Jump to content

Γλύφτες ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας , 

ηθελα να ρωτήσω πήγα στο pet shop λόγω εκκίνησης ανάπτυξης άλγης στο ενυδρείο και αγόρασα τρεις από τους παρακάτω Γλύφτες . Τους εξήγησα όλες το συνθήκες και αναγκαίες λεπτομέρειες και μου πρότεινε αυτούς μιας μπορούν να επιβιώσουν σε πιο κρύο νερό . Το θέμα είναι ότι  παρατηρώ ότι είναι μόνο δυο οι ορατοί και ο τρίτος δεν εμφανίζεται . Λέτε να τον έφαγε το χρυσόψαρο μου ;

IMG_0127.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως τα χρυσόψαρα με τους γλύφτες ειναι ο κατάλληλος συνδυασμός.Η μη φυσιολογική άλγη εμφανίζεται όταν το ενυδρείο είναι νέο η όταν οι μετρήσεις δεν ειναι εκεί που πρέπει η με υπερφόρτωση ψαριών....Τα ενυδρεία με χρυσόψαρα θέλουν συχνότερες αλλαγές νερού και κυρίως σκούπα βυθού κάθε τόσο.....Οι γλύφτες είναι σκληρά ψάρια και ενδέχεται να επιζήσουν σε πιό κρύο νερό αλλά όχι παγωμένο χωρίς καθόλου θέρμανση και με τις ακαθαρσίες των χρυσόψαρων....βλέπω και ένα πλαστικό φυτό αν δεν κάνω λάθος....μόνο για χρυσόψαρα το βλέπω εκεί μέσα....Για την άλγη αλλαγές νερού.και σκούπα που σου είπα απαραίτητα! και Algexit για πιό απτά αποτελέσματα....

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πάνο. Αν και δεν βοηθάει ιδιαίτερα η φωτογραφία, τα ψαράκια που σου έδωσε (ή πιο σωστά σου πάσαρε ο "επαγγελματίας") είναι μάλλον νεαρά CAE. Δες λίγο το προφίλ τους εδώ:

Αν όντως είναι αυτά διάβασε το προφίλ τους και θα καταλάβεις. Ανέβασε καμιά γενική φωτογραφία του ενυδρείου σου και κάνε μια παρουσίαση συμπληρώνοντας την παρακάτω φόρμα 👇 για να υπάρχει μια πιο πλήρης εικόνα

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου: 

 

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):

Συνολικά Λίτρα: Sump (λίτρα): 

 

Οργανισμοί

Φυτά: 

Ψάρια:

Άλλα είδη:  

 

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: 

Πέτρες:

Ξύλα: 

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:

Βυθός:  

 

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):

Διάρκεια φωτισμού:  

 

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: 

Θέρμανση/ Ψύξη: 

Λίπανση:

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:  

 

Παράμετροι

pH: 

Γενική σκληρότητα (GH): 

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3): 

Νιτρώδη (ΝΟ2): 

Νιτρικά (ΝΟ3): 

Φωσφορικά (PΟ4): 

Μέση Θερμοκρασία (°C):  

Συντήρηση:

Αλλαγές νερού: 

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

 

Link to comment
Share on other sites

Κάμερα και από εμένα. Πάνο τα έχουμε πει και πιο παλιά. Τα σαε και οι pleco δεν πάνε με χρυσόψαρα. Ειδικά τα πρώτα είναι και επιθετικά και στρεσσαρουν τα χρυσόψαρα. Για την άλγη σε χρυσόψαραδικο βάζεις χέρι και καθαρίζεις άντε και σαλιγκάρια (αν δεν τα φάνε βέβαια τα χρυσόψαρα στο τέλος).

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Χρήστο & Χρήστο... :)

 

Τα ψάρια είναι cae και δυστυχώς δέν ταιριάζουν....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...