Jump to content

Συμπτώματα ασθένειας (;)


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 55, φυτεμένο, Co2

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Tidal 55, Πράσινο / Μαύρο σφουγγάρι, βαμβάκι, Siporax, Matrix, 1.2lt

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 χρόνια

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 12 αρσενικά, 2 θηλυκά guppies, 1 gurami, 1 borneo sucker, 1 helena snail, amano, blue diamond (γαρίδες βλέπω πολύ σπάνια, συνήθως μέσα στο φίλτρο. Δεν ξέρω αν υπάρχει πλέον ενεργός πληθυσμός)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάισμα 2 φορές την ημέρα, αλλαγή νερού ανά 10 ημέρες, αποχλωρίωση με Prime, καθαρισμός πετρών / ξύλου 1 φορά το μήνα. Αναπλήρωση νερού (1-2 λίτρα όποτε χρειαστεί)  

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6.8

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10-20

- Θερμοκρασία: 24

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Api

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Guppies

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Melafix

-Δοσολογία: 6ml

-Χρόνος Χρήσης: 1 ημέρα

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

 

 

 

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Πριν 3 εβδομάδες έβαλα στο ενυδρείο 2 νέα αρσενικά γκάπι, μιας και όλος ο πληθυσμός που έχω τώρα προέρχεται από 1 αρσενικό. Τα νέα ψάρια τα κράτησα σε καραντίνα για 1 εβδομάδα και μόλις έκανα την εισαγωγή, έβαλα προληπτικά Melafix. Δυστυχώς μόλις μπήκαν στο ενυδρείο, το ένα από τα 2 καινούργια αρσενικά, πέθανε τη δεύτερη ημέρα. Χθες το βράδυ βρήκα στη σωλήνα εισαγωγής του φίλτρου ένα νεκρό θηλυκό, ηλικίας περίπου 15 μηνών.

Ηταν εντελώς αποχρωματισμένο (λογικό μιας και μπορεί να είχε πεθάνει αρκετές ώρες πριν), με μια παχειά "κλωστή" 2 φορές το μήκος του να εξέχει από την κοιλιά του. Δεν τράβηξα φωτογραφία γιατί ήταν βράδυ. 3-4 ψάρια ακόμη φαίνεται να χάνουν το χρώμα τους, από την κοιλιά και κάτω. Δεν φαίνεται να είναι φουσκωμένες, όμως το μυαλό μου πάει σε dropsy. Πολλά γκάπι έχουν ταλαιπωρημένες ουρές. Ολα έχουν όρεξη, η αναπνοή τους δείχνει κανονική και κολυμπούν σε όλο το ενυδρείο. Εριξα 6ml Melafix για το fin rot, θα ρίξω και σήμερα.

Φωτογραφίες δεν κατάφερα να βγάλω γιατί ήταν σβηστά τα φώτα και δεν ήθελα να τα ανάψω.

Δεν ξέρω αν φταίει το ανελέητο κυνήγι στα λίγα θηλυκά. Το γκουράμι και ο borneo δείχνουν μια χαρά. Η μόνη αλλαγή στη ρουτίνα, ήταν ότι πρόσθεσα μια δόση Algexit την προηγούμενη εβδομάδα, μετά τον καθαρισμό που έκανα στα ξύλα και τις πέτρες. Ο καθαρισμός έγινε έξω από το ενυδρείο.

Θα προσπαθήσω το απόγευμα να τραβήξω καθαρές φωτογραφίες.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Εριξα 6ml Melafix για το fin rot, θα ρίξω και σήμερα.

Τσαμπα εριξες....

 

πριν 20 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

φαίνεται να χάνουν το χρώμα τους, από την κοιλιά και κάτω.

αν χανουν το χρωμα τους, διαβαζεις εδω-

για να εχουν fin rot, σημαινει, οτι η ποιοτητα του νερου ειναι χαμηλη. Τα τεστακια δεν μετρουν την οργανικη ρυπανση του νερου.

Θα ξεκινησεις απο την καλη αλλαγη του νερου - 50% και μετα θα ριξεις φαρμακο (καλυτερα  αυτο - https://www.seachem.com/polyguard.php

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα τους τελικά στο φως φαίνεται καλό. 

Η οργανική ρύπανση προέρχεται από κατάλοιπα τροφής;

Η αλήθεια είναι πως έχω μειώσει εδώ κ καιρό τη ροή του φίλτρου λίγο πάνω από το μισό σαν δοκιμή στην bba με πολύ καλά αποτελέσματα.

Αν όμως αυτή η μείωση της ροής μου δημιουργεί προβλήματα ποιότητας του νερού, προτιμώ να γυρίσω στη χειροκίνητη αντιμετώπιση της άλγης, δεν είναι κ κάτι το τρομερό.

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είχα μια ακόμη απώλεια αρσενικού σήμερα, συν ένα που έβαλα πριν από λίγο. Τρία σε 4 ημέρες.

Αυτό που έβαλα ήταν ετοιμοθάνατο. Dropsy μου φαίνεται, εξώφθαλμο, σηκωμένα λέπια, βλέννα. Βάζω μια ακόμη φωτό από ένα άλλο αρσενικό, που έχει μαύρο σημάδι στην κοιλιά, δεν θυμάμαι αν το είχε.

 

Messenger_creation_bf55e3b1-502e-45c9-9f53-c06fbf8bb888.jpeg

Messenger_creation_8abe8ae7-ac16-4345-8e69-437ecdca5f69.jpeg

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
Link to comment
Share on other sites

Για dropsy  φαινεται. Θελει θεραπεια με αντιβιωτικα.

https://www.seachem.com/kanaplex.php

ή sera baktopur direct

Πρωτα κάνεις μεγαλη αλλαγη νερου, μετα θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...