Jump to content

Πρόβλημα με ich


Recommended Posts

Έβαλα καινούργια ψάρια στο ενυδρείο και το επόμενο απόγευμα εμφανίστηκαν λευκές κηλίδες στα καινούργια τα απομόνωσα , έκανα θεραπεία με exit και έκανα αλλαγή νερού 50% τι άλλο να κάνω?

Τα υπόλοιπα ψάρια που ειχα στο ενυδρείο δεν έχουν κάποιο σημάδι 

Screenshot_20240214_200450_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεία με το exit πέτυχε ή έχεις ακόμα θέμα?Άν συνεχίζει κάνε μιά επαναληπτική με το exit και βεβαιώσου ότι βάζεις την σωστή δόση.

Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια το ich έχει γίνει ανθεκτικότερο στα φάρμακα αλλά και υπάρχουν νέα είδη που δέν καταπολεμούνται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Η θεραπεία με το exit πέτυχε ή έχεις ακόμα θέμα?Άν συνεχίζει κάνε μιά επαναληπτική με το exit και βεβαιώσου ότι βάζεις την σωστή δόση.

Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια το ich έχει γίνει ανθεκτικότερο στα φάρμακα αλλά και υπάρχουν νέα είδη που δέν καταπολεμούνται εύκολα.

Μόλις είδα τα σημάδια στα 6 νέα ψάρια τα έβγαλα και τα έβαλα σε αλο ενυδρείο που ήταν αδιο και έριξα exit

Και κάνω θεραπεία 

Στο μεγάλο ενυδρείο έκανα μόνο αλαγη νερου 50% δεν έχω κάνει θεραπεία μέχρι στιγμής τα υπόλοιπα ψάρια δεν έχουν κάποιο σημάδι να ρίξω και εκεί exit η όχι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Η θεραπεία με το exit πέτυχε ή έχεις ακόμα θέμα?Άν συνεχίζει κάνε μιά επαναληπτική με το exit και βεβαιώσου ότι βάζεις την σωστή δόση.

Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια το ich έχει γίνει ανθεκτικότερο στα φάρμακα αλλά και υπάρχουν νέα είδη που δέν καταπολεμούνται εύκολα.

Σε 30 λιτρα νερο έβαλα 6 σταγονες και σήμερα 2η μέρα θα βάλω αλες 3 γιατί σε 2 ψάρια υπάρχουν ακόμα κιλιδες 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Gmm έγραψε:

Σε 30 λιτρα νερο έβαλα 6 σταγονες και σήμερα 2η μέρα θα βάλω αλες 3 γιατί σε 2 ψάρια υπάρχουν ακόμα κιλιδες 

 

Μπορείς να βάλεις  ενυδρειακο αλάτι και ανεβάζεις θερμοκρασία 27° σιγα σιγά και καλά είναι να κάνεις θεραπεία και στα υπόλοιπα ψάρια.  Όμως πες μας λίγο την διαδικασία που έκανες προσαρμογή τα ψάρια στο ενυδρείο σου και πόση ώρα ήταν μέσα στην σακούλα από το pet που τα πήρες και τι  θερμοκρασία  είχε στο pet και τι θερμοκρασία στο ενυδρείο σου.

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Μπορείς να βάλεις  ενυδρειακο αλάτι και ανεβάζεις θερμοκρασία 27° σιγα σιγά και καλά είναι να κάνεις θεραπεία και στα υπόλοιπα ψάρια.  Όμως πες μας λίγο την διαδικασία που έκανες προσαρμογή τα ψάρια στο ενυδρείο σου και πόση ώρα ήταν μέσα στην σακούλα από το pet που τα πήρες και τι  θερμοκρασία  είχε στο pet και τι θερμοκρασία στο ενυδρείο σου.

