Jump to content

Γυάλινο ή Πλαστικό


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Θε ήθελα να ρωτήσα.Μου έκαναν δωρο ένα χελωνακι περίπου 5 μηνών και σκοπευω να παρω αλλο ενα.Προς το παρόν το ενα το έχω μέσα σε μία πλαστική χελωνιέρα που είναι αρκετά μικρή.Όμως σκοπεύω να πάρω μία καινούργια όταν πάρω το άλλο χελωνάκι για να είναι πιο άνετα.Μου προτείνεται γυάλινο ενυδρείο ή μία πλαστική χελωνιέρα;Είναι η πρώτη φορά που έχω χελωνακι και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - Suzi
Ορθογραφικό πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε με προσοχή το παρακάτω και θα απαντήσετε μόνη σας στο ερώτημα σας. 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-χελωνάκια/

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Διαβάστε με προσοχή το παρακάτω και θα απαντήσετε μόνη σας στο ερώτημα σας. 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-χελωνάκια/

Άρα καλό θα είναι να πάρω γυάλινο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Suzi έγραψε:

Άρα καλό θα είναι να πάρω γυάλινο?

Το θέμα που τίθεται δεν είναι μόνο πλαστικό ή γυάλινο, αλλά γενικότερα η ενημέρωση για την σωστή φροντίδα του ζωντανού. Διάβασα ότι είναι δώρο, έχετε εμπειρία με χελώνες; Το άρθρο απαντάει σε πολλά απ όσα χρειάζεται κάποιος στο ξεκίνημα 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω εμπειρία με χελώνες.Αλλα θέλω να είναι ευτυχισμένες για αυτό και ρωτάω πολλά πράγματα.Εχω και κάποιες άλλες ερωτήσεις α)τον θερμοστάτη πρέπει να τον έχω ανοικτό και στη διάρκεια του καλοκαιριού? β)και το δοχείο είναι καλύτερα να είναι γυάλινο ή πλαστικό? 

Χίλια συγνώμη που ρωτάω τόσα πολλά 

απλά θέλω να είμαι σίγουρη.Αλλα σας ευχαριστώ πάρα πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Γυάλινο και μάλιστα για 2 χελώνες όσο ποιο μεγάλο μπορείτε με βάση το Χ5 στο μήκος, όταν φτάσουν σε τελικό μέγεθος. Δηλαδή 15 cm Χ 5 = 75 cm κάτ ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Suzi έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολύ 

να μην παρεις δεύτερη χελωνα. θα μαλώσουν...... ειδικα αν θα ειναι 2 αρσενικα. θα υπαρχουν σιγουρα τραυματισμοι απο δαγκωματιες κτλ.

αν η μια χελώνα θα ειναι πιο μεγαλη απο την αλλη, σιγουρα θα δαγκώσει την μικροτερη, μπορει και να την σκοτώσει.

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2024 at 8:24 ΜΜ, το μέλος Suzi έγραψε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω εμπειρία με χελώνες.Αλλα θέλω να είναι ευτυχισμένες για αυτό και ρωτάω πολλά πράγματα.Εχω και κάποιες άλλες ερωτήσεις α)τον θερμοστάτη πρέπει να τον έχω ανοικτό και στη διάρκεια του καλοκαιριού? β)και το δοχείο είναι καλύτερα να είναι γυάλινο ή πλαστικό? 

Χίλια συγνώμη που ρωτάω τόσα πολλά 

απλά θέλω να είμαι σίγουρη.Αλλα σας ευχαριστώ πάρα πολύ 

Ο θερμοστάτης χρειάζεται για να κρατάει τη θερμοκρασία σταθερή. Εάν θέλεις να κρατάς θερμοκαρσία πχ στους 22oC και να μην πέσουν σε χειμερία νάρκη τον έχεις ενεργό. Από άνοιξη και μετά που η θερμοκρασία ούτως ή άλλως ανεβαίνει (υποθέτω  το ενυδρείο είναι σε εσωτερικό χώρο) δεν χρειάζεται θερμοστάτης. Επιπλέον, με την αλλαγή από πλαστική χελωνιέρα σε γυάλινο ενυδρείο δώσε βάση στις διαστάσεις οπως ήδη σου επισημάνθηκε , να τους βάλεις στεριά κάπου δηλαδή να μπορούν να βγαίνουν από το νερό για παράδειγμα πλωτό νησάκι και λάπμες UVA και UVB οπωσδήποτε για κάμποσες ώρες τη μέρα (αντί για το φως του ήλιου). Σχετικά με τον αριθμό δε νομίζω να έχεις πρόβλημα εάν προσθέσεις άλλο ένα χελωνάκι , προσωπικά έχω 2 νεροχελώνες και  μου φέρανε μία μικρούλα λόγω του ότι την πήρανε και αλλάξανε γνώμη και δεν ξέραν τι να την κάνουν. Τα πάνε μια χαρά

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ γαι τη συμβουλη.Απο οτι ξερω η χελωνα που κατεχω ειναι αρσενική. Και σκέφτηκα να περω μια που την εχει στο πετ shop μαζι και ειναι νομιζω αδερφάκια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...