Jump to content

Νέα έκδοση λογισμικού Aquaplants v2.0.1


arisedu

Recommended Posts

Αγαπητό AquaZone

Σας προσφέρω την τελευταία βελτιωμένη έκδοση του δωρεάν λογισμικού AquaPlants v 2.0.1 με την επιθυμία να τοποθετηθεί στην ιστοσελίδα σας, στην περιοχή των Downloads, έτσι ώστε να είναι προσβάσημο από όλα τα μέλη του AZ.

Μπορείτε να κατεβάσετε το λογισμικό από τον δικτυακό τόπο : http://files-upload.com/320857/AqPl201.zip.html

Με εκτίμηση

Άρης Τσιατούχας

Link to comment
Share on other sites

Να΄σαι καλά Άρη...

42ΜΒ... ούκ ολίγα... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

καλη η δουλεια σου φιλε μου...

μπορεις επισης να προσθεσεις φυτακια που σου λειπουν και απο την δικη μας ιστοσελιδα.,ισως...στο επομενο σου update....

μπραβο σου παντως...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά

Πολύ καλό!

Πολύ βολικό!

Πολύ χρήσιμο!

Εύγε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι δεν έχει δείξει ιδιαίτερο ενδιαφέρον το Aquazone για το λογισμικό και έως τώρα δεν υπάρχει μια επίσημη απάντηση του. Ελπίζω ότι θα υπάρξει μια απάντηση θετική ή αρνητική πριν απενεργοποιηθεί το link από το Server που το φιλοξενεί προσωρινά. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Μερικές νέες οθόνες και δυνατότητες που έχουν προστεθεί στο λογισμικό

Σε ευχαριστώ klaz. Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη και μου δίνει κίνητρο για να συνεχίσω.

:):wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο προγραμματάκι, Ευχαριστώ

Αν υπάρχει η δυνατότητα ας σωθεί στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι ένα πολύ χρήσιμο πρόγραμμα .

Πολύτιμο εργαλείο για νέους στο χώρο μας .

Θα σου έλεγα να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα για τυχόν διορθώσεις στις πληροφορίες των φυτών .

Αυτό όμως που με ενοχλεί είναι ότι οι φωτογραφίες εκτός του ότι είναι χωρίς άδεια , έχει σβηστή και σκόπιμα να μην φαίνεται από πού είναι .

Δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορεί μέσα από αυτό το φόρουμ μπορεί να διακινείτε κάτι τέτοιο .

Πιστεύω οι διαχειριστές θα γνωρίζουν ......

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Άρη,

Είχα σκοπό να σου απαντήσω με πμ αλλά μιάς και το ζήτησες επίσημα τότε θα πρέπει ώς Άκουαζον να απαντήσω δημόσια.

Εκτιμώ την δουλειά σου βαθύτατα τόσο το Aquaplants όσο και τα άρθρα που μας στέλνεις αρκετά συχνά.Όμως όπως σου έχουμε πεί και για τα περισσότερα άρθα που μας έχεις στείλει περιέχουν υλικό από τρίτους,το οποίο διέπεται από την προστασία πνευματικής ιδιοτησίας.

Συγκεκριμένα το Aquaplants περιέχει ολόκληρη βάση με φωτογραφίες γνωστής εταιρίας του χώρου και μάλιστα έχοντας παραποιήσει/σβήσει τα λογότυπα αυτής.Επίσης περιέχει αυτούσια κομμάτια από γνωστά βιβλία του χώρου χωρίς να αναφέρεις πουθενά τις πηγές αυτές.

Δεδομένου ότι το Άκουαζον ΔΕΝ μπορεί σε καμία περίπτωση να διακινεί παράνομο υλικό γιαυτό δέν μπορεί να μπεί η συγκεκριμένη εφαρμογή στην κατηγορία 'Downloads' του πόρταλ.

