Jump to content

μικρό θαλασσινό ενυδρειάκι


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Εχω ένα πολύ μικρό ενυδρείο 30 λίτρων. Μπορεί να γίνει ένα μικρό θαλασσινό ενυδρειάκι, ή τα λίτρα του είναι απαγορευτικά?

Προς το παρών διατηρώ ένα ενυδρείο γλυκού νερού 300 λίτρων. Από θαλασσινά όμως δεν ξέρω τίποτα απολύτως , εκτός από το ότι... ειναι υπέροχα.

Πριν αρχίσω λοιπόν να ψάχνω στο forum απαντήσεις για τις ένα κάρο απορίες μου, όσον αφορά το ξεκίνημα για κάτι τέτοιο, ήθελα να δω αν μπορώ να φτιάξω ένα Mini θαλασσινό ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες αγαπητέ Φίλε στο forum μας.

Θεωρώ ότι τα 30 λίτρα, που διαθέτεις, είναι πολύ λίγα για να φτιάξεις ένα θαλασσινό σύστημα.

Αν θέλεις να δημιουργήσεις ένα ενυδρείο για ψάρια, θα πρέπει να του εξασφαλίσεις πολύ καλή βιολογία, ώστε να μπορέσει να φιλοξενήσει το πολύ δύο μικρά ψαράκια, τα οποία όμως θα είναι συμβατά με τα ελάχιστα λίτρα.

Αν πάλι θελήσεις να φτιάξεις ένα φυσικό σύστημα reef, θα πρέπει να αποκτήσεις αρκετή εμπειρία και γνώσεις, ώστε να κατανοήσεις πλήρως τη λειτουργία του και να μπορέσεις να το συντηρήσεις σωστά.

Η προσωπική μου άποψη είναι να ξεκινήσεις με πολύ περισσότερα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα ελεγα να το δοκιμασεις, εμενα μεχρι στιγμης παντος παει καλα...

το σιγουρο ειναι πως θα θελεις περισσοτερα λιτρα σε λιγο χρονικο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα και καλωσώρησες στο ΑΖ!!!

Όπως προανέφερε ο κ.Νίκος τα λιτρα σου είναι λίγα για ενυδρείο και πόσο μάλιστα για θαλασσινό!!!

Θα σου προτεινα να αγωράσεις ένα μεγαλύτερο και να ξεκινήσεις...

Κάνε μια ερευνα αγοράς και θα δεις ότι δεν είναι απαγορευτικο το κόστος!!!

Καλή συνέχεια και εύχομαι να σε δούμε σύντομα να μπαίνεις στο ύφαλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσωρησες στο ΑΖ και απο εμενα φιλε μου.Τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα και θα δυσκολεψουν πολυ το ξεκηνημα στο Θαλασσινο ενυδρειο.Με αρκετα χαμηλο κοστος μπορεις να βρεις πια ενα ενυδρειο 100-150 λιτρων και να κανεις ενα καλο ξεκηνημα. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

φυσικά μπορείς να δοκιμάσεις ! :)

υπάρχουν πολλά μικρά συστήματα που τρέχουν άψογα σε αυτά τα λ (εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε)

όσο μεγαλύτερο είναι το ενυδρείο τόσο το καλύτερο γιατί είναι ευκολότερο να το κρατήσεις σε ισορροπία!

δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

30 λιτρα για ενυδρειο?

τι να δοκιμασει

ειναι σαν να εχις ενα ψαρη μεσα σε πλαστικο ποτιρακι

πανε σε εναν που κατασκευαζει ενυδρεια

πανε και πεσ να σου κολισουνε 4 τζαμια

σιγα το κοστος

κανε κατι σοστω απο την αρχη

και θα το χαρεις !!!!

Link to comment
Share on other sites

30 λιτρα για ενυδρειο?

τι να δοκιμασει

ειναι σαν να εχις ενα ψαρη μεσα σε πλαστικο ποτιρακι

πανε σε εναν που κατασκευαζει ενυδρεια

πανε και πεσ να σου κολισουνε 4 τζαμια

σιγα το κοστος

κανε κατι σοστω απο την αρχη

και θα το χαρεις !!!!

φιλέ μου δες τι μπορείς να κανείς σε αυτά τα λ ! :wootwoot:

pico reef :)

http://images.google.gr/images?sourceid=na...sa=N&tab=wi

Link to comment
Share on other sites

φιλέ μου δες τι μπορείς να κανείς σε αυτά τα λ ! :wootwoot:

μα μολις το κανι θα το παρατηση γιατι θα θελει να βαλει και αλλα (κοραλια ψαρια ) κτλ..

γιατι να μι παρει ενα εστο ποιο μεγαλο για να μαθει και να τα κανει ολα σωστα οπος πρεπει

εσει ος εμπειρος θα εβαζες ενα δισκο σε μια γιαλα?

