Jump to content

Μουχλα ασπρη σε άδειο ενυδρείο


Mr.fox

Recommended Posts

Γεια σε όλους τους φιλους του Aquazone 🙂

Χρειάζομαι για ακομη μια φορά την πολύτιμη βοήθεια σας. 

Οποίος μπορεί να βοηθήσει του είμαι ευγνώμων. 

Οπως ειχα γραψει σε ενα παλιο μου ποστ, εχω ξεκινήσει να στηνω ενα ενυρειο 250cm. Για τα ψαρακια μου. 

Το ενυδρειο το εχω στήσει κι ξεστήσει αμετρητες φορες μεχρι να το διαμορφώσω ακριβως οπως το θέλω. 

Το προβλημα ξεκινησε πριν ενα μηνα οταν προσθεσα μεσα κάποια πραγματα στο ενυδρείο και ισως ο λογος που εμφανίστηκε η ασπρη μουχλα να ειναι κατι απο αυτα τα δυο. 

Το πρώτο ειναι ενα 3d δεντρο back to nature που προσθεσα μεσα και το κολησα με σιλικονη ενυδρείο που ειναι απο τις πιο γνωστες και 100% ασφαλες για ενυδρεία. Το προβλημα εδω ειναι οτι ίσως να μην την αφησα να στεγνωσει αρκετά και ισως να ειναι αυτός ο λογος που εμφανιστηκε η μουχλα στο ενυδρείο.. 

Την σιλικονη την αφησα αν θυμάμαι καλα λιγότερο απο 24 ωρες και μετα γεμισα με νερο το ενυδρειο για να τσεκάρω πως φαίνεται και αν ειναι σωστη η μερια που το τοποθέτησα. 

Την ίδια μέρα προσθεσα καποια φυλλα cattapa (ψεύτικα απο υλικο σαν μπαλόνι) γνωστης εταιρείας επίσης. 

Το προβλημα εδω ειναι οτι τα φυλα οταν τα παρέλαβα ηρθαν καλυμμένα με μια άσπρη σκονη σαν αλεύρι (ισως για να μην κολλησουν μεταξύ τους) 

Απο τοτε και μετα αφού προσθεσα τα παραπανω και γεμισα το ενυδρειο με νερο παρατηρησα εμφανισγ μουχλα μετα απο μια βδομάδα περίπου. 

Το ξανα αδειασα αλλα η μουχλα αναπτηχθηκε και σε πετρες που ειχα στο ενυδρείο. 

Το ενυδρειο ηταν χωρις ψαρια μιας και ειναι στο στήσιμο ακομη και λειτουργουσε μονο μια αντλια 1200 lh για την κυκλοφορία του νερού. 

Τωρα γνωρίζει κάποιος τι πρεπει να κανω για να φυγει η μουχλα? 

Το ενυδρειο ειναι αδειο εδω και ενα μηνα περιπου χωρις καπακι και τελειως στεγνό. 

Χερια δεν τολμαω να βαλω μεσα μια και δεν γνωρίζω τι μουχλα ειναι και εαν είναι επικίνδυνο. 

Ευχαριστώ πολύ και περιμένω τις συμβουλές σας 🙏

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! στείλε αν μπορείς καμία φωτό να το δούμε ;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βαγγέλη. Είναι κάτι σαν και αυτό; Αν θέλεις ανέβασε φωτογραφίες για να το δούμε καλύτερα.

https://www.aquazone.gr/profile/51753-planteam/

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτή η μούχλα είναι παντού στο ενυδρείο; Διακόσμηση, τζάμια, ξύλα, πέτρες;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ένα λευκό πραγμα είχα επάνω στο ξυλο που έβαλα στην αρχή... μετα το 2μηνο εφυγε απο μόνο του ή το εφαγε το Pleco δε ξερω με σιγουριά ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Καλησπερα! στείλε αν μπορείς καμία φωτό να το δούμε ;

 

Σημερα το απογευματάκι θα ανεβάσω φώτο διότι έλειπα Σαββατοκύριακο👍

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα Βαγγέλη. Είναι κάτι σαν και αυτό; Αν θέλεις ανέβασε φωτογραφίες για να το δούμε καλύτερα.

https://www.aquazone.gr/profile/51753-planteam/

Ο φίλος Μαρίνος ειναι παντα παρόν 😁

Θα ανεβάσω φωτο το απόγευμα που θα είμαι σπίτι. 