Προσωπικά θεωρώ πολύ καλό το εγχείρημα σου,και αποτελεί πηγή γνώσης αλλά για τους παραπάνω λόγους που πιστεύω να καταλαβαίνεις δέν μπορεί να ενσωματωθεί στο Άκουαζον.

Με εκτίμηση,

Εκ της ομάδας του Άκουαζον,

Λυσίκατος Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτητως αυτου του γεγονοτος εγω δεν μπωρο να μην πω ενα μπραβο για την προσπαθεια του φιλου μας και την προθεση του να βοηθησει το χομπι που δυστηχως στην Ελλαδα οπως παντα ειναι στα σπαργανα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να δώσουμε μια χείρα βοηθείας και να προσφέρουμε ως μέλη του φόρουμ φωτογραφίες για το πρόγραμμα με ότι φυτό έχει ο καθ'ένας ??? :wootwoot:

Θα πάρει ίσως λίγο χρόνο αλλά δεν είναι σωστό να καταστρέψουμε την αξιόλογη και αφιλοκερδής προσπάθεια του φίλου μας για τέτοιους διαδικαστικούς λόγους...αφήστε που το λογισμικό αυτό θα είναι όλων μας...Έγω πάντως κάνω την αρχή και καταθέτω τις ακόλουθες φωτο χωρίς καμία απαίτηση για δικαιώματα:

post-3972-1183180627_thumb.jpgpost-3972-1183180700_thumb.jpgpost-3972-1183180728_thumb.jpg (για δύσκολα ή σπάνια φυτά μπορεί να γίνει φωτογράφηση και από μαγαζι...)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να δώσουμε μια χείρα βοηθείας και να προσφέρουμε ως μέλη του φόρουμ φωτογραφίες για το πρόγραμμα με ότι φυτό έχει ο καθ'ένας ??? :wootwoot:

Θα πάρει ίσως λίγο χρόνο αλλά δεν είναι σωστό να καταστρέψουμε την αξιόλογη και αφιλοκερδής προσπάθεια του φίλου μας για τέτοιους διαδικαστικούς λόγους...αφήστε που το λογισμικό αυτό θα είναι όλων μας...Έγω πάντως κάνω την αρχή και καταθέτω τις ακόλουθες φωτο χωρίς καμία απαίτηση για δικαιώματα:

post-3972-1183180627_thumb.jpgpost-3972-1183180700_thumb.jpgpost-3972-1183180728_thumb.jpg (για δύσκολα ή σπάνια φυτά μπορεί να γίνει φωτογράφηση και από μαγαζι...)

Πολύ καλή κίνηση... :)

Link to comment
Share on other sites

μπραβω τελειο προγραμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να δώσουμε μια χείρα βοηθείας και να προσφέρουμε ως μέλη του φόρουμ φωτογραφίες για το πρόγραμμα με ότι φυτό έχει ο καθ'ένας ??? :wootwoot:

Θα πάρει ίσως λίγο χρόνο αλλά δεν είναι σωστό να καταστρέψουμε την αξιόλογη και αφιλοκερδής προσπάθεια του φίλου μας για τέτοιους διαδικαστικούς λόγους...αφήστε που το λογισμικό αυτό θα είναι όλων μας...Έγω πάντως κάνω την αρχή και καταθέτω τις ακόλουθες φωτο χωρίς καμία απαίτηση για δικαιώματα:

post-3972-1183180627_thumb.jpgpost-3972-1183180700_thumb.jpgpost-3972-1183180728_thumb.jpg (για δύσκολα ή σπάνια φυτά μπορεί να γίνει φωτογράφηση και από μαγαζι...)

Εγω ειμαι μεσα για βηθεια στο εγχειρημα σου.Οποτε Σαββατο θα φωτογραφισω οτι φυτο εχω και θα το ποσταρω.Καλο ειναι αυτο να γινει απο ολους μας.Ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Άρη,

Είχα σκοπό να σου απαντήσω με πμ αλλά μιάς και το ζήτησες επίσημα τότε θα πρέπει ώς Άκουαζον να απαντήσω δημόσια.

