Jump to content

ερώτηση περί αστακών


Recommended Posts

Πολύ καλησπέρα σας. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μίνι ενυδρείο μέχρι 2 λίτρα αν βάλω έναν μπλε αστακό 4 cm θα ύπαρξη πρόβλημα ??  ( έχω ένα ενυδρείο 57 λύτρων με 2 χρυσόψαρα και έναν πλακοστομο αλλά με φοβίζει μην πάει κανένα από αυτά και τραυματίσει)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μπλε αστακό ποιον εννοεις; Παντως σε δυο λίτρα δεν μπαινει κανένα είδος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kostakis33 έγραψε:

Πολύ καλησπέρα σας. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μίνι ενυδρείο μέχρι 2 λίτρα αν βάλω έναν μπλε αστακό 4 cm θα ύπαρξη πρόβλημα ??  ( έχω ένα ενυδρείο 57 λύτρων με 2 χρυσόψαρα και έναν πλακοστομο αλλά με φοβίζει μην πάει κανένα από αυτά και τραυματίσει)

Θα το γράψω όσο πιο απλά γίνεται.

Ενυδρείο 60λιτρο με 2 χρυσόψαρα και pleco ----> grand failure.

Βάζο 2 λίτρων (γιατί αυτό δεν το λες ενυδρείο) με οποιονδήποτε ζωντανό οργανισμό μέσα ----> epic failure.

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2024 at 8:22 ΜΜ, το μέλος kostakis33 έγραψε:

Πολύ καλησπέρα σας. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μίνι ενυδρείο μέχρι 2 λίτρα αν βάλω έναν μπλε αστακό 4 cm θα ύπαρξη πρόβλημα ??  ( έχω ένα ενυδρείο 57 λύτρων με 2 χρυσόψαρα και έναν πλακοστομο αλλά με φοβίζει μην πάει κανένα από αυτά και τραυματίσει)

Αν θελεις, διαβασε εδω - https://aquariumbreeder.com/blue-crayfish-detailed-guide-care-diet-and-breeding/

Χρειαζεται κανονικοτατο ενυδρειο, τουλαχιστον 90λ .......

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ 

On 21/1/2024 at 11:49 ΜΜ, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Θα το γράψω όσο πιο απλά γίνεται.

Ενυδρείο 60λιτρο με 2 χρυσόψαρα και pleco ----> grand failure.

Βάζο 2 λίτρων (γιατί αυτό δεν το λες ενυδρείο) με οποιονδήποτε ζωντανό οργανισμό μέσα ----> epic failure.

γτ το λες αυτο!! χρονια τα εχω ετσι μια χαρα ζουν  

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2024 at 10:38 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Αν θελεις, διαβασε εδω - https://aquariumbreeder.com/blue-crayfish-detailed-guide-care-diet-and-breeding/

Χρειαζεται κανονικοτατο ενυδρειο, τουλαχιστον 90λ .......

Σε ευχαριστω πολυ θα το κοιταξω

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kostakis33 έγραψε:

σας ευχαριστώ πολύ 

γτ το λες αυτο!! χρονια τα εχω ετσι μια χαρα ζουν  

α) Ασυμβατότητα λόγω διαφορετικών παραμέτρων

β) Λίγα λίτρα για 2 χρυσόψαρα ακόμη και για fancy. Για τρίτο ψάρι δεν το συζητάμε.

Αν επιτρέπεται πόσα χρόνια διατηρείς τα ψάρια σε αυτά τα λίτρα και τα χρυσόψαρα σου τι είδος είναι;

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

α) Ασυμβατότητα λόγω διαφορετικών παραμέτρων

β) Λίγα λίτρα για 2 χρυσόψαρα ακόμη και για fancy. Για τρίτο ψάρι δεν το συζητάμε.

Αν επιτρέπεται πόσα χρόνια διατηρείς τα ψάρια σε αυτά τα λίτρα και τα χρυσόψαρα σου τι είδος είναι;

67 λίτρα ενυδρείο εχω. Πριν ειχα 150 λίτρα ενυδρείο οικονομικά δεν με έπαιρνε κοινα χρυσόψαρα εχω το ενα ειναι 12 χρ/ον το αλλο 3 χρ/ον ο πλακοστομος 1 χρ/ον 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kostakis33 έγραψε:

57 λίτρα ενυδρείο εχω. Πριν ειχα 150 λίτρα ενυδρείο οικονομικά δεν με έπαιρνε κοινα χρυσόψαρα εχω το ενα ειναι 12 χρ/ον το αλλο 3 χρ/ον ο πλακοστομος 1 χρ/ον εκανα λαθος στα λιτρα 

 

Έγινε επεξεργασία - kostakis33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κώστα. Θα σου γράψω πιο αναλυτικά για ποιους λόγους θεωρώ ότι το ενυδρείο σου είναι λάθος.

