Jump to content

Μωρό νεροχελωνακι δε τρωει


Recommended Posts

Καλησπερα

αγορασα ένα νεροχελωνακι πολύ μικρο, νεογέννητο.

το έχω για 3η μέρα μέσα σε ενυδρείο με αλλά δυο νεροχελωνακια(1& 2 ετών αντίστοιχα).

δείχνει να θέλει να ειναι μαζί τους καθώς ειναι συνέχεια δίπλα δίπλα.

αλλα δεν έχει φάει τπτ το μικρό χελωνάκι. Εννοείται έβγαλα τα μεγάλα χελωνακια σε άλλο χώρο γιατί δε θα άφηναν το μικρό να φάει.

καμια ιδέα πως να μάθει να τρώει; Δείχνει αδιάφορο όταν δίνω μπουκιά γαρίδας μπροστά στο στόμα του.

ο κύριος από το μαγαζί μου είπε ότι δεν θα πρέπει να ανησυχώ, θα φάει όταν θελήσει μου ειπε.

να σημειώσω ότι δεν κοιμάται, κ ειναι αρκετά κινητικό. Κοιμάται το βράδυ μόνο που έχει σκοτάδι. Φαίνεται υγιές δλδ.

Έγινε επεξεργασία - Dimitra Tzika
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, Δημητρα.

Πες λιγο πόσο μεγαλο ενυδρειο εχεις γιατι για να εχεις ηδη 2 χελωνες 1και 2 χρωνων, πρεπει να ειναι τουλαχιστον 70Х35 εκ. Και δεν μπαινει μετα πιο μικρη χελωνα, γιατι θα την δαγκώνουν....το μικρο χελωνακι να το πας πισω (απο που το πηρες? ποιος σου ειπε, οτι μπορεις να το βαλεις μαζι με άλλα πολυ πιο μεγαλα?)

Τωρα για την διατροφη.... Η χειροτερη τροφη για νεαρη χελωνα ειναι τα γαριδακια (γαριδες εννοω, αυτες οι αποξηραμένες ).

Διαβασε σε παρακαλω για την διατροφη της χελωνας εδω- 

και για τον εξοπλισμο εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

mod edit - το θεμα μεταφερεται στην καταλληλη ενοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την βοήθεια.

ειναι 60x29 το ενυδρείο. το ένα χελωνακι ,1 έτους τώρα το έχω ένα χρόνο. Πριν μισό χρόνο έβαλα στον ίδιο χώρο κ το μεγαλύτερο(ήταν σχεδόν 2 ετων αυτό) και δεν αντιμετώπισα θέματα επίθεσης και δαγκώματος αλλά φυσικά ταΐζω σε ξεχωριστές γωνιές. 

Δε το γνώριζα ότι μπορεί να είναι κίνδυνος για το νεογέννητο αλλά όπως και να έχει απομόνωσα το μικρό σε μια πλαστική χελωνιερα,αλλά εξακολουθεί να μη τρώει

κ έδωσα αρκετές επιλογές κ όχι μόνο δλδ αποξηραμένης γαρίδες (που επίσης δε γνώριζα ότι δεν ειναι κατάλληλες).

προσπαθώ να του δώσω να φάει σε διάφορες ώρες μέσα στη μέρα αλλά δεν ανοίγει καν το στόμα. Αλλά ειναι δραστήριο κ κινητικό αρκετά 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...