Jump to content

ενυδρειο μεσα σε ενυδρειο


Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 500 λίτρων που τρέχει έτσι σχεδόν 3 χρόνια. Μέσα, έχει κλόουν (6), ροδόστομους (20), μελανοταινίες (5 f + 3 m), 6 σκαλάρια και 5 cory.

Τα sterbai μου πηγαίνουν πάνω-κάτω συνεχώς και φαίνεται ότι θέλουν να κάνουν αυγά, αλλά δεν μένει τίποτα προφανώς.

Γιατί δεν μπορώ να μπω σε διαδικασία να φτιάξω ξανά τη γεννήστρα μου.

Είχα στο μυαλό μου να βάλω ένα κουτί πλαστικό, το κλασικό του IKEA με τα καπάκια, να βάλω άμμο, πέτρες και μερικά φυτά, να ανοίξω τρύπες με πλέγμα και να το βάλω μέσα στο ενυδρείο.

Το έχετε δει ξανά;

Θα πετύχει;

Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή η ιδέα ήταν να είναι πάνω στο ενυδρείο και με ένα φιλτράκι να το στέλνω στο κουτί και με μια μικρή τρύπα να το στέλνω ξανά κάτω. Αλλά η πιθανότητα να γίνει βλακεία ήταν σχεδόν 1.

 
Link to comment
Share on other sites

Κανένας δέν μπορεί να σου απαντήσει, καθώς έχει να κάνει με το άν θα στρεσσαριστούν τα ψάρια ή όχι, πράγμα που μόνο άν το δοκιμάσεις θα το δείς.

Πάντως μπορείς πολύ απλά να βάλεις στο δοχείο το θηλυκό σου κόρυ μαζί με 2-3 αρσενικά, να γεννήσει εκεί και μόλις τελειώσουν να τα μεταφέρεις στο μεγάλο και θα μείνεις με τα αυγά στο δοχείο, ότι πρέπει δηλαδή για την εκκόλαψη και το μεγάλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...