Χωροταξία: Στο 150λιτρο τα δύο χρυσόψαρα όντως ήταν μια χαρά. Τώρα όμως τα έχεις σε ενυδρείο με το 1/3 της χωρητικότητας και μάλιστα με ένα ψάρι που μπορεί να φθάσει τα 25εκ. το οποίο θέλει και αυτό τον χώρο του και γι' αυτούς τους λόγους χρειάζεται ενυδρείο τουλάχιστον 200 λίτρων. Το μεγάλο σου χρυσόψαρο που είναι 12 χρονών εφόσον είναι common λογικά θα είναι γύρω στα 15+εκ. μήκος (ας με διορθώσουν οι χρυσοψαράδες αν κάνω λάθος). Δεδομένου ότι ένα 60λιτρο ενυδρείο έχει συνήθως 60εκ. μήκος, μιλάμε ότι το ένα μόνο ψάρι καταλαμβάνει τουλάχιστον το 1/4 του μήκους του ενυδρείου. Πραγματικά απορώ πως δεν κουτουλάνε μεταξύ τους τα ψάρια. Επίσης ο περιορισμένος χώρος στρεσάρει έντονα τα ψάρια.

Συμβατότητα ψαριών: Απλά τα pleco και τα χρυσόψαρα δεν μπαίνουν μαζί. Τροπικά ψάρια τα pleco, κρύου νερού τα χρυσόψαρα. Άρα διαφορετικές συνθήκες διατήρησης.

Ποιότητα συνθηκών: Αντιλαμβάνεσαι ότι η ιχθυοφόρτωση σου είναι παραπάνω από υπερβολική. Δεδομένου ότι και τα χρυσόψαρα είναι από τα πιο ρυπογόνα ψάρια, δεν θα μπορέσεις (ή τουλάχιστον θα δυσκολευτείς πολύ ) να κρατήσεις σε αυτό το ενυδρείο την ποιότητα του νερού σε καλά επίπεδα.

Λόγω των παραπάνω αργά ή γρήγορα θα αρχίσουν τα προβλήματα (στρες, ασθένειες κλπ) και θα είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείς και να χάσεις τα ψάρια σου στο τέλος.

Εγώ θα σου πρότεινα να δώσεις τον pleco. Αν έχεις την δυνατότητα να γυρίσεις σε ένα ενυδρείο 150+ λίτρα κράτησε τα δύο χρυσόψαρα. Αν δεν έχεις την δυνατότητα και μείνεις με αυτό το ενυδρείο, κράτησε μόνο το ένα χρυσόψαρο. Διαφορετικά φοβάμαι ότι σύντομα θα έχεις θέματα. Αυτά από εμένα 😉

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Καλησπέρα Κώστα. Θα σου γράψω πιο αναλυτικά για ποιους λόγους θεωρώ ότι το ενυδρείο σου είναι λάθος.

Χωροταξία: Στο 150λιτρο τα δύο χρυσόψαρα όντως ήταν μια χαρά. Τώρα όμως τα έχεις σε ενυδρείο με το 1/3 της χωρητικότητας και μάλιστα με ένα ψάρι που μπορεί να φθάσει τα 25εκ. το οποίο θέλει και αυτό τον χώρο του και γι' αυτούς τους λόγους χρειάζεται ενυδρείο τουλάχιστον 200 λίτρων. Το μεγάλο σου χρυσόψαρο που είναι 12 χρονών εφόσον είναι common λογικά θα είναι γύρω στα 15+εκ. μήκος (ας με διορθώσουν οι χρυσοψαράδες αν κάνω λάθος). Δεδομένου ότι ένα 60λιτρο ενυδρείο έχει συνήθως 60εκ. μήκος, μιλάμε ότι το ένα μόνο ψάρι καταλαμβάνει τουλάχιστον το 1/4 του μήκους του ενυδρείου. Πραγματικά απορώ πως δεν κουτουλάνε μεταξύ τους τα ψάρια. Επίσης ο περιορισμένος χώρος στρεσάρει έντονα τα ψάρια.

Συμβατότητα ψαριών: Απλά τα pleco και τα χρυσόψαρα δεν μπαίνουν μαζί. Τροπικά ψάρια τα pleco, κρύου νερού τα χρυσόψαρα. Άρα διαφορετικές συνθήκες διατήρησης.

Ποιότητα συνθηκών: Αντιλαμβάνεσαι ότι η ιχθυοφόρτωση σου είναι παραπάνω από υπερβολική. Δεδομένου ότι και τα χρυσόψαρα είναι από τα πιο ρυπογόνα ψάρια, δεν θα μπορέσεις (ή τουλάχιστον θα δυσκολευτείς πολύ ) να κρατήσεις σε αυτό το ενυδρείο την ποιότητα του νερού σε καλά επίπεδα.

