Jump to content

Ερώτηση για καινούρια φυτά


Recommended Posts

Καλησπέρα! Πήρα 2 νέα φυτά για το ενυδρείο μου τα οποία φυτεύονται στο υπόστρωμα αντί να προσκολλούνται σε κάποια πέτρα/ξύλο. Δεν γνωρίζω πως λέγονται, είναι αυτά στις φωτογραφίες παρακάτω.

 

Πρώτη φορά είναι που ασχολούμαι με φυτεμένα φυτά και δεν είμαι σίγουρος αν θέλουν να προσέξω κάποια φροντίδα παραπάνω, ή κάτι ιδιαίτερο στο υπόστρωμα κτλ. Αυτό το χαλίκι  που έχω για υπόστρωμα είναι εντάξει για αυτά τα φυτά; Στο ενυδρείο υπάρχουν επίσης μία ανούμπια και ένα microsorum τα οποία είχα πληροφορηθεί να τα αφήνω 6 ώρες κάτω από το φως και σε κάπως μικρή ένταση φωτεινότητας διότι η ανούμπια δεν θέλει πού φως. Να συνεχίσω έτσι η να το αυξήσω τώρα που πρόσθεσα και αυτά τα καινούρια; Επίσης, για φροντίδα του νερού ρίχνω αυτό το σκεύασμα της tropica. Θα χρειαστώ κάτι επιπλέον μήπως;

 

434084700_2150561668618373_118095302644439091_n.thumb.jpg.a4e17d370b34c2f501e59078c4f5d9df.jpg434086061_1138434363815290_253831488522496436_n.thumb.jpg.dc5770b3de9b0629456565fa5b67f91a.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Ρε παιδιά κάνεις;

εδω ειμαστε, μη μαλωνεις. :)

Πρωτα, το φυτο , που πηρες ειναι cryptocoryne και μαλλον wendtii. Εχει γερό ριζικο συστημα, ειναι ευκολο. Ριξε μια ματια εδω -

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2024 at 12:41 ΜΜ, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Στο ενυδρείο υπάρχουν επίσης μία ανούμπια και ένα microsorum τα οποία είχα πληροφορηθεί να τα αφήνω 6 ώρες κάτω από το φως και σε κάπως μικρή ένταση φωτεινότητας διότι η ανούμπια δεν θέλει πού φως.

6 ωρες ειναι λιγες, ομως, αν το ενυδρειο σου ειναι πολυ φρεσκο, δηλ δεν εκλεισε 1- μηνα, τότε για ακομα μια εβδομαδα μπορεις να πας 6 ωρες. Μετα ομως, πρεπει προοδευτικα να αυξανεις τις ωρες φωτισμου για να φτασουν στο τελος 8-9 και 10 (αν χρειαστει). Δηλ καθε εβδομαδα +15 -20 λεπτα.

Τα ανουμπια δεν χρειαζονται μεγαλη ενταση  φωτισμου, ισχυει, ομως, αυτο δεν σημαινει οτι δεν θελουν διαρκεια φωτισμου.

Πες τι φωτιστικο εχεις. Μπορει να το δουλευεις φουλ και να σου φτανει ισα ισα για ευκολα φυτα.

Η κρυπτοκορινα δεν χρειαζεται και αυτη πολυ φως, ομως, αντεχη και μεγαλη ενταση φωτισμου. Το υποστρωμα για αυτο το φυτο πρεπει να ειναι τουλαχιστον 6-7 εκ παχος.

Αν το ευδρειο ειναι φρεσκο , βαλε στις ριζες του φυτου καψουλες της Tropica. Μόνο αυτες εχουν "απ ολα". Οι άλλες εχουν μόνο μικροστοιχεια, οπως το υγρο, που εχεις.

Μετρησε τα νιτρικα σου και πες πόσα εχεις, γιατι βλεπω μόνο 3 ψαρακια μεσα (πρεπει να παρεις και άλλα, γιατι ειναι κοπαδοψαρα). Και υπαρχει περιπτωση να εχεις μηδενικα νιτρικα, που δεν ειναι καλο....

Γενικος πες 5 λεξεις παραπανω για το ενυδρειο σου - πότε ξεκινησες, λιτρα, φιλτρο, φωτισμος κτλ

Και ξεχασα να πω  - καλως ηρθες στην παρεα μας! :welcome:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Ωραία, άρα απ ότι καταλαβαίνω το χαλίκι που έχω θα είναι οκ με αυτό το φυτό.

 

Για το δεύτερο φυτό;

Αν εννοεις αριστερα στην δεύτερη φωτογραφια, ειναι ludwigia μαλλον repens.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 30λίτρα. Έχω μέσα 6 χρωματιστές χήρες και 3 οτόκυκλους για τον καθαρισμό της άλγης. Το τρέχω το ενυδρείο περίπου 6 μήνες δεν είναι και πολύ πρόσφατο. Από νιτρικά (ΝΟ3) έχει κανονικά (10-20ppm). Οι μετρήσεις αμμωνίας και ΝΟ2 βγαίνουν 0ppm.

