Jump to content

Πρώτες μετρήσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά! Έστησα ένα ενυδρείο 58lt. Τρέχει από 31/12. Θα ήθελα να μου πείτε τις τιμές που θέλω να πετύχω για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά. Πότε να κάνω τις πρώτες μετρήσεις και τι? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλή χρονιά και καλώς ήλθες. Με ποιον τρόπο στρώνεις το ενυδρείο σου; Τεστάκια για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά έχεις; Ρίξε μια ματιά και εδώ.

 

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου γράφει και ο @ChrisEco πιο πάνω για να σου δωθεί εμπεριστατωμένη άποψη θα πρέπει να έχουμε περισσότερες πληροφορίες όπως με ποιον τρόπο στρώνεις το ενυδρείο σου ( βασικό) τι φίλτρο έχεις,αν έχεις θερμαντήρα,με τι τεστ μετράς κτλ. 

Για να απαντήσω λοιπόν στο ερώτημα σου τεστ μπορείς να κάνεις και από σήμερα. Μετράς πρώτα αμμωνία ΝΗ3/ΝΗ4 μετά νιτρώδη ΝΟ2 και τέλος τα νιτρικά ΝΟ3. Αν αμμωνία και νιτρώδη είναι μηδέν και έχεις 5-20και παραπάνω νιτρικά το ενυδρείο έχει στρώσει.

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το στρώνω με τροφή και βακτήρια. Το φίλτρο είναι εσωτερικό του ενυδρείου, θερμαντήρα έχω ναι. Στους 31°. Έχω υγρά τεστ της Sera. Δεν έχω κάνει ακόμη μέτρηση 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Elena Agln έγραψε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το στρώνω με τροφή και βακτήρια. Το φίλτρο είναι εσωτερικό του ενυδρείου, θερμαντήρα έχω ναι. Στους 31°. Έχω υγρά τεστ της Sera. Δεν έχω κάνει ακόμη μέτρηση 

Η θερμοκρασία ακόμα και για το στρώσιμο είναι πολύ μεγάλη. Κατέβασε την στους 28 και όταν βάλεις ψαράκια στους 26. Μετρήσεις πρέπει να κάνεις για να δεις που βρίσκεσαι.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαμήλωσα τη θερμοκρασία στους 28. Έκανα σήμερα τις μετρήσεις και τις παραθέτω να μου πείτε γνώμη. Βλέπω χαμηλά τα νιτρικά? Τι πρέπει να κάνω?

IMG_20240121_211420.jpg

IMG_20240121_211413.jpg

IMG_20240121_211404.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στις φωτογραφιες φαινεται να ειναι ολα 0 , τα νιτρικα οκ μπορει και να μην εχουν εμφανιστει ακομα αλλα αμωνια και νιτρωδη 0 δεν ειναι νορμαλ θα επρεπε να εχεις, την τροφη καθε ποτε την αλλαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον δεν έχω καταλάβει σωστά. Ρίχνω κάθε μέρα λίγη τροφή. Παρακαλώ πείτε μου το σωστό τρόπο, όχι με άρθρα, με 5 κουβέντες αν ειναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, βάλε μισό κουταλάκι του γλυκού τροφή σε ένα τουλι-διχτακι, με μια κλωστή το δένεις για να μην ανοίγει και αφήνεις την κλωστή έξω από το νερό για να το βγάζεις και να το αλλάζεις περίπου κάθε 2-3 μέρες. Συνεχίζεις για μια βδομάδα και ανάλογα με τις μετρήσεις κάνεις μια αλλαγή νερού 50% και βάζεις σιγά σιγά τα ψάρια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Elena Agln έγραψε:

Επειδή μάλλον δεν έχω καταλάβει σωστά. Ρίχνω κάθε μέρα λίγη τροφή. Παρακαλώ πείτε μου το σωστό τρόπο, όχι με άρθρα, με 5 κουβέντες αν ειναι εύκολο.

καλησπερα οπως ειπε ο φιλος απο πανω θα βαλεις την τροφη και θα τις αλλαζεις καθε 2-3 μερες σιγα σιγα θα σου εμφανιστει αμμωνια και μετα τα νιτρωδη και στο τελος τα νιτρικα  οταν μετρα αμμωνια νιτρωδη 0 και ανιχνευσιμα νιτρικα εισαι ετοιμη να βαλεις τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...