Jump to content

Ψάρι με λευκά στίγματα


Recommended Posts

Καλησπέρα, βρήκα σήμερα στο ενυδρείο μου ένα ψάρι με λευκά στίγματα. Δεν είναι κανένα άλλο με παρόμοια στίγματα. Έκανα μια έρευνα και τα στίγματα μοιάζουν με αυτά, αλλά δεν μπορώ να διακρίνω αν είναι κάποια μυκητίαση ή ich (Απομόνωσα το ψάρι). Μήπως μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιο φάρμακο και να μου εξηγήσει τι να κάνω γιατί δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο ξανά ; 

Ευχαριστώ πολύ! (το ψάρι μου είναι το guppy, δυστυχώς τα στίγματα δεν φαίνονται καλά στην φωτογραφία)guppy.thumb.jpg.87914c25ae1cd9a8b3576b29ba8447bf.jpg   

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-01-20 223317.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-01-20 223330.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Giannis T. έγραψε:

το ψάρι μου είναι το guppy, δυστυχώς τα στίγματα δεν φαίνονται καλά στην φωτογραφία

Πρεπει να βγαλεις μια καθαρη φωτογραφια, για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.....

μυκητα δεν εχει σιγουρα. λευκα στιγματα ειναι ή Ichthyophthirius ή oodinium (velvet).

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιές από τις φωτό που ανέβασες είναι δικές σου?Η πρώτη μόνο?Γιατί οι άλλες δείχνουν διαφορετικά προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που δεν σας απάντησα γρήγορα. Όλα καλά, ήταν μια βακτηριακή μόλυνση που την αντιμετώπισα με την χρήση αντιβιοτικού με την καθοδήγηση ιχθυολόγου απο τοπικό pet shop. Σας ευχαριστώ πολύ !!  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...