Η μουχλα ειναι καπως ετσι οπως στην φωτο που ανεβασα τωρα. 

Δυστιχως το link που μου έστειλες δεν μου το ανοίγει σωστα και με βγαζει απλα σε ενα προφίλ. 

Την μουχλα την ειδα πρωτα στα ψευτικα φύλα και μετα μολις αδειασα το ενυδρείο εξαπλώθηκε σε κάποιες αληθινές και ψευτικες πετρες οπως επίσης και σε σημεία της άμμου και ελαφρώς σε κατι ψευτικα φυτά. 

Η μουχλα εχει μείνει στάσιμη θα έλεγα, αλλα δεν φεύγει. 

Screenshot_20240226_112502_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Φίλε μου αυτή η μούχλα είναι παντού στο ενυδρείο; Διακόσμηση, τζάμια, ξύλα, πέτρες;

Εμφανίστηκε πρώτα σε κατι ψευτικα φύλλα, μετα μολις αδειασα το ενυδρείο εμφανίστηκε σε αλιθινες και ψευτικες  πέτρες, στην άμμο σε μερικα σημεία και ελαφρως σε κατι ψευτιλκα φυτά. Δες μια φωτο που ανεβασα τωρα στο σχόλιο του Μαρίνου. Κάπως έτσι είναι η μούχλα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Εγω ένα λευκό πραγμα είχα επάνω στο ξυλο που έβαλα στην αρχή... μετα το 2μηνο εφυγε απο μόνο του ή το εφαγε το Pleco δε ξερω με σιγουριά ...

Ναι αυτην την μουχλα την βγαζουν τα καινούρια ξυλα μερικες φορές.

Δεν ειναι τέτοια μουχλα στην δικια μου περίπτωση. 

Στο ενυδρείο οτι εχω ειναι ψευτικο εκτως απο κατι μικρα πετραδακια. 

Το ενυδρειο ειναι στη φαση στησίματος και εδω και ενα μηνα περιπου άδειο. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2024 at 6:05 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα Βαγγέλη. Είναι κάτι σαν και αυτό; Αν θέλεις ανέβασε φωτογραφίες για να το δούμε καλύτερα.

https://www.aquazone.gr/profile/51753-planteam/

 

IMG_20240226_160132.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Mr.fox έγραψε:

 

IMG_20240226_160132.jpg

 

IMG_20240226_160232.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και απάντηση για τα ψευτικα φύλλα και η ασπρη σκονη που ειχανε οταν τα παρέλαβα ηταν για να μην κολλήσουν μεταξύ τους, και ηταν τάλκ μου είπαν. 

Τωρα δεν γνωρίζω αν ηταν αυτός ο λόγος που ειδα πρωτα την μουχλα στα φύλλα και ύστερα στο υπόλοιπο ενυδρείο οταν το άδειασα. 

Η άλλη σκέψη μου ηταν να μουχλιασε η σιλικονη που εβαλα για να κολλησω κατι, και την αφησα λιγότερο απο 24 πριν γεμισω νερο...και μπορεί να μουχλιασε για αυτον τον λόγο. 

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να την αφαιρέσεις με το χέρι για να δεις αν ξανά εμφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Προσπάθησε να την αφαιρέσεις με το χέρι για να δεις αν ξανά εμφανιστεί.

Ok θα φορέσω γάντια και θα το καθαρισω να δουμε αν ξαναβγεί. 

Πιστευεις ηταν απο το ταλκ που ειχαν τα  ψευτικα φύλλα? (αν και τα έπλυνα καλα με νερό) 

Η απο την σιλικονη που ισως να μην ειχε στεγνωσει καλά? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κάνω κάποια πρόβλεψη. Πρώτη φορά το βλέπω. Σαν κουκούλι μεταξοσκώληκα είναι 😂😂

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2024 at 7:19 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν μπορώ να κάνω κάποια πρόβλεψη. Πρώτη φορά το βλέπω. Σαν κουκούλι μεταξοσκώληκα είναι 😂😂

🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...