Jump to content

Yψηλό Ph


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Έχω ένα ενυδρείο 60l εδώ και 3 μηνες το οποίο  έχει 6 tetra widow , 6 Danio rerio – Zebra, 1 otocinclus vittatus(γλυφτης) και 4 γαρίδες Caridina multidentata (Japonica) – Amano Shrimp. Το ενυδρείο είναι φυτεμένο με Microsorum και Anubia.

Κάνω μια φορά την εβδομάδα αλλαγή νερού σε ποσοστό 1/3. Οι μετρήσεις που κάνω είναι καλές Nh3/Nh4 – 0 , No2 – 0 , No3 – 0, το Ph είναι πάντα μεταξύ του 8-8,5 που νομίζω ότι είναι υψηλό. Οι μετρήσεις γίνονται πριν την αλλαγή του νερού με test της sera και το νερό που προσθέτω στο ενυδρείο είναι από την βρύση και έχει Ph 7,5.

Θεωρείται σκόπιμο να πάρω ένα σταθεροποιητή Ph και αν ναι τι μου προτείνετε.

Επίσης είναι δεκτή κάθε συμβουλή για έναν νέο εισερχόμενο στο χόμπι!

 

 

Φιλικά,

 Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιάννη. Καταρχάς είναι λίγο δύσκολο τα νιτρικά σου να είναι μηδέν. Κανονικά θα έπρεπε έστω κάτι λίγο να βλέπεις, από την στιγμή που υπάρχουν οργανισμοί στο ενυδρείο και πέφτει τροφή. Γενικά τα νιτρικά καλό είναι να είναι κάτω από 25ppm και στα φυτεμένα ιδανικά στα 10-20ppm. Χρειάζονται τα νιτρικά στα φυτά. Τσέκαρε λίγο την ημερομηνία λήξης των τέστ και δες τις οδηγίες αν τα κάνεις σωστά. Αν παρόλαυτα τα νιτρικά σου είναι όντως χαμηλά και τα φυτά σου σε καλή κατάσταση, τότε οκ. Το Ph σου τώρα, είναι υψηλό και εκτός ορίων για όλους (νομίζω) τους οργανισμούς που έχεις στο ενυδρείο. Κάτι στο ανεβάζει. Θα πρέπει να βρεις την αιτία. Τι υπόστρωμα, τι βιολογικό υλικό και τι διακοσμητικά έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το ενυδρείο είναι στημένο περίπου τρεις μήνες, αν αφαιρέσουμε 15 μέρες το στρώσιμο ψάρια έχει 2.5 μήνες τα οποία μπήκαν σταδιακά. Τα τελευταία 5 ψάρια πριν μια εβδομάδα. Τα τέστ της Sera είναι καινούργια. Τα νιτρικά είναι στη πρώτη χρωματική κλίμακα 0-10ppm.  Τα φυτά είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Τώρα για το Ph δεν έχω ιδέα για το τι μπορεί να το ανεβάζει! Πάντως ότι έχει μέσα το ενυδρείο είναι από καταστήματα με ενυδρειακα προϊόντα! Για να ρυθμίσω το Ph σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω Seachem Neutral Regulator. Πια είναι η γνώμη σου? Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Karxas έγραψε:

Πάντως ότι έχει μέσα το ενυδρείο είναι από καταστήματα με ενυδρειακα προϊόντα!

Αυτο δεν σημαινει, οτι σου εδωσαν χαλαζιακη αμμο και μη ασβεστολιθικές πετρες. Μπορει να σου εδωσαν αραγωνιτη ή δολομίτη για υποστρωμα και αυτα σου ανεβαζουν την σκληροτητα του νερου και σαν αποτελεσμα και το ΡΗ. Δεν ειναι ολα τα ψαρια ιδια, καποια χρειαζονται PH = 8,5  καποια 6,0 για αυτο πρεπει να ξερεις τι πρεπει να αγοραζεις και τι οχι. Στειλε λινκ με τα προιοντα, που αγορασες απο το ενυδρειακο καταστημα και θα σου πουμε το τι φταιει.

Ακομα.....

Τα νιτρικα σου δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι μηδεν. Το γιατι(φταιει το τεστ σου, ομως, διορθώνεται) - διαβασε εδω και θα κανεις την δουλιτσα σου -

Τωρα για το τεστ ΡΗ, που εχεις.....

Απο την στιγμη, που το βημα στο τεστ της sera ειναι 0,5...... δηλ. παει 6,5 μετα 7 μετα 7,5

μπορεις να μην μετρας και καθολου....και μην ξοδεύεις τα λεφτα για καποια προσθετα νερου, που δεν θα σου κανουν την δουλεια.

