Jump to content

Υπάρχει Πρόβλημα? Θα ήθελα μια Βοήθεια.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Διαθετω ενα νεροχελωνακι ηλικία νομίζω λιγότερο από ενός έτους γιατί είναι πολύ μικρό.Ειναι η πρώτη φορά που έχω νεροχελωνακι.Το έχω τοποθετήσει σε μια πλαστική χελωνιέρα περίπου 3×το χελωνάκι είναι το πλάτος του και 4× το μήκος.Σκοπευω να πάρω ένα ακόμη νεροχελωνακι και μια μεγαλύτερη γυάλινη χελωνιέρα και εξοπλισμό.Αλλα παρόλο που τρώει και κινητέ μια χαρά δεν ανεβαίνει στη νησίδα του αλλά πάει στα σκαλιά και βγάζει μέχρι έξω το κεφάλι του.Το κακό είναι ότι ο ήλιος χτυπάει το σπίτι μέσα μόνο λίγη ώρα πρωί πρωί. Στο μπαλκόνι έχει ήλιο αλλά φοβάμαι ότι θα έχει κρύο.Τι μπορώ να κάνω?Δεν φαίνεται ότι έχει κάποια αρρώστια και το κέλυφος του είναι σκληρό.Επισης το ταίζω δυο γαρίδες την ημέρα (που είναι ιδεκες για νεροχελωνακια ξερετε).Σας ευχαριστώ πολύ!

Έγινε επεξεργασία - Suzi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Είναι δραστήριο και φαίνεται μια χαρά απο αυτα που αναφερεις. Θα είναι και ακόμη καλύτερα με τον εξοπλισμό του αργότερα. Φρόντισε να μειώσεις μόνο την χρήση της γαρίδας,  είναι πολύ φτηνή και δεν παρεχει τίποτα στο χελωνακι. Χρειάζεται πρωτεΐνη τώρα που είναι στην ανάπτυξη οπότε πάρε πελετ για τώρα. 3 πελετ την ημέρα είναι καλά. Φρόντισε τώρα που δεν έχεις εξοπλισμό να χρησιμοποιείς αντιχλωριο με βάση τη δοσολογία στις οδηγίες χρήσης, και σίγουρα τη πέτρα ασβεστίου. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβουλή. Απλά θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο.Επειδη προς το παρών έχω μικρή χελωνιέρα πλαστική μπορώ να τοποθετήσω πέτρα ασβεστίου ή αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

Ναι το αντιχλωριο ειναι απαραίτητο. Βάλε και μια φωτογραφία της χελωνιερας. Πόσα εκατοστά ειναι το νερό; 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η χελωνιερα είναι αυτή που δείχνω παρακάτω στις φωτογραφίες.Αλλα δποπευω σε περίπου 2 εβδομάδες να αγοράσω είναι αυτηhttps://www.skroutz.gr/s/39857628/Greek-Colal-Fish-CHeloniera-Gyalini-Tetragoni-30x30x10cm-06-00001.html 

1708434519376843547817648417300.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νταξει καλη είναι αλλά θα χρειαστείς να την αλλάξεις πολύ σύντομα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...