Εκτιμώ την δουλειά σου βαθύτατα τόσο το Aquaplants όσο και τα άρθρα που μας στέλνεις αρκετά συχνά.Όμως όπως σου έχουμε πεί και για τα περισσότερα άρθα που μας έχεις στείλει περιέχουν υλικό από τρίτους,το οποίο διέπεται από την προστασία πνευματικής ιδιοτησίας.

Συγκεκριμένα το Aquaplants περιέχει ολόκληρη βάση με φωτογραφίες γνωστής εταιρίας του χώρου και μάλιστα έχοντας παραποιήσει/σβήσει τα λογότυπα αυτής.Επίσης περιέχει αυτούσια κομμάτια από γνωστά βιβλία του χώρου χωρίς να αναφέρεις πουθενά τις πηγές αυτές.

Δεδομένου ότι το Άκουαζον ΔΕΝ μπορεί σε καμία περίπτωση να διακινεί παράνομο υλικό γιαυτό δέν μπορεί να μπεί η συγκεκριμένη εφαρμογή στην κατηγορία 'Downloads' του πόρταλ.

Προσωπικά θεωρώ πολύ καλό το εγχείρημα σου,και αποτελεί πηγή γνώσης αλλά για τους παραπάνω λόγους που πιστεύω να καταλαβαίνεις δέν μπορεί να ενσωματωθεί στο Άκουαζον.

Με εκτίμηση,

Εκ της ομάδας του Άκουαζον,

Λυσίκατος Δημήτρης

Συμφωνώ απόλυτα με την απάντηση του AZ. Όμως πρέπει να συμφωνεί (με έργα) και το ΑΖ σε αυτό.

Μπορείτε να δημοσιεύσετε την λίστα με τα άρθρα που έχετε ανεβάσει και τα οποία πληρούν «δεν περιέχουν υλικό από τρίτους, το οποίο διέπεται από την προστασία πνευματικής ιδιοκτησίας.»

Θα σας στείλω ένα άρθρο που έχω ήδη έτοιμο να δούμε αν θα το ανεβάσετε και πότε;

Όλες οι ενέργειες μου καθορίζονται από την αγάπη μου για το χόμπι. Τα άρθρα και τα λογισμικά θα μπορούσα να τα κρατήσω κλεισμένα στο ντουλάπι μου και να έχουν χρησιμότητα μόνο σε εμένα. Το ίδιο τα ΑΖ, αν ήταν οργανωμένο, θα μπορούσε να έχει μηχανισμό με τον οποίο θα έπαιρνε τις απαραίτητες άδειες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την απάντηση του AZ. Όμως πρέπει να συμφωνεί (με έργα) και το ΑΖ σε αυτό.

Θα μπορουσες να γινεις λιγο ποιο σαφης εδω? Γιατι εαν καταλαβαινω αυτο που φαινετε εκ πρωτης, μαλλον μας ειρωνευεσε και δεν εχεις καθολου δικιο σε αυτο.

Μπορείτε να δημοσιεύσετε την λίστα με τα άρθρα που έχετε ανεβάσει και τα οποία πληρούν «δεν περιέχουν υλικό από τρίτους, το οποίο διέπεται από την προστασία πνευματικής ιδιοκτησίας.»