 

Στην σακουλα ήταν περίπου 1 ώρα μπορεί και 45 λεπτά  είχα καλοριφερ στο αυτοκίνητο  θερμοκρασία pet 25 από ότι ειδα και εγώ 25 το έχω μεσα στο ενυδρείο έχει άλλα 8 cardinal και λιγες γαριδες 

Η προσαρμογή έγινε ως εξής έβαλα την σακουλα στο ενυδρείο για 5 λεπτά και αρχισα να προσθέτω κάθε 5 λεπτά από λίγο νερό το έκανα 6 φορές ρίχνοντας από ένα μυκρο ποτηράκι κάθε φορά  δεν βάζω πρώτη φορά ψάρια στο ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Μπορείς να βάλεις  ενυδρειακο αλάτι και ανεβάζεις θερμοκρασία 27° σιγα σιγά και καλά είναι να κάνεις θεραπεία και στα υπόλοιπα ψάρια.  Όμως πες μας λίγο την διαδικασία που έκανες προσαρμογή τα ψάρια στο ενυδρείο σου και πόση ώρα ήταν μέσα στην σακούλα από το pet που τα πήρες και τι  θερμοκρασία  είχε στο pet και τι θερμοκρασία στο ενυδρείο σου.

 

Εχω αρκετά φυτά όμως μέσα το αλάτι θα μου κάνει ζημιά αν ανεβάσω μόνο την θερμοκρασία στους 27 θα γίνει κάτι ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Σε 30 λιτρα νερο έβαλα 6 σταγονες και σήμερα 2η μέρα θα βάλω αλες 3 γιατί σε 2 ψάρια υπάρχουν ακόμα κιλιδες 

 

To exit θέλει 3 ημέρες οπότε ακόμα δέν έχουν καθαρίσει τα ψάρια.Είναι λογικό

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

To exit θέλει 3 ημέρες οπότε ακόμα δέν έχουν καθαρίσει τα ψάρια.Είναι λογικό

Μόνο με άνοδο θερμοκρασίας στους 28 που λένε κάποιοι σκοτονοτε τα σπόρια του ich ?

Ισχύει αυτό 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Gmm said:

Μόνο με άνοδο θερμοκρασίας στους 28 που λένε κάποιοι σκοτονοτε τα σπόρια του ich ?

Ισχύει αυτό 

Η αύξηση της θερμοκρασίας απλά βοηθάει στον να σπάσουν οι κυψελίδες που δημιουργούνται και να εξοντωθεί πιο γρήγορα το βακτήριο από το  αντιβιοτικό. Χρήσιμες πληροφορίες για το ich μπορείς να βρεις και στο φυλλάδιο διάγνωσης της sera, που βρίσκεται στο διαδίκτυο .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2024 at 6:46 ΜΜ, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Μπορείς να βάλεις  ενυδρειακο αλάτι και ανεβάζεις θερμοκρασία 27° σιγα σιγά και καλά είναι να κάνεις θεραπεία και στα υπόλοιπα ψάρια.  Όμως πες μας λίγο την διαδικασία που έκανες προσαρμογή τα ψάρια στο ενυδρείο σου και πόση ώρα ήταν μέσα στην σακούλα από το pet που τα πήρες και τι  θερμοκρασία  είχε στο pet και τι θερμοκρασία στο ενυδρείο σου.

 

Στα νεον δεν κανουμε θεραπεια με αλατι, γιατι δεν αντεχουν τις θεραπευτικες δοσεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2024 at 9:44 ΠΜ, το μέλος Gmm έγραψε:

Εχω αρκετά φυτά όμως μέσα το αλάτι θα μου κάνει ζημιά αν ανεβάσω μόνο την θερμοκρασία στους 27 θα γίνει κάτι ή οχι?

Οχι

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Giannis T. έγραψε:

Η αύξηση της θερμοκρασίας απλά βοηθάει στον να σπάσουν οι κυψελίδες που δημιουργούνται και να εξοντωθεί πιο γρήγορα το βακτήριο από το  αντιβιοτικό. Χρήσιμες πληροφορίες για το ich μπορείς να βρεις και στο φυλλάδιο διάγνωσης της sera, που βρίσκεται στο διαδίκτυο .

