Jump to content

Νέο φυτεμένο!?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους , έχω έναν κύβο 60 λίτρα με διαστάσεις 38χ38χ40 , σκέφτομαι να κάνω κάτι πολύ απλό και "εύκολο", τι εννοώ να βάλω ένα υπόστρωμα και ένα soil από φυτά ήθελα μόνο γρασίδι ( eleocharis pusila)  και ως ντεκόρ ένα βράχο στην μέση , και αργότερα να μπουν μερικά κοπαδοψαρα , εδώ θέλω τα φώτα σας ως προς τον αριθμό αλλά και το είδος και ίσως κάποια γαρίδα , από εξοπλισμό σκέφτομαι για φίλτρο να πάρω το fluval 107, για φωτισμό Twinstar Light II 30B 11W 30-45cm με ενσωματωμένο controller, και για co2 το tropica Plant Growth CO2 System Nano ( θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται η όχι ) τώρα θα ήθελα γενικά τις γνώμες σας για τον εξοπλισμό αν θα προτείνατε κάποια αλλαγή κτλπ 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια άλλη σκέψη είναι για φωτιστικό να πάρω το Chihiros WRGB II SLIM 30cm LED 23W 30-45cm και για co2 τουλάχιστον για αρχή να πάω σε κάτι όπως το tropica CO2 System Bio

Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2024 at 3:27 ΜΜ, το μέλος kostas alivanistos έγραψε:

για φωτισμό Twinstar Light II 30B

Καλησπερα.

Καλυτερα παρε  Chihiros WRGB II SLIM 30cm, 1200 lumen anti 840lumen , που βγαζει Twinstar

πριν 23 ώρες, το μέλος kostas alivanistos έγραψε:

για αρχή να πάω σε κάτι όπως το tropica CO2 System Bio

Δεν ειναι καλη σκεψη, οπως και δεν ειναι καλη σκεψη να παρεις το tropica Plant Growth CO2 System Nano

Παρε κανονικο συστημα CO2 με μια 2λ μπουκαλα.

On 31/3/2024 at 3:27 ΜΜ, το μέλος kostas alivanistos έγραψε:

σκέφτομαι να κάνω κάτι πολύ απλό και "εύκολο", τι εννοώ να βάλω ένα υπόστρωμα και ένα soil από φυτά ήθελα μόνο γρασίδι ( eleocharis pusila)  και ως ντεκόρ ένα βράχο στην μέση

ουτε απλο δεν ειναι , ουτε ευκολο. τα scape , που δεν εχουν φυτα γρηγορης αναπτυξης (stem), ειναι πολυ πιο δυσκολα.

Το φυτο , που διαλεξες, μεγαλωνει αργα και στην αρχη (πρωτες 3-6 μηνες) θα παλευεις με αλγες. Αν δεν εχεις ιδεα απο φυτεμενα, δεν σου προτείνω αυτο το φυτο, ειδικά να ειναι μόνο αυτο στο ενυδρειο.

On 31/3/2024 at 3:27 ΜΜ, το μέλος kostas alivanistos έγραψε:

να βάλω ένα υπόστρωμα και ένα soil

αυτα δεν πανε μαζι.... ή το ενα ή το άλλο

On 31/3/2024 at 3:27 ΜΜ, το μέλος kostas alivanistos έγραψε:

και ως ντεκόρ ένα βράχο στην μέση

Αν σκεφτεσαι για iwagumi aquascape, τότε δεν βαζουμε ενα βραχο, αλλά τουλαχιστον 5.

Ριξε μια ματια εδω- https://www.youtube.com/watch?v=mNjJxeTgB18&ab_channel=aquadesignamano

https://www.youtube.com/watch?v=ApFcT45I53M&ab_channel=aquadesignamano

Αν εχεις και άλλες ερωτησεις, εδω ειμαστε

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

 Καλημέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το co2 θα έχω πρόσβαση σε σύστημα αργότερα (δωρεάν) οπότε έλεγα ότι μέχρι εκείνη την ώρα να πάω με κάτι