Το ΡΗ δεν μενει σταθερο σε κανενα ενυδρειο, παντα υπαρχουν διακυμάνσεις. Το ΡΗ της βρυσης δεν μετραμε απευθιας, πρεπει να αφησουμε το νερο σε ενα ανοιχτο δοχειο για τουλαχιστον 1 ωρα (καλυτερα 2)  και να το ανακατεύουμε ανα τακτα χρονικα διαστηματα, γιατι το νερο βρυσης περιεχει αρκετη ποσοτητα CO2, που το κανει το νερο πιο όξινο απ οτι ειναι κανονικα. 

Αν θελεις να εχεις στο ενυδρειο σου πιο μαλακό νερο με πιο χαμηλο ΡΗ, το φιλτρο αντίστροφης οσμωσης ειναι μονόδρομος.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Θα προσπαθήσω να βρω την απόδειξη με τα πράγματα που αγόρασα και θα επανέλθω..

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερε να βρω τίς αποδείξεις μα τα πράγματα πού έχω αγοράσει! Αλλά επειδή μια εικόνα χίλιες λέξεις σας στέλνω το ενυδρείο μου! Δεν ξέρω αν μπορεί να βγει κάποια άκρη από την φωτογραφία αλλά κάθε γνώμη είναι αποδεκτή και σίγουρα εμένα μεμαθαίνει πολλά στα πρώτα ενυδρειακα μου βήματα.

IMG-4c6d53c1a6c4f3b14e862aec0f2facbc-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η πετρα στα σημεια με ανοιχτο χρωμα σιγουρα ειναι ασβεστολιθικη. Ομως με τα ψαρια , που εχεις, δεν υπαρχει θεμα.

Κανε δοκιμη στο χαλικακι σου με Aqua Forte (είναι υδροχλωρικο οξύ). Πως το κάνεις...

βαλε σε ενα γυαλινο ποτηρι μια ποσοτητα απο το χαλικακι σου (χωρις νερο και καλυτερα να ειναι στεγνο), ριξε πανω το υδροχλωρικο οξύ (με προσοχη! καλυτερα βαλε γαντια και το πρόσωπο μακρια απο το ποτηρι και απο το μπουκαλακι με οξυ. ) Αποτελεσμα : αν αφρισει το χαλικακι, σημαινει, οτι ειναι ασβεστολιθικο φουλ, αν βγαζει φυσσαιδες, αλλά οχι παρα πολλες, σημαινει , οτι το χαλικακι ειναι μιξ απο χαλαζιακο με καποιο ασβεστολιθικο, αν δεν αφριζει και δεν βγαζει φυσαλίδες, ειναι μια χαρα, χαλαζιακο.

το διακοσμητικό  στο κεντρο ειναι πλαστικο ή απο πετρα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρέα!

Σήμερα έκανα την εβδομαδιαία αλλαγή νερού κατά 1/3  στο ενυδρείο και έκανα τα τέστ που μου προτείνατε.

1.Τα νιτρικά είναι μεταξύ του 0-0,5 σύμφωνα με το τέστ της Sera. Επισυνάπτω και φωτογραφία 

2. Το Ph είναι σταθερά στο 8.

3. Το τέστ για το χαλίκι με το υδροχλωρικό οξύ έκανε λίγες φυσαλίδες χωρίς να αφορίζει!

4. Το διακοσμητικό είναι πλαστικό.

Πιστεύω ότι πρέπει να ρίξω Ph και ο μόνος τρόπος που γνωρίζω είναι με χημικά πρόσθετα (Ph down).!

Περιμένω τίς προτάσεις σας.

 

 

IMG-8f7087154f3d835071312d9fdd637205-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ρίξεις το ph?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα ψάρια που έχω σύμφωνα με τα στοιχεία τούς θέλουν ph max 7.5 και εγώ έχω 8!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Karxas έγραψε:

Γιατί τα ψάρια που έχω σύμφωνα με τα στοιχεία τούς θέλουν ph max 7.5 και εγώ έχω 8!

Η δικιά μου γνώμη είναι να μην πειράξεις το ph αφού τα ψάρια είναι μια χαρά. Άσε το ενυδρείο να ωριμάσει και θα βρει της ισορροπίες του σιγά σιγά.  Αλώστε κανένα ενυδρείο δεν έχει σταθερό ph πάντα παίζουν αυτά πάνω κάτω. 

Γενικά να μην  αγχώνεσαι με το ph , να δώσεις βάση ποιο πολύ πχ στο καθαρό νεράκι να έχουν και να κρατάς μια ρουτίνα .

 

 

Μια παρατήρηση 😁 βάλε αν μπορείς λίγο πιο πάνω το φίλτρο να έχει καλή αναταραχή  στην επιφάνεια του νερού. Ανατάραξη=οξυγόνο 

 

kak-pravilno-ustanovit-filtr-v-akvarium-2.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Οκ

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.🙂

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...