Ποιες κυψελιδες? Ποια βακτηρια? Και ποια αντιβιωση? Τι σχεση εχουν ολα αυτα με το ich ? :bigemo_harabe_net-168:

Απανταω... - δεν εχουν καμια σχεση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Μόνο με άνοδο θερμοκρασίας στους 28 που λένε κάποιοι σκοτονοτε τα σπόρια του ich ?

Ισχύει αυτό 

Οχι. 31-32 βαθμους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2024 at 3:50 ΜΜ, το μέλος Gmm έγραψε:

Μόλις είδα τα σημάδια στα 6 νέα ψάρια τα έβγαλα και τα έβαλα σε αλο ενυδρείο που ήταν αδιο και έριξα exit

Και κάνω θεραπεία 

Στο μεγάλο ενυδρείο έκανα μόνο αλαγη νερου 50% δεν έχω κάνει θεραπεία μέχρι στιγμής τα υπόλοιπα ψάρια δεν έχουν κάποιο σημάδι να ρίξω και εκεί exit η όχι 

Δεν μεταφερουμε τα ψαρια. Την θεραπεια για  ich κανουμε παντα στο main. Δεν εχει σημασια αν εχουν ή δεν εχουν σημαδια άλλα ψαρια. Το ενυδρειο ειναι πια μολυσμενο.

Το φαρμακο επιλογης (για μενα) ειναι το sera costapur, γιατι εχει δυο ουσιες, που καταπολεμουν το παρασιτο - malachite green oxalate 0.18 g, formaldehyde solution 5.89 g και οχι μια , οπως στο esha exit - malachite green oxalate....

Το μόνο , που πρεπει να προσεεις , ειναι οι γαριδες και τα σαλιγκαρια - τα βαζεις για μια εβδομαδα σε άλλο ενυδρειο.

Κανονικα 2 κυκλους θεραπειας με  sera costapur φτανουν για να μην ξαναδεις τα ασπρα σημαδακια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Στα νεον δεν κανουμε θεραπεια με αλατι, γιατι δεν αντεχουν τις θεραπευτικες δοσεις.

Έχω κάνει εγώ στα δικά μου νεον με τους δίσκους που είχα μαζί και δεν είχα κανένα πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν μεταφερουμε τα ψαρια. Την θεραπεια για  ich κανουμε παντα στο main. Δεν εχει σημασια αν εχουν ή δεν εχουν σημαδια άλλα ψαρια. Το ενυδρειο ειναι πια μολυσμενο.

Το φαρμακο επιλογης (για μενα) ειναι το sera costapur, γιατι εχει δυο ουσιες, που καταπολεμουν το παρασιτο - malachite green oxalate 0.18 g, formaldehyde solution 5.89 g και οχι μια , οπως στο esha exit - malachite green oxalate....

Το μόνο , που πρεπει να προσεεις , ειναι οι γαριδες και τα σαλιγκαρια - τα βαζεις για μια εβδομαδα σε άλλο ενυδρειο.

Κανονικα 2 κυκλους θεραπειας με  sera costapur φτανουν για να μην ξαναδεις τα ασπρα σημαδακια.

Εντάξει τώρα τα έχω μεταφέρει είναι στην 4η μέρα και μόνο το 1 ψαρακι έχει πλέον σιμαδια συνεχίζω και αλλες μέρες σωστα?

Τώρα στο κύριος ενυδρείο να αρχίσω τώρα θεραπεία?

Να την κάνω με exid γιατί είμαι επαρχία και δεν βρησκο άλλο φαρμακο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Εντάξει τώρα τα έχω μεταφέρει είναι στην 4η μέρα και μόνο το 1 ψαρακι έχει πλέον σιμαδια συνεχίζω και αλλες μέρες σωστα?

Συνεχιζεις συμφωνα με τις οδηγιες, δηλ-

Prolonged dosage
There are exceptionally resistant species (such as
Import Spot) which may need two or three more
additional doses on the 4th and 5th day. The
amount of days you dose depends on the degree
of infection. In addition to the Extended Dosage,
add 10 drops per 100 litres on day 4 and day 5.

