Jump to content

Σοβαρό πρόβλημα με σαλιγκάρια τρομπέτα


Recommended Posts

Γεια σας! Εχω ενα ενυδρείο 130L στο οποιο εχω μεσα γκαπυ και μολλυ…δυστηχως χωρις να το γνωρίζω καποιος γνωστος εβαλε καμια 10ρια σαλιγκαρια μεσα στο ενυδρείο…τα 10 ομως μετα απο μηνες κυριολεκτικά εγινα πανω απο 200 ισως και περρισοτερα  μικρα και αλλα πιο μεγαλα σαλιγκαρια..ψαχνω μια λύση η οποια ειναι να μην αφαιρέσω ολα τα ψαρια και να ξεκινησω νεο περιβαλλον ενυδρειου..αυρη ειναι η έσχατη λυση..μπορω με καποιον τροπο να απομακρύνω τα σαλιγκαρια; Με καποιο φαρμακο ισως; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ανδρέα. Προφανώς πρόκειται για MTS. Είναι πολύ ωφέλιμα σαλιγκαράκια για το ενυδρείο (περιορισμός άλγης, αερισμός βυθού) και με την συμπεριφορά τους μας δείχνουν την ποιότητα του νερού αλλά γεννάνε σαν τρελά. Επειδή κρύβονται και κινούνται κυρίως στο βυθό, αν θεωρείς ότι είναι 200, τότε σίγουρα είναι πολύ περισσότερα. Αν θέλεις να περιορίσεις τον αριθμό τους μειώνεις το τάισμα τόσο που να μην πέφτουν υπολείμματα στον βυθό και κάνεις σκούπα βυθού (με προσοχή), απομακρύνεις με το χέρι όσα βλέπεις και βάζεις παγίδες (του εμπορίου ή diy) ή κάποιο ζαρζαβατικό (π.χ. αγγούρι) από βραδίς και το απομακρύνεις το πρωί με όσα είναι κολλημένα πάνω. Αν παρόλα αυτά θέλεις να τα εξαλείψεις υπαρχουν φάρμακα όπως το esha gastropex και η φυσική λύση που είναι τα Clea Helena.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και θα ήταν η τελευταία επιλογή μου, υπάρχει το Esha gastropex που κάνει αυτή τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μεγαλη προσοχη με το φαρμακο! Αν ειναι πολλα τα σαλιγκαρακια, τότε, οταν θα ψοφησουν, θα ανεβασεις κατα πολυ την αμμωνια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...