Jump to content

Συχνοτητα αλλαγης νερου


Recommended Posts

Καλησπερα ξανα στην ομαδα ! Θελω να παραθεσω εναν προβληματισμο μου σχετικα με τον τιτλο .

Ξερω οτι κανονικα θα πρεπει να γινονται μικρες αλλαγες νερου 1-2 φορες την εβδομαδα .Το θεμα ειναι οτι απο την τελευταια αλλαγη νερου που εκανα (17 μερες πριν ) , ελεγχω το νερο (ολες τις μετρησεις ) ανα 2-3 μερες το πολυ . Οι μετρησεις παραμενουν οι ιδιες ακριβως . Η αμμωνια ειναι μηδενικη , τα νιτρωδη μου παντα 0 και τα νιτρικα μου δεν ξεπερνανε τα 25 . Να σημειωσω οτι το ενυδρειο ειναι φυτεμενο και εχω μονο εναν μονομαχο μεσα και ακριβως επειδη ειναι μικρο , το νερο ελεγχεται τοσο συχνα . Το μονο που εχω κανει μεσα σε αυτο το διαστημα ειναι να προσθεσω λιγο νερο γιατι ειχε εξατμιστει μια μικρη ποσοτητα απο την θερμοτητα . Και αφου εβλεπα μονιμως οτι οι μετρησεις ειναι καλες και το ψαρακι τα παει πολυ καλα , χωρις περιεργες / ανησυχητικες συμπεριφορες , δεν το εχω αλλαξει ακομα . Απλα θεωρησα οτι μαλλον εχω πετυχει ( αθελα μου , μιας και ειμαι κανουριος στο χομπι ), κατα καποιο τροπο , την ισορροπια στην ποσοτητα του υλικου που αποβαλλει το ψαρι , στα βακτηρια που διασπουν την αμμωνια και στα αρκετα φυτα που κρατουν τα νιτρικα σταθερα . Σε αυτο το συμπερασμα οδηγηθηκα με βαση τις μετρησεις δηλαδη .

Και το ερωτημα μου ειναι ... Σε περιπτωσεις τετοιες , κανουμε συχνες αλλαγες νερου, η συνεχιζουμε να τσεκαρουμε τις μετρησεις μας σωστα και τακτικα εως οτου δουμε την αμμωνια η κατι αλλο να μην ειναι σωστο ? Εαν ειναι δηλαδη "σωστο" το νερο του ενυδρειου , γιατι να το αλλαξω ?

Ξερω οτι ειναι λιγο περιεργη η σκεψη και αντισυμβατικη , αλλα ακριβως επειδη θα ηθελα μερικες εμπειρες αποψεις , το γραφω εδω . Σιγουρα θα εχει τυχει σε αρκετους εμπειρους χομπιστες κατι αναλογο.

Ευχαριστω για τον χρονο σας !

Έγινε επεξεργασία - LamprosD
Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις είναι αυτές που μας λένε κυρίως ποτέ χρειάζεται να γίνει αλλαγή του νερού. Βέβαια καλό είναι αν και οι αυτές παραμένουν σταθερά καλές να κάνουμε και μια αλλαγή με φρέσκο νερό της τάξης του 30% για ανανέωση ιχνοστοιχείων κτλ , χωρίς όμως να είναι υποχρεωτική η ρουτίνα της αλλαγής ( μια φορά την εβδομάδα που κάνουμε) όταν  οι μετρήσεις κυρίως σε νιτρικά ξεφεύγουν. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 29/2/2024 at 11:25 ΠΜ, marinos said:

Βέβαια καλό είναι αν και οι αυτές παραμένουν σταθερά καλές να κάνουμε και μια αλλαγή με φρέσκο νερό της τάξης του 30% για ανανέωση ιχνοστοιχείων

Ααα αυτο δεν το ειχα σκεφτει, εχεις δικιο . Απλα μου εκανε μεγαλη εντυπωση γιατι δεν ειχε ξεφυγει τιποτα απολυτως στην μετρησεις τοσες μερες και γι αυτο ρωταω . Εκανα μια αλλαγη γυρω στο 40% παρ ολα αυτα τωρα μιας και ειχα το νερο ετοιμο απο το βραδυ , ετσι για το καλο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνω με τον @marinos. Οι μετρήσεις είναι αυτές που σου δείχνουν. Προσωπικά όμως προτιμώ από το να μετράω συνέχεια τις σταθερές εβδομαδιαίες αλλαγές. Μην τις φοβάσαι μόνο καλό κάνουν. Σε κάθε περίπτωση αν κάποιος δεν είναι έμπειρος καλύτερα να ακολουθεί τη σταθερή εβδομαδιαία αλλαγή. 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/2/2024 at 10:11 ΠΜ, LamprosD said:

Καλησπερα ξανα στην ομαδα ! Θελω να παραθεσω εναν προβληματισμο μου σχετικα με τον τιτλο .