 

Το υπόστρωμα είναι αυτό το ψιλό χαλίκι περίπου 1.5-2 εκ. 6-7 εκατοστά είναι πάρα πολύ υπόστρωμα δεν παίζει να το κάνω σε αυτό το ενυδρείο θα καλύπτει το 1/4 του ενυδρείου μόνο με υπόστρωμα.

 

Για φωτισμό έχω την Twinstar Light 30B. Την έχω στην 4η (από τις 7) σκάλα φωτισμού και για 6 ώρες διάρκεια. Να την αφήσω στην ίδια σκάλα και να το πάω στις 8 ώρες;

Το φίλτρο είναι το Eheim Liberty 75. Τρέχει κανονικά με το βιολογικό του υλικό, κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

 

Ναι το άλλο φυτό μάλλον το ludwigia repens είναι. Αυτό έχει κάποια ιδιαίτερη απαίτηση μήπως;

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

το άλλο φυτό μάλλον το ludwigia repens είναι. Αυτό έχει κάποια ιδιαίτερη απαίτηση μήπως;

Ειναι ευκολο, ομως χρειαζεται μετριο προς υψηλο φωτισμο.

Δεν θα εβαζα πότε στα 30λ την κρυπτοκορινα αυτη. Θα πιασει το μισο ενυδρειο σε λιγους μηνες.

πριν 18 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

και 3 οτόκυκλους για τον καθαρισμό της άλγης.

Αυτα τα ψαρια δεν θα σε απαλλάξουν απο τις αλγες, μυθος ειναι. Και εχεις και απαγορευτικά μικρο ενυδρειο για οτοκυκλους. Eιναι και κοπαδοψαρα και πρεπει να ζουν σε ομαδα τουλαχιστον 6-7 ατομα

πριν 22 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Την έχω στην 4η (από τις 7) σκάλα φωτισμού και για 6 ώρες διάρκεια.

Δεν φτανει για την ludwigia, ειναι λιγα τα λουμεν και για την κρυπτοκορινα.

Θα σου δειξει πρωτη η ludwigia τα σημαδια ελλειψεις φωτισμου. Μην βιαζεσαι, μην αλλαζεις όλα μαζι. Πρωτα φτιαξε την φωτοπεριοδο, μετα ανεβασε 1 σκαλα την ενταση.

Και βλεπουμε.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα αρχίζω να την κλαδεύω αν βλέπω ότι ξεφεύγει. Απλά ήθελα να γεμίσει λίγο το πίσω μέρος του ενυδρείο για να έχουν και οι χήρες κρυψώνες να τις βοηθάει στο στρες μιας και τα λίτρα είναι λίγα για αυτές. Οπότε λέω να φουντώσει λίγο το φυτό και βλέπω στη συνέχεια.

 

Ναι είχα ενημερωθεί ότι είναι κοπαδόψαρα αλλά μέχρι 3 μου είπαν ότι θα είναι οκ για αυτά τα λίτρα. Λιγότερα από 3 θα είχαν θέμα. Για περισσότερα ψάρια θα ήθελα και περισσότερα λίτρα δεν νομίζω να είναι καλό να πάρω κι άλλα τώρα. Πάντως την πρώτη κιόλας μέρα στο ενυδρείο καθάρισαν όλα τα φυτά από την καφέ άλγη σε πολύ μεγάλο βαθμό. Να δω αν θα κάνουν το ίδιο και με τα τζάμια. Τα βλέπω πολύ ενεργά πάντως με τον καθαρισμό. Τι να πω, θα δείξει.

 

Οκ, θα το ανεβάσω στις 8 ώρες για την ώρα με την ίδια ένταση και αργότερα το αλλάζω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Ναι είχα ενημερωθεί ότι είναι κοπαδόψαρα αλλά μέχρι 3 μου είπαν ότι θα είναι οκ για αυτά τα λίτρα. Λιγότερα από 3 θα είχαν θέμα.

 Νταξ, ειχαμε ακουσει και χειροτερα :D

Αυτα τα ψαρια δεν μπαινουν στα 30λ, και το ΡΗ, που εχεις στο ενυδρειο σου δεν κανει για αυτα.

Και κατι άλλο.... το νερο, που εξατμίζεται, συμπληρωνεις με απιονισμενο (απεσταγμενο) νερο ή με νερο βρυσης?

Link to comment
Share on other sites

Βάζω νερό βρύσης με αντιχλώριο σε κάθε αλλαγή νερού που κάνω μία φορά την εβδομάδα.

 

Το ενυδρείο πάντως 3 μέρες μέσα το έχουν καθαρίσει πλήρως. Μόνο στο ξύλο δεν τα έχω δει να πάνε ακόμα. Τα σαλιγκάρια που είχα πιο παλιά πήγαιναν και εκεί αλλά αυτά από την άλλη δεν πήγαιναν στα φύλλα των φυτών. Οι οτόκυκλοι έχουν κάνει τα φυτά σαν καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντος η Ludwidia εχει δώσει πόνο για πλάκα γεμιζη το 30αρη σου !!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...