Jump to content

Καλησπέρα σε όλους


luke

Recommended Posts

Πριν πω κάποια λόγια για μένα θα ήθελα να πω ότι έχετε κάνει πάρα πολύ καλη δουλειά εδώ μέσα, μπράβο σε όλους.

 

Λοιπόν με λένε Σπύρο, μετά από πολλά χρόνια απουσίας από το hobby ξανα κόλλησα το μικρόβιο μετά την αγορά ενός χρυσόψαρου για το γιο μου.

Κάπου στο 1997-1999 είχα ένα ενυδρείο γλυκού νερού 60lt αλλα λόγο σχολείου και σπουδών δυστυχώς το παράτησα. Θυμάμαι το τελευταίο ψάρι που είχαμε μέσα ήταν ένα Pleco είχε γίνει θηρίο.

 

Πριν 2 μήνες πήραμε ένα χρυσόψαρο ( Fantail )με το γιο μου με ένα μικρή πλαστική γυάλα, αποφασίσαμε λοιπόν να του πάρουμε ένα μεγαλύτερο «σπιτι». Βρήκα ένα μεταχειρισμένο στα 110lt με εξοπλισμό και το ψαράκι μας μετακόμισε, όχι όμως για πολύ.

Μετά θέλαμε να βάλουμε και άλλα, οπότε κατέληξε πάλι το χρυσόψαρο στη πλαστική γυάλα (εδώ και 4+ βδομάδες – και πάλι ψάχνω να βρω ένα μικρό 10 – 20lt).

 

Κάναμε λοιπόν μια γενναία αλλαγή νερού και βάλαμε μέσα 8 guppy και μερικά φυτά. Μέχρι στιγμής όλα φαίνονται καλά.

 

Το ενυδρείο που βρήκα ένα HS AQUA AQUARIUM PLATY 110.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Θεωρώ ότι οι γνώσεις σου θα χρειαστούν κάποιο φρεσκάρισμα. Αν δεν βαριέσαι διαβασε τα παρακάτω 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/

Link to comment
Share on other sites

Και το χρυσόψαρο σίγουρα θέλει πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο από τα 10-20 λίτρα που ψάχνεις. https://www.aquazone.gr/forums/topic/94252-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-για-χρυσόψαρα/

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος luke έγραψε:

Πριν πω κάποια λόγια για μένα θα ήθελα να πω ότι έχετε κάνει πάρα πολύ καλη δουλειά εδώ μέσα, μπράβο σε όλους.

 

Λοιπόν με λένε Σπύρο, μετά από πολλά χρόνια απουσίας από το hobby ξανα κόλλησα το μικρόβιο μετά την αγορά ενός χρυσόψαρου για το γιο μου.

Κάπου στο 1997-1999 είχα ένα ενυδρείο γλυκού νερού 60lt αλλα λόγο σχολείου και σπουδών δυστυχώς το παράτησα. Θυμάμαι το τελευταίο ψάρι που είχαμε μέσα ήταν ένα Pleco είχε γίνει θηρίο.

 

Πριν 2 μήνες πήραμε ένα χρυσόψαρο ( Fantail )με το γιο μου με ένα μικρή πλαστική γυάλα, αποφασίσαμε λοιπόν να του πάρουμε ένα μεγαλύτερο «σπιτι». Βρήκα ένα μεταχειρισμένο στα 110lt με εξοπλισμό και το ψαράκι μας μετακόμισε, όχι όμως για πολύ.

Μετά θέλαμε να βάλουμε και άλλα, οπότε κατέληξε πάλι το χρυσόψαρο στη πλαστική γυάλα (εδώ και 4+ βδομάδες – και πάλι ψάχνω να βρω ένα μικρό 10 – 20lt).

 

Κάναμε λοιπόν μια γενναία αλλαγή νερού και βάλαμε μέσα 8 guppy και μερικά φυτά. Μέχρι στιγμής όλα φαίνονται καλά.

 

Το ενυδρείο που βρήκα ένα HS AQUA AQUARIUM PLATY 110.

Καλώς ήρθες φίλε μου. Το χρυσόψαρο το σκέφτεσαι να το κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το χρυσόψαρο στα 110 και τα guppy σε ενα 30αρη ... ή χάρισε το χρυσόψαρο και βαλέ τα guppy στα 110 γιατί έρχεται καλοκαίρι και τα χρυσόψαρο δεν τα πάνε καλά με την ζεστή  ... άσε που σε λίγο θα είναι όπως το Pleco στα 60 .

Τα Guppy δε στα 110 μέχρι να γίνουν πάρα πολλά είναι οκ  :)  

Επίσης τα Guppy δε τρώνε τα φυτά και με φυτεμένο δε βαριέσαι ποτέ, βάζεις κάτι νέο κουρεύεις  και αν για κάποιο λόγο τρέχεις η «ζούγκλα» προστατεύει ελαφρός από την αμέλεια σου .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...