Λόγω των παραπάνω αργά ή γρήγορα θα αρχίσουν τα προβλήματα (στρες, ασθένειες κλπ) και θα είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείς και να χάσεις τα ψάρια σου στο τέλος.

Εγώ θα σου πρότεινα να δώσεις τον pleco. Αν έχεις την δυνατότητα να γυρίσεις σε ένα ενυδρείο 150+ λίτρα κράτησε τα δύο χρυσόψαρα. Αν δεν έχεις την δυνατότητα και μείνεις με αυτό το ενυδρείο, κράτησε μόνο το ένα χρυσόψαρο. Διαφορετικά φοβάμαι ότι σύντομα θα έχεις θέματα. Αυτά από εμένα 😉

 

Σεβαστό και σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο να μου τα πεις το εκτιμώ Αλλά δεν θα συμφωνήσω σε όλα από τα χρόνια τους είναι μικρά τα ψαράκια μου το πως δεν το ξέρω αλλά έχω δυο φίλτρα μέσα της ΕHEIM. Κάτσε να βγάλω μια φωτό να δεις για να έχεις μια καλύτερη εικόνα.

IMG_20240124_224529_972.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Η φιλτρανση σου μπορεί να είναι καλή αλλά τα χρυσόψαρα θέλουν μεγάλο ενυδρείο για να αναπτύσσονται  σωστά σωματικά. Σε μικρό ενυδρείο τα ψάρια παθαίνουν νανισμό που έχει ως συνέπεια να μεγαλώνουν τα όργανα τους αλλά όχι το σώμα τους. 

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, kostakis33 said:

Σεβαστό και σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο να μου τα πεις το εκτιμώ Αλλά δεν θα συμφωνήσω σε όλα από τα χρόνια τους είναι μικρά τα ψαράκια μου το πως δεν το ξέρω αλλά έχω δυο φίλτρα μέσα της ΕHEIM. Κάτσε να βγάλω μια φωτό να δεις για να έχεις μια καλύτερη εικόνα.

IMG_20240124_224529_972.jpg

Τα ψάρια είναι 4 ετών. Το τζαμί είναι 1χ1. Και είναι και πισω στην ανάπτυξη γιατί ήταν κακής ποιότητας ψάρια εξαρχής.

CC9C6862-C655-4E1E-BEEA-A494091B69F3.jpeg

  • Like 1
  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Και εδω τα δικα μου . Το μαυρο ειναι 3μιση ετων.  Οσο χωρο και καλης ποιοτητας νερου τους δινεις , μεγαλωνουν φυσιολογικα. Ενα ενυδρειο  απο 240 λιτρα και πανω θα ηταν οτι πρεπει και για τα δικα σου.

 

https://youtu.be/kvD6zGTbK5c?si=7GyS0nEY5V1FDEal

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Dimitris888 said:

Και εδω τα δικα μου . Το μαυρο ειναι 3μιση ετων.  Οσο χωρο και καλης ποιοτητας νερου τους δινεις , μεγαλωνουν φυσιολογικα. Ενα ενυδρειο  απο 240 λιτρα και πανω θα ηταν οτι πρεπει και για τα δικα σου.

 

https://youtu.be/kvD6zGTbK5c?si=7GyS0nEY5V1FDEal

Πουλάς το μαύρο; 🤩😲

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2024 at 5:27 ΜΜ, το μέλος Dimitris888 έγραψε:

Και εδω τα δικα μου . Το μαυρο ειναι 3μιση ετων.  Οσο χωρο και καλης ποιοτητας νερου τους δινεις , μεγαλωνουν φυσιολογικα. Ενα ενυδρειο  απο 240 λιτρα και πανω θα ηταν οτι πρεπει και για τα δικα σου.

 

https://youtu.be/kvD6zGTbK5c?si=7GyS0nEY5V1FDEal

δεν έχω ούτε χώρο στο σπίτι και ούτε την οικονομική δυνατότητα να το αγοράσω 🙂

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Dimitris888 έγραψε:

Χαχαχα όχι φίλε 😂

των πλακοστομο δεν τον πουλάω είναι ο λούστρος εκεί μέσα

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2024 at 5:27 ΜΜ, το μέλος Dimitris888 έγραψε:

Και εδω τα δικα μου . Το μαυρο ειναι 3μιση ετων.  Οσο χωρο και καλης ποιοτητας νερου τους δινεις , μεγαλωνουν φυσιολογικα. Ενα ενυδρειο  απο 240 λιτρα και πανω θα ηταν οτι πρεπει και για τα δικα σου.

 

https://youtu.be/kvD6zGTbK5c?si=7GyS0nEY5V1FDEal

O μαυρος, μάλλον ζορίζεται στις στροφες.... και ειναι και 240λιτρα..... ψαρουκλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...