πριν 8 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Τώρα στο κύριος ενυδρείο να αρχίσω τώρα θεραπεία?

Κανονικα πρεπει.

πριν 8 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Να την κάνω με exid γιατί είμαι επαρχία και δεν βρησκο άλλο φαρμακο?

και εγω επαρχια ειμαι. Μπορεις να κανεις παραγγελίες μεσω ιντερνετ. την επομενη μερα ερχεται. Εχω να πατησω στα τοπικα πετ σοπ πανω απο 7-8 χρόνια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Έχω κάνει εγώ στα δικά μου νεον με τους δίσκους που είχα μαζί και δεν είχα κανένα πρόβλημα. 

Αν θα ηταν τόσο απλο, δεν θα αγοραζαμε κανενα φαρμακο.....μόνο το αλατακι ;)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα θεραπεία με exit είμαι στην 3η μέρα σε 100 λιτρα έριξα πρωη μέρα 20 σταγόνες 2η και 3η 10 σταγονες 

Τώρα τι κάνω την 4η μέρα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Έκανα θεραπεία με exit είμαι στην 3η μέρα σε 100 λιτρα έριξα πρωη μέρα 20 σταγόνες 2η και 3η 10 σταγονες 

Τώρα τι κάνω την 4η μέρα?

Οπως γραφει στις οδηγιες, σου ειχα γραψει στο ποστ #18

Δηλ ακομα μια προσθετη δοση 4-ηκαι 5-η μερα (δηλ για 100λ απο 10 σταγονες 4-η, 5-η μερα)

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οπως γραφει στις οδηγιες, σου ειχα γραψει στο ποστ #18

Δηλ ακομα μια προσθετη δοση 4-ηκαι 5-η μερα (δηλ για 100λ απο 10 σταγονες 4-η, 5-η μερα)

Ωραία θα συνεχίσω μετά την 5η μέρα κάνω αλαγη νερου βα ζω ανθρακα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2024 at 12:10 ΜΜ, το μέλος Gmm έγραψε:

Ωραία θα συνεχίσω μετά την 5η μέρα κάνω αλαγη νερου βα ζω ανθρακα η οχι?

Παντα μετα τις θεραπειες κανουμε αλλαγη νερου καλη (40-50%) και βαζουμε ενεργο ανθρακα για 1-2  εικοσιτετράωρα.

Αν δεν εχεις ανθρακα , κανε περισσοτερες αλλαγες νερου, πχ καθε μερα απο 30% για 3 ημερες (με αντιχλωριο).

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Παντα μετα τις θεραπειες κανουμε αλλαγη νερου καλη (40-50%) και βαζουμε ενεργο ανθρακα για 1-2  εικοσιτετράωρα.

Αν δεν εχεις ανθρακα , κανε περισσοτερες αλλαγες νερου, πχ καθε μερα απο 30% για 3 ημερες (με αντιχλωριο).

Εχω άνθρακα είχε μια συσκευασία το φιλτρο όταν το αγωρασα με τον άνθρακα τον πετάω?

Η τον ξαναχρησιμοποιοω ?

Την θερμοκρασία πόσο καιρό την κραταω σε υψηλά επίπεδα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Εχω άνθρακα είχε μια συσκευασία το φιλτρο όταν το αγωρασα με τον άνθρακα τον πετάω?

αν το ειχες δουλεψει πανω απο 3 εβδομαδες στο φιλτρο, το πετας.

αν ειναι άβρεχτος και τον βαζεις μετα την φαρμακευτικη αγωγη, τον πετας μετα απο 2-3 ημερες.

πριν 13 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Την θερμοκρασία πόσο καιρό την κραταω σε υψηλά επίπεδα?

σιγα σιγα κατεβαζεις,  οχι πανω απο 1 βαθμο καθε 24 ωρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...