Jump to content

Ενδεχόμενο λάθος κατά την αλλαγή νερού


Recommended Posts

Καλησπερα και παλι !

Σημερα εκανα την πρωτη αλλαγη νερου με τον μονομαχο μου μεσα και ηθελα να κανω μια ερωτηση .

Αρχικα , δεν εκανα περιπου 30% που με συμβουλεψε η @natateo , αλλα εκανα γυρω στο 50-55% γιατι ειδα κιολας οτι δεν τον στρεσσαρα καθολου . Ισα ισα ηταν πολυ περιεργος και ερχοταν κοντα στο χερι μου καθ ολη τη διαρκεια της αλλαγης ( μπορω να πω οτι με δυσκολεψε κιολας λιγο 😆 ) ,ουτε κρυβοταν ουτε ετρεχε .Χαλαρος οπως παντα .Ειχα αφησει το νερο απο το βραδυ εξω , πηρα μετρησεις πριν και μετα την αλλαγη και ολα καλα . Μονο τα νιτρικα , φυσικα ηταν μειωμενα μετα την αλλαγη .

Οταν εβγαλα στην αρχη το νερο λοιπον , τριμαρα λιγο το μος που εχω μεσα γιατι ειχε γινει τριπλασιο απο τοτε που το εβαλα μεσα , οποτε θεωρησα ευκαιρια να το κανω στην αλλαγη . Το θεμα ειναι οτι δεν το εβγαλα απο το ενυδρειο για να το κανω γιατι φανταστηκα οτι θα ειναι πιο δυσκολο εαν τα "φυλλα" του δεν ειναι ορθια . Με αποτελεσμα να πανε οπου να ναι μεσα στο ενυδρειο . Μαζεψα αρκετα με την αποχη , αλλα σιγουρα υπαρχουν καποια που θα εχουν μεινει στον βυθο η σε σημεια που δεν μπορω να δω /πιασω .

Θα προκαλεσει προβλημα στο ενυδρειο αυτο ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι κανένα. Ίσα ίσα όπου πιάσει θα ξαναφούντωσει.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Sturm said:

Όχι κανένα. Ίσα ίσα όπου πιάσει θα ξαναφούντωσει.

 Αααα αυτο δεν μας ενοχλει καθολου !!! Το μονο που σκεφτομουν ηταν η περιπτωση του απλα να μεινει και να "σαπισει" . Εαν προκαλουσε τοτε προβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Μην σε αγχώνει η μοςς. 

Και λίγο να σαπίσει, δεν τρέχει τίποτα, άσε που μάλλον δεν θα γίνει ούτε αυτό.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά όπως είπαν και οι προηγούμενοι!Βάλε φωτό να χαζέψουμε!!!😍

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...