Jump to content

Μετακόμιση...


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι !!

Σε κανα μήνα περίπου θα μετακομίσω και έχω ένα μικρό άγχος για το πως θα γίνει η μεταφορά του ενυδρείου. Στην αρχή σκεφτόμουν να μεταφέρω το ενυδρείο με μια  ποσότητα νερού μέσα αλλά  φοβάμαι μήπως μου σπάσει ή γίνει κάτι με το νερό. Μήπως γνωρίζει κάποιος αν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα ψάρια αν μπουν κατευθείαν σε καινούργιο φρέσκο νεροό (αλλάζω περιοχή και δεν ξέρω αν το νερό θα έχει τα ίδια επίπεδα σκληρότητας κλπ.). 

Τα ψάρια θα τα μεταφέρω με τον ίδιο τρόπο που τα μεταφέρεις όταν τα αγοράζεις, δηλαδή σακουλίτσα και τα υπόλοιπα τα ξέρετε.

Οποιαδήποτε τιπς έχετε να δώσετε είναι πολύ χρήσιμα !!🙏

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά!!!  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιάννη! 
 

Το ενυδρείο πρέπει να αδειάσει πρώτα αλλιώς υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να σπάσει. 
2. Πρώτα βγάζεις ότι έχεις από διακοσμητικά πχ πέτρες ξύλα φυτά και αφήνεις μόνο το χαλίκι, η την άμμο, οποίο υπόστρωμα έχεις.

3. Στη συνέχεια παίρνεις ένα κουτί αποθηκεύσης όπως αυτά στα ικεα και βάζεις μέσα νερό από το ενυδρείο. Πιάνεις τα ψάρια με την αποχή και τα βάζεις στο κουτί.

4. Βγάζεις το βιολογικό υλικό από το φίλτρο, και το βάζεις μέσα στο κουτί με το νερό και τα ψάρια. Και βάζεις μέσα μια αέραντλια. Έτσι θα λειτουργεί σαν φίλτρο και δεν θα ανεβάσεις αμμωνία ούτε θα χάσεις βιολογία. Μπορούν να μείνουν εκεί αρκετές μέρες. Θα ταΐζεις όπως όταν ήταν στο ενυδρείο αλλά λίγοτερο.

5. Βγάζεις το χαλίκι το πλένεις και το σουρωνεις να φύγουν οι βρωμιές.

6. Μεταφέρεις και στήνεις το ενυδρείο. Προσθέτεις νερό και το φέρνεις στα μέτρα που ήταν το νερό στο ενυδρείο σου. 
7. Βάζεις σε λειτουργία το φίλτρο χρησιμοποιώντας το παλιό βιολογικό υλικό που έχεις στο κουτί με το νερό και τα ψάρια. Θα βάλεις το παλιό γιατί έχει βιολογία και δεν θα χρειαστεί να ξεκινήσεις το στρώσιμο από την αρχή.

8. Τέλος προσθέτεις τα ψάρια 🙂

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

On 1/3/2024 at 9:31 ΜΜ, ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ said:

Καλησπέρα Γιάννη! 
 

Το ενυδρείο πρέπει να αδειάσει πρώτα αλλιώς υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να σπάσει. 
2. Πρώτα βγάζεις ότι έχεις από διακοσμητικά πχ πέτρες ξύλα φυτά και αφήνεις μόνο το χαλίκι, η την άμμο, οποίο υπόστρωμα έχεις.

3. Στη συνέχεια παίρνεις ένα κουτί αποθηκεύσης όπως αυτά στα ικεα και βάζεις μέσα νερό από το ενυδρείο. Πιάνεις τα ψάρια με την αποχή και τα βάζεις στο κουτί.

4. Βγάζεις το βιολογικό υλικό από το φίλτρο, και το βάζεις μέσα στο κουτί με το νερό και τα ψάρια. Και βάζεις μέσα μια αέραντλια. Έτσι θα λειτουργεί σαν φίλτρο και δεν θα ανεβάσεις αμμωνία ούτε θα χάσεις βιολογία. Μπορούν να μείνουν εκεί αρκετές μέρες. Θα ταΐζεις όπως όταν ήταν στο ενυδρείο αλλά λίγοτερο.

5. Βγάζεις το χαλίκι το πλένεις και το σουρωνεις να φύγουν οι βρωμιές.

6. Μεταφέρεις και στήνεις το ενυδρείο. Προσθέτεις νερό και το φέρνεις στα μέτρα που ήταν το νερό στο ενυδρείο σου. 
7. Βάζεις σε λειτουργία το φίλτρο χρησιμοποιώντας το παλιό βιολογικό υλικό που έχεις στο κουτί με το νερό και τα ψάρια. Θα βάλεις το παλιό γιατί έχει βιολογία και δεν θα χρειαστεί να ξεκινήσεις το στρώσιμο από την αρχή.

8. Τέλος προσθέτεις τα ψάρια 🙂

 

Τέλεια σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Απλά έχω μια ερωτηση, το νερο ποσες μερες να το αφησω για να ερθει στα φυσιολογικα του ετσι ωστε να ειναι ενα καλο περοβαλλον για τα ψαρια ? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το θέμα πόσες μέρες. Θερμοκρασία και σκληρότητα να δεις να είναι κοντά στις τιμές του ενυδρείου. Αν κανεις τις αλλαγές με νερό βρύσης τσέκαρε τις τιμές στα δυο σπίτια. Δεν νομίζω να έχουν τόσο μεγάλη απόκλιση. Εκτός αν αλλάζεις πόλη. Τι ψάρια έχεις ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2024 at 10:05 ΠΜ, ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ said:

Δεν είναι το θέμα πόσες μέρες. Θερμοκρασία και σκληρότητα να δεις να είναι κοντά στις τιμές του ενυδρείου. Αν κανεις τις αλλαγές με νερό βρύσης τσέκαρε τις τιμές στα δυο σπίτια. Δεν νομίζω να έχουν τόσο μεγάλη απόκλιση. Εκτός αν αλλάζεις πόλη. Τι ψάρια έχεις ;

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου. Εχω guppy, platy και molly  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που έχεις θέλουν σκληρό νεράκι. Δεν νομίζω να έχεις θέμα. Παρε μια μέτρηση όμως και καντα προσαρμογή όπως όταν βάζεις νέα ψάρια στο ενυδρείο 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2024 at 9:09 ΜΜ, ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ said:

Τα ψαρια που έχεις θέλουν σκληρό νεράκι. Δεν νομίζω να έχεις θέμα. Παρε μια μέτρηση όμως και καντα προσαρμογή όπως όταν βάζεις νέα ψάρια στο ενυδρείο 

Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ, να 'σαι καλά !!!! 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...