Jump to content

Καλησπέρα!


Geocity

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!!!

Εδω και λίγο καιρό έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το χόμπι και μέχρι τώρα η ομάδα σας είναι πολύ βοηθητική.

Γι αυτό αποφάσισα να γίνω κι εγώ μέλος της.

Ευχαριστώ

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας!

Βλεπω εχεις 200λ ενυδρειο. Εχεις γλυκου νερου ή θαλασσα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω γλυκού νερού φυτεμένο, με έναν pleco, μια χειρα και guppies. Τα guppies τα έβαλα πρόσφατα, πριν ένα μήνα. Τα άλλα δύο τα έχω πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Geocity έγραψε:

Έχω γλυκού νερού φυτεμένο, με έναν pleco, μια χειρα και guppies. Τα guppies τα έβαλα πρόσφατα, πριν ένα μήνα. Τα άλλα δύο τα έχω πολύ καιρό.

οι χηρες ειναι κοπαδοψαρα, πρεπει να παρεις ακομα 8-10. Διαβασε λιγο εδω-

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω εχεις ενα εξωτερικο φιλτρο στο ενυδρειο σου για να υποστηριζει τα ζωντανα.

Ανεβασε και μια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου για να δουμε τι και πως :)

Link to comment
Share on other sites

Η χήρα μου έμεινε κατά κάποιο τρόπο, εγώ τα guppies θέλω και τον pleco μου... Έχω εξωτερικό φίλτρο το Eheim 2232. Είναι παλιό, του 2006-07.

Link to comment
Share on other sites

On 29/2/2024 at 6:09 ΜΜ, το μέλος Geocity έγραψε:

Δεν μπορώ από το ταμπλετ να βάλω φωτογραφία...

γινεται, απλα κανε σμίκρυνση.

το φιλτρο , που εχεις, ειναι πολυ μικρο για το ενυδρειο σου. Βεβαια, αν δεν θα εχεις πολλ ψαρια, σου φτανει (μόνο για βιολογικη φιλτρανση), και δεν φτανει καθολου για μηχανική φιλτρανση και δεν βγαζει αρκετη ροη. Χρειαζεσαι ενα φιλτρο με ονομαστική ροη τουλαχιστον 1300 - 1500λ/ωρα.

Η καλη ροη στο ενυδρειο  βοηθαει  οχι μόνο στη καλη φιλτρανση νερου, αλλά και στην καλη οξυγόνωση του νερου.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Τώρα είμαι σε διαδικασία αντικατάστασης γιατί πράγματι δεν φτάνει. Για την αλήθεια, έχω βάλει στο τριπακι και τον σύζυγο, του οποίου τα χέρια πιάνουν, και έχει παραγγείλει αντλία (2000lt/h) και υλικά για να μου φτιάξει φίλτρο. 😊Λογικα σε δύο εβδομάδες θα το έχω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κατάφερα να βάλω τη φωτογραφία, αλλά από το κινητό...IMG_20240310_144920.thumb.jpg.9b7001649679fa18427850e5f2e68af0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Λιγο χαοτικα εβαλες κι τα φυτα και τα ξυλα :) Πιστευω καποι στιγμη θα τα συμμαζέψεις για να φαινονται ολα ομορφα.

Παρε 5-6 φιλαρακια για το τετρα, που εχεις, ειναι κοπαδοψαρα. Αν δεν θελεις τα τετρα, τότε δωσε το ψαρακι σε καποιο χομπιστα. Βαλε αγγελια.

Για τα φυτα.... Βλεπω πολυ μικρα φυλλαρακια να εχουν.... δηλ φαινεται ελλειψη μακροστοιχειων. Καλιο και φωσφορικα σιγουρα λειπουν.....μπορει και τα νιτρικα....

Πες τις τιμες νιτρικων και πες ποιο λιπασμα ριχνεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά τα έβαλα τώρα. Θέλω να προσθέσω χαλικάκι, γιατί αυτό που έχω είναι λίγο για τα φυτά. Το ενυδρείο ήταν στημένο χωρίς φυτά, και παρατημένο στη μοίρα του από το '20 και μετά, λόγω ανωτέρας βίας. Τώρα που άρχισα να περνω ξανά τις δυνάμεις μου, θα γίνει σιγά σιγά κι αυτό δυνατό και όμορφο😊  Βάζω προς το παρόν shechem flourish. Κάλιο λείπει ναι (το βλέπω στα φύλλα) τα νιτρικά μάλλον είναι καλά. Με ταινίες τα μετράω, (γιατί περνει χρόνο να αγοράσεις κάποια πραγματα) το NO3 είναι 10 mg/l, το  NO2 είναι 0.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...