:):(

Link to comment
Share on other sites

φιλέ μου δες τι μπορείς να κανείς σε αυτά τα λ ! :wootwoot:

μα μολις το κανι θα το παρατηση γιατι θα θελει να βαλει και αλλα (κοραλια ψαρια ) κτλ..

γιατι να μι παρει ενα εστο ποιο μεγαλο για να μαθει και να τα κανει ολα σωστα οπος πρεπει

εσει ος εμπειρος θα εβαζες ενα δισκο σε μια γιαλα?

:(:wootwoot:

δεν θα συνεχίσω να σου απαντώ γιατί είναι κρίμα να χαλάμε ένα τόσο όμορφο θέμα που πάει να ξεκινήσει! :)

Link to comment
Share on other sites

μα γιατι να παει στραβα?

ειναι ενα θεμα που ξεκινισε καποιος και θελει βοηθεια πανο σαυτο

μαθετε να ειστε ποιο ανιχτοι

μιν παρεξιγιεστε με το παραμικρο

μι χαλιεστε, και πειτε την αποψη σας

απλα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη παιδες. Δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε. Το αντιθετο!! Ωραιες οι φωτογραφιες του google, αλλα οσο ωραιο και να ειναι ενα nano reef, θελει ουσιαστικα ποιο πολυ δουλεια για αν κρατησεις την σωστη και απαραιτητη σταθεροτητα. Ενω καθε 6 μηνες τα μισα κοραλια πρεπει να φευγουν αφου εχουν πνιξει το ενυδρειο.

Δεν λεω οτι δεν πρεπει να κανουμε nano reefs, απλα λεω οτι εαν υπαρχει η λυση καποιων λιτρων παραπανω, ειναι πολυ ποιο ευκολο στην ολη διαδικασια. Eνω για αρχαριο θα ελεγα οτι ειναι αρκετα ποιο δυσκολο απο ενα ενυδρειο του μετρου π.χ. Ρωτηστε εδω αρκετα παιδια που ξεκινησαν απο μικρα ενυδρεια και στην πορεια ναεβηκαν σε λιτρα. Ποσο ποιο ευκολα και ποιο απλα εγιναν τα πραγματα σε περισοτερα λιτρα.

Σε αυτους και εγω.. Ξεκινησα απο ενα ενυδρειο 180 λιτρα και μετα απο πολλα σταδια εφτασα εκει που ηθελα. Και οσο και εαν φαινετε περιεργο, οσο μεγαλωνουν τα λιτρα, τοσο ποιο ευκολα μπορεις να παιξεις. Θα ελεγα οτι το οριο ειναι καπου στα 300 λιτρα. Σιγουρα κανεις κατι μικρο και αξιολογο με 150 λιτρα, αλλα με 30 λιτρα τα πραγματα γινονται πολυυυυυ δυσκολα, ειδικα για ακποιον χωρις εμπειρια και αυτο μπορει αν τον ξενερωσει και να εγκαταληψει το θαλασσινο.

Καλο ειναι να ξεκιναμε κατι σωστα και που να μπορουμε να το καταλαβουμε και να μαθουμε απο αυτο. Απλο δεν ειναι? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου μαριλενα.

καλως ηρθες στην παρεα μας

Link to comment
Share on other sites

γεια σου μαριλενα.

καλως ηρθες στην παρεα μας

xexe...... πόσο χαίρομαι που βλέπω γνωστές και συμπαθέστατες φάτσες :wootwoot::):(

Γειά σου Klazάκο μου

Καλώς σας βρήκα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις

Να διευκρινήσω κάτι.

Κατ αρχήν, για ενυδρείο μεγαλύτερο δεν υπάρχει η δυνατότητα για πολλούς λόγους (εκ των οποίων ο τελευταίος είναι ο οικονομικός)

Ξέρω πολύ καλά, ότι όσο πιο πολλά λίτρα, τόσο πιο σταθερό το σύστημα.

Φαντάζομαι ότι αυτό ισχύει και στο θαλασσινό, ακριβώς όπως ισχύει και στο γλυκού νερού.

Να δοκιμάσω κάτι με το 30άλιτρο σίγουρα θα το ήθελα. Πάντα βέβαια με το σκεπτικό ότι δεν θα ταλαιπωρηθεί ούτε ότι είναι μέσα σε αυτό, ούτε από την άλλη κι εγώ, και μάλιστα χωρίς αποτέλεσμα.

Γι΄αυτό και ζητώ γνώμες από εσάς που πιθανόν και να το έχετε δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο θαλασσινό aquazone :)

με υπομονή και λίγη προσοχή κοίτα τι μπορείς να κάνεις σε λίγα λίτρα νερό :wootwoot:

http://www.melevsreef.com/pico.html

σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο ?

είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι και το δύσκολο μπορεί να γίνει εύκολο αν το μάθεις και ξέρεις τι κάνεις …

..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...