Jump to content

Αναγνώριση pleco


fanis_0_alanis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

μήπως γνωρίζει κανείς ποιο είδος πλεκο είναι?

 

ξεκίνησα να έχω ένα ελαφρά φυτεμένο ενυδρείο με τον συγκεκριμενο πλεκο σε 450 λίτρα και αν είναι ο 

Rhino Pleco (Pterygoplichthys scrophus)

 

γράφουν ότι τρώει όλα τα φυτά! 

έχω σκοπό να προσθέσω κοπαδοψαρα.

 

Ευχαριστώ.

 

SmartSelect_20240115_164905_Gallery.jpg

SmartSelect_20240115_164827_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτό δέν βοηθούν...Το είδα το ψάρι στο άλλο σου πόστ...Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν scrophus αλλά θα ήθελα να βάλεις ένα βίντεο άν μπορείς....Γιατί τα σημάδια που έχει παραπέμπουν σε gibbiceps

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Οι φωτό δέν βοηθούν...Το είδα το ψάρι στο άλλο σου πόστ...Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν scrophus αλλά θα ήθελα να βάλεις ένα βίντεο άν μπορείς....Γιατί τα σημάδια που έχει παραπέμπουν σε gibbiceps

 

20240116_175556.jpg

20240116_175543.jpg

Link to comment
Share on other sites

και ένα μικρό βίντεο

https://youtu.be/0brFI2Du4zA?si=H_lu8g4NVoKu1oW6

 

δεν ξέρω αν μπορείς να βγάλεις άκρη 

 

αλλιώς ξανά βγαζω

Link to comment
Share on other sites

SmartSelect_20240116_193400_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

20240116_200037.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,ο συγκεκριμένος πλεκο μας αποχαιρέτησε αφού ξεριζωνε κάθε μέρα και άλλο φυτο!θα τον θυμάμαι γ τις τεράστιες ακαθαρσίες που άφηνε πίσω του.Πλέκο ποτέ ξανά!χαχαχ

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fanis_0_alanis έγραψε:

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,ο συγκεκριμένος πλεκο μας αποχαιρέτησε αφού ξεριζωνε κάθε μέρα και άλλο φυτο!θα τον θυμάμαι γ τις τεράστιες ακαθαρσίες που άφηνε πίσω του.Πλέκο ποτέ ξανά!χαχαχ

Λυπάμαι πολύ για το χάσιμο του pleco σου. Από περιέργεια ποσο καιρό είχες τον συγκεκριμένο pleco 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Stavros Svigos έγραψε:

Λυπάμαι πολύ για το χάσιμο του pleco σου. Από περιέργεια ποσο καιρό είχες τον συγκεκριμένο pleco 

Όχι δεν έπαθε τίποτα,υγιέστατο τον γύρισα στο petshop

 

τον είχα βάλει μερικούς μήνες σε ένα setup που είχα ψάρια  σχεδόν 12 χρόνων αγορασμένα όλα μωρα(6 myleus,5 loach,3 pitcus,3 satanoperca)

 

τα εδωσα όλα τα ψάρια τελικά για να φτιάξω ένα φυτεμένο με χαμηλές απαιτήσεις και είχα κρατήσει μόνο τον συγκεκριμενο pleco χωρίς να ξέρω το είδος του,

όταν έφτιαξα το φυτεμένο είδα ότι ξεριζωνε τα φυτά και τον έδωσα τελικά,άσε που βρωμαζε το ενυδρείο με τα τεράστια μακαρόνια σκοτούρες 😅 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος fanis_0_alanis έγραψε:

Όχι δεν έπαθε τίποτα,υγιέστατο τον γύρισα στο petshop

 

τον είχα βάλει μερικούς μήνες σε ένα setup που είχα ψάρια  σχεδόν 12 χρόνων αγορασμένα όλα μωρα(6 myleus,5 loach,3 pitcus,3 satanoperca)

 

τα εδωσα όλα τα ψάρια τελικά για να φτιάξω ένα φυτεμένο με χαμηλές απαιτήσεις και είχα κρατήσει μόνο τον συγκεκριμενο pleco χωρίς να ξέρω το είδος του,

όταν έφτιαξα το φυτεμένο είδα ότι ξεριζωνε τα φυτά και τον έδωσα τελικά,άσε που βρωμαζε το ενυδρείο με τα τεράστια μακαρόνια σκοτούρες 😅 

Αα συγνώμη νόμιζα πως πέθανε δεν το κατάλαβα. Βλέπω ήρθε η ώρα να απαλαχθεις από τις ακαθαρσίες του pleco 😂

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...