Jump to content

τριχοειδή καφέ αλγη


Recommended Posts

παιδιά σε 2+ μηνών ενυδρειου έχω βγάλει από νωρίς σχετικά την συγκεκριμένη αλγη.Οι μετρήσεις του νερού είναι άριστες αφού τοποθέτησαν 2 φίλτρα 2217 γεμάτο με βιολογία από το προηγούμενο ενυδρειο, μηδέν NH4 και NH2 ,ακόμα και NH3 μηδέν λόγω πιστεύω λίγων ψαριών,το νερό πάντως φαίνεται πολύ καθαρό.

 

το ενυδρείο είναι 450 λίτρα, 2 λάμπες δεν θυμάμαι τα watt, είχα 8 ώρες φως τώρα το μειωσα σε 7 ώρες περίπου πριν  14 μέρες αλλά το ίδιο,

ψάρια έχω λίγα σχετικά για το μέγεθος του ενυδρείου(3 ομαδες απο neon,ινδιανακια και ροδοστομους+5 corydoras), δεν χρησιμοποιώ co2,θερμοκρασία 25

Τα φυτά μεγαλώνουν αργά μεν αλλά σταθερά, θα κάτσω να την βγάλω κάποια στιγμή αυτην την αλγη απλά αν ξέρει κάποιος να δω τον λόγο που εμφανίστηκε.

 

ευχαριστω

SmartSelect_20240221_161357_Gallery.jpg

SmartSelect_20240221_161918_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

τα νιτρικα που ειναι μηδεν δεν ειναι καλο για τα φυτα σου , προσπαθησε να τα πας περιπου στο 15

φωσφορικα εχεις καθολου?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,δεν έχω κάνει μετρηση για φωσφορικο ποτέ μου,θα προσπαθήσω να κάνω σύντομα.

 

Έκανα σήμερα μέτρηση για ΝΟ3  και ήταν στο 5 ακριβώς.

 

Είχα την εντύπωση ότι αφού έχω χαμηλά νιτρικά θα είχα και ελάχιστα φωσφορικα.

 

Έκατσα σήμερα και έβγαλα αρκετή, γιανα δούμε αν θα ξανά αυξηθεί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ξοδευτείς σε τεστ φωσφορικών. Η τριχοειδής αντιμετωπίζεται γενικά εύκολα βγάζοντάς την με μια οδοντόβουρτσα και αν μπορείς να βάλεις και αμάνο γαρίδες θα φύγει σύντομα. Πρέπει όμως να κάνεις κάτι με τα χαμηλά θρεπτικά γιατί θα σου δημιουργήσουν προβλήματα με άλγες και κυανοβακτήριο. Άποψή μου είναι να πάρεις ένα ΝPK λίπασμα. 

Link to comment
Share on other sites

αν και χρόνια με ενυδρεία ποτέ δεν είχα φυτά γιατί είχα ψάρια που δεν άφηναν ποτέ κάποιο π.χ οσκαρ-δολάρια και κιχλιδες.Επίσης πάντα τα νιτρικά ήταν πολλά σχετικά λόγω των συγκεκριμένων ψαριών,

 

Τώρα που έβαλα τα πρώτα  ψάρια που δεν πειράζουν τα φυτα... προσπαθώ να βρω τις ισορροπίες στο ενυδρείο,

 

Νιτρικά πως να ανεβάσω?παλιά αργουσα να κάνω αλλαγή νερού και ανέβαιναν κατευθείαν 🤣

να προσθέσω κιαλλα ψάρια λες?

Link to comment
Share on other sites

Θα τα ανεβάσεις ή με επιπλέον ψάρια/ τάισμα ή με το λίπασμα που σου είπα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...