Τα αρθρα μας τα εχουν γραψει ανθρωποι οι οπιοι γνωριζουν το αντικειμενο και κυριος γραφουν εμπειρικα ποια αυτο που χρειαζετε, γιατι ειναι καταθεση εμπειριας και σε αρκετες περιπτωσεις αρκετων χαστουκιων μεχρι να αποκτηθει αυτη η εμπειρια. Ακριβως για να μεταδωσουμε την γνωση μας βοηθοντας αυτον που θα το διαβασει να αποφυγει τις κακοτοπιες και να του δωσουμε την μεγιστη δυνατη βοηθεια σε αυτο που τον ενδιαφερει. Οπως επισης και οι φωτογραφιες ειναι δικες μας και δεν ειναι "δανισμενες" με λογοτυπα να εχουν σβηστει. Αποτελει δουλεια δικη μας και οχι καθαρη αντιγραφη, που ενδεχωμενος να λεμε οτι εμεις ειμαστε οι συγραφεις. Πραγμα που δυστηχως εχει συμβει και αν μας στειλουν τετοια αρθρα, που εχει συμβει οπως ανεφερα πριν. Απλα αποριπτονται αμεσα.

Θα σας στείλω ένα άρθρο που έχω ήδη έτοιμο να δούμε αν θα το ανεβάσετε και πότε;

Θα το δουμε πρωτα σαν ομαδα, και εαν πληρη τις προδιαγραφες, τοτε ναι θα διωρθωθει οπου ειναι αναγκη και θα ανεβει. Αλλιως εαν δεν κανει ή ειναι καθαρη αντιγραφη δεν θα ανεβει. Χοντρικα ετσι πανε ολα τα αρθρα τα οποια εχουν βγει σε update ή δεν εχουν βγει καθολου. Πρεπει να εχουν ενα επιπεδο.

Όλες οι ενέργειες μου καθορίζονται από την αγάπη μου για το χόμπι. Τα άρθρα και τα λογισμικά θα μπορούσα να τα κρατήσω κλεισμένα στο ντουλάπι μου και να έχουν χρησιμότητα μόνο σε εμένα. Το ίδιο τα ΑΖ, αν ήταν οργανωμένο, θα μπορούσε να έχει μηχανισμό με τον οποίο θα έπαιρνε τις απαραίτητες άδειες.

Δεν εχουμε δικηγορικο γραφειο για να παρουμε αυτες τις αδειες ετσι απλα. Ενα απλο forum-portal ειμαστε. Μην ξεχνας πως για το καλο του χομπι θα μπορουσαμε να μοιραζουμε διαφορα βιβλια σε ηλεκτρονικη μορφη μεσα στο Aquazone. Aλλα καποιος ιδρωσε για αυτο το βιβλιο και δυστηχως η ευτηχως υπαρχουν καποιες παραμετροι. Π.χ. Πνευματικα δικαιωματα που ειναι κατι πολυ σοβαρο για να αγνοουμε ετσι επιδειχτικα..

Πρεπει να καταλαβουν τα μελη μας, οτι για να μπει η Tropica και τα φυτα της για παραδειγμα, εγιναν αρκετες κινησεις και μπηκαν εδω με πολυ συγκεκριμενους ορους. Μην ξεχνατε οτι ημασταν το πρωτο φορουμ παγκοσμια που εβαλε τον καταλογο της. Για το καλο του "φυτεμενου" χομπιστα. Οπως τοσες αλλες κινησεις που εχουν γινει για το συνολο των χομπιστων στην χωρα μας. Αλλα παντα υπαρχουν οροι και νομοι που πρεπει να τους σεβομαστε. Και σε αυτο ειμαστε απολυτοι.

Τοσο απλα......!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την απάντηση του AZ. Όμως πρέπει να συμφωνεί (με έργα) και το ΑΖ σε αυτό.

Μπορείτε να δημοσιεύσετε την λίστα με τα άρθρα που έχετε ανεβάσει και τα οποία πληρούν «δεν περιέχουν υλικό από τρίτους, το οποίο διέπεται από την προστασία πνευματικής ιδιοκτησίας.»