Ξερω οτι κανονικα θα πρεπει να γινονται μικρες αλλαγες νερου 1-2 φορες την εβδομαδα .Το θεμα ειναι οτι απο την τελευταια αλλαγη νερου που εκανα (17 μερες πριν ) , ελεγχω το νερο (ολες τις μετρησεις ) ανα 2-3 μερες το πολυ . Οι μετρησεις παραμενουν οι ιδιες ακριβως . Η αμμωνια ειναι μηδενικη , τα νιτρωδη μου παντα 0 και τα νιτρικα μου δεν ξεπερνανε τα 25 . Να σημειωσω οτι το ενυδρειο ειναι φυτεμενο και εχω μονο εναν μονομαχο μεσα και ακριβως επειδη ειναι μικρο , το νερο ελεγχεται τοσο συχνα . Το μονο που εχω κανει μεσα σε αυτο το διαστημα ειναι να προσθεσω λιγο νερο γιατι ειχε εξατμιστει μια μικρη ποσοτητα απο την θερμοτητα . Και αφου εβλεπα μονιμως οτι οι μετρησεις ειναι καλες και το ψαρακι τα παει πολυ καλα , χωρις περιεργες / ανησυχητικες συμπεριφορες , δεν το εχω αλλαξει ακομα . Απλα θεωρησα οτι μαλλον εχω πετυχει ( αθελα μου , μιας και ειμαι κανουριος στο χομπι ), κατα καποιο τροπο , την ισορροπια στην ποσοτητα του υλικου που αποβαλλει το ψαρι , στα βακτηρια που διασπουν την αμμωνια και στα αρκετα φυτα που κρατουν τα νιτρικα σταθερα . Σε αυτο το συμπερασμα οδηγηθηκα με βαση τις μετρησεις δηλαδη .

Και το ερωτημα μου ειναι ... Σε περιπτωσεις τετοιες , κανουμε συχνες αλλαγες νερου, η συνεχιζουμε να τσεκαρουμε τις μετρησεις μας σωστα και τακτικα εως οτου δουμε την αμμωνια η κατι αλλο να μην ειναι σωστο ? Εαν ειναι δηλαδη "σωστο" το νερο του ενυδρειου , γιατι να το αλλαξω ?

Ξερω οτι ειναι λιγο περιεργη η σκεψη και αντισυμβατικη , αλλα ακριβως επειδη θα ηθελα μερικες εμπειρες αποψεις , το γραφω εδω . Σιγουρα θα εχει τυχει σε αρκετους εμπειρους χομπιστες κατι αναλογο.

Ευχαριστω για τον χρονο σας !

Όπως λες και εσυ, η ιχθυοφορτιση σου είναι πολύ μικρή. Άρα μην περιμένεις να δεις άνοδο ξαφνική στα νιτρικά. Μην σου πω πως τα βρίσκω και ψηλά τα νιτρικά σου (εκτός και αν προσθέτεις μέσω λιπασμάτων.) 

 

αν το νερό που προσθέτεις για να αναπληρωσεις την ποσότητα που εξατμίζεται δεν είναι αντιστροφής όσμωσης θα δεις άνοδο σε σκληροτητες και πεχά.

 

υπαρχουν συστηματα (πχ μέθοδος walstad) που τρέχουν χωρίς αλλαγές νερου για χρόνια. Γενικά τα φυτά ταχείας ανάπτυξης σε μεγάλη ποσότητα μπορούν να μεγαλώσουν το διάστημα ανάμεσα στις αλλαγές.

 

τωρα ως προς τις εβδομαδιαίες αλλαγές, είναι μια καλή συχνότητα εμπειρικά ώστε και οι κλασικές μετρήσεις μας να είναι σταθερές να ανανεώνουμε τα ιχνοστοιχεία που συνηθως δεν μετραμε και να αφαιρούμε και τυχόν ακαθαρσίες ή ότι άλλο μπορεί άθελα μας να συσσωρεύεται μεσα στο συστημά μας. Επισης είναι και μια καλή ευκαιρια να καθαρίσουμε τζάμια και να κανουμε συντήρηση στο ενυδρειο χωρίς να μαζεύεται πολλή δουλεια.

 

Αν περιμένεις να εντοπίσεις αμμωνία στο συστημα σου έχεις ξεφυγει. Να εχεις στο μυαλο σου πάντα πως μια αλλαγή είναι κάποια λεπτα δουλειάς, αν τουμπαρει το ενυδρειο για να το συνεφέρεις θέλεις πολύ παραπάνω χρόνο και πιθανότατα εξτρα χρήματα.

 

γενικά όσο πιο μεγάλο το ενυδρειο (αναλογα και την ιχθυοφορτιση και τις ανάγκες του συστήματος) τοσο μπορούμε να αραιώσουμε την συχνότητα των αλλαγών. Πχ στο 3τονο που έχω μπορώ να κάνω αλλαγή 1 φορα τον μηνα άφοβα. Στα ενυδρεία με τους μονομάχους που έχω που τρέχουν με αεροφιλτρα και ταΐζω πλούσια και κατεψυγμένες τροφές κάνω αλλαγή κάθε 3 με 4 ημέρες. Στα μωρά κάθε μερα. Όσο πιο συχνα τόσο πιο «καθαρο» το νερό. Δες και τους δισκάδες που συνηθως είναι με ένα λάστιχο στο χερι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...