Θα σας στείλω ένα άρθρο που έχω ήδη έτοιμο να δούμε αν θα το ανεβάσετε και πότε;

Όλες οι ενέργειες μου καθορίζονται από την αγάπη μου για το χόμπι. Τα άρθρα και τα λογισμικά θα μπορούσα να τα κρατήσω κλεισμένα στο ντουλάπι μου και να έχουν χρησιμότητα μόνο σε εμένα. Το ίδιο τα ΑΖ, αν ήταν οργανωμένο, θα μπορούσε να έχει μηχανισμό με τον οποίο θα έπαιρνε τις απαραίτητες άδειες.

Φίλε δεν έλαβες υπόψη σου μια μικρή αλλά βασική λεπτομέρεια, όταν χρησιμοποιούμε υλικό για κάποιο άρθρο ή κάποιο κείμενο από τρίτους τότε έχουμε την υποχρέωση να αναφέρουμε την πηγή και τον συγγραφέα. Εάν πάλη το υλικό είναι φωτογραφίες τότε πάλη αναφερόμαστε στην πηγή και δεν αλλοιώνουμε της αρχικές φωτογραφίες. Η απόκρυψη των δυο παραπάνω πληροφοριών και η αλλοίωση φωτογραφικού υλικού θεωρείτε κλοπή.

Αυτά όσο αφορά τα άρθρα. Για τα προγράμματα δεν έχουμε το παραμικρό δικαίωμα να χρησιμοποιούμε υλικό από τρίτους χωρίς την άδεια τους.

Φυσικά και μπορείς να γράψεις ένα άρθρο χωρίς να αναφέρεσαι σε κάποια πηγή εφόσον αυτά που γράφεις είναι προσωπικές σου γνώσης η οποίες αποκτήθηκαν με την πάροδο του χρόνου από διαφορές πηγές που είναι αδύνατον να της θυμόμαστε όλες. Και δεν περιέχει αποσπάσματα από έρευνες ή κείμενα άλλου άρθρου.

Εγώ έως τώρα τα άρθρα που διάβασα δεν παρατήρησα τίποτα το μπετό, εάν εσύ παρατήρησες σε παρακαλώ ανέφερε το.

Δεν αμφισβήτησε κανένας την καλή πρόθεση σου να προσφέρεις, εξάλλου όλοι για αυτό είμαστε εδώ για την αφιλοκερδή προσφορά στο χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν έλαβες υπόψη σου μια μικρή αλλά βασική λεπτομέρεια, όταν χρησιμοποιούμε υλικό για κάποιο άρθρο ή κάποιο κείμενο από τρίτους τότε έχουμε την υποχρέωση να αναφέρουμε την πηγή και τον συγγραφέα. Εάν πάλη το υλικό είναι φωτογραφίες τότε πάλη αναφερόμαστε στην πηγή και δεν αλλοιώνουμε της αρχικές φωτογραφίες. Η απόκρυψη των δυο παραπάνω πληροφοριών και η αλλοίωση φωτογραφικού υλικού θεωρείτε κλοπή.

Αυτά όσο αφορά τα άρθρα. Για τα προγράμματα δεν έχουμε το παραμικρό δικαίωμα να χρησιμοποιούμε υλικό από τρίτους χωρίς την άδεια τους.

Φυσικά και μπορείς να γράψεις ένα άρθρο χωρίς να αναφέρεσαι σε κάποια πηγή εφόσον αυτά που γράφεις είναι προσωπικές σου γνώσης η οποίες αποκτήθηκαν με την πάροδο του χρόνου από διαφορές πηγές που είναι αδύνατον να της θυμόμαστε όλες. Και δεν περιέχει αποσπάσματα από έρευνες ή κείμενα άλλου άρθρου.

Εγώ έως τώρα τα άρθρα που διάβασα δεν παρατήρησα τίποτα το μπετό, εάν εσύ παρατήρησες σε παρακαλώ ανέφερε το.

Δεν αμφισβήτησε κανένας την καλή πρόθεση σου να προσφέρεις, εξάλλου όλοι για αυτό είμαστε εδώ για την αφιλοκερδή προσφορά στο χόμπι.

Σας επαναλαμβάνω ότι συμφωνώ απόλυτα στις αρχές του ΑΖ και σωστά ενεργείτε σε ότι αφορά το λογισμικό και σε κάποια άρθρα που έχω στείλει.

Τώρα αν το ΑΖ έχει τηρήσει τις αρχές του στα δημοσιευμένα του άρθρα καλό είναι να κάνει το ίδιο αυτή την έρευνα και όχι εγώ. Σε ελάχιστα άρθρα αναφέρονται οι πηγές και όσοι έχουν διαβάσει καταλαβαίνουν.

Σε όλα μου τα άρθρα αναφέρονται οι πηγές (κείμενο) δεν αναφέρονται ξεχωριστά για τις φωτογραφίες. Θα μπορούσατε αν θέλατε να βάζατε δικές σας φωτογραφίες ή καθόλου. Γνωρίζετε πολύ καλά πόσο συνεργάσιμος ήμουνα όταν χρειάσθηκε.

Όταν κάποιος σας στέλνει ένα άρθρο περιμένει μια απάντηση αν θα δημοσιευθεί ή όχι. Αν δεν πρόκειται να δημοσιευθεί οφείλετε να τον ενημερώσετε και να του εξηγήσετε τον λόγο (εάν το επιθυμείτε). Ακόμα περιμένω μια απάντηση για το άρθρο σχετικά με τον ενεργό άνθρακα (θα κλείσουμε χρόνο είμαι σίγουρος από εμπειρία). Το άρθρο για τα Tetra αφού δεν είχατε σκοπό να το δημοσιεύσετε γιατί μου ζητήσατε να σας ξεκλειδώσω το αρχείο (δεδομένου ότι το είχατε αποδεχθεί) και περάσανε μήνες χωρίς καμία ενέργεια από μέρους σας έως ότου με επανελημένες ερωτήσεις από μέρους μου τελικά να μου απαντήσετε ότι δεν μπορείτε να το δημοσιεύσετε.

Εγώ από αυτή την ιστορία δεν έχω να κερδίσω τίποτα όμως όλα τα μέλη περιμένουν πολλά. Είναι κρίμα χρήσιμο υλικό που σας στέλνετε, όχι από εμένα, άλλα από άλλα μέλη που ενδιαφέρονται για το χόμπι να μένει καταχωνιασμένο σε κάποιο σκληρό δίσκο ανεκμετάλλευτο.

Αν δεν έχετε καταλάβει δεν αναφέρομε στο λογισμικό που όντως είναι παράνομο άλλα έχει σαν στόχο να βοηθήσει (όχι πως αυτό του μειώνει στο ελάχιστο τις ευθύνες). Δημιούργησα το θέμα με έναν σκοπό. Όταν κάποιος σας στέλνει ένα υλικό σε συνεργασία μαζί του να ξεπερνάτε τα διαδικαστικά και να βγαίνει στον κόσμο (ακόμα και αν χρειασθεί πολύ δουλειά και χρόνος). Η αδιαφορία οδηγεί στην παραίτηση.

Ζητώ συγγνώμη από τα μέλη του Forum που σας κούρασα με ένα τέτοιο θέμα (ο σκοπός του είναι να συζητιούνται πολύ σημαντικότερα θέματα) αλλά επειδή επαναλαμβάνονται τα ίδια προβλήματα αναγκάστηκα να τα θίξω. Πιστεύω πως το ΑΖ αν οργανωθεί πολύ καλύτερα θα προσφέρει πολύ περισσότερα, όπως τις πρώτες καλές εποχές όταν ξεκίνησε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος σας στέλνει ένα υλικό σε συνεργασία μαζί του να ξεπερνάτε τα διαδικαστικά και να βγαίνει στον κόσμο (ακόμα και αν χρειασθεί πολύ δουλειά και χρόνος). Η αδιαφορία οδηγεί στην παραίτηση.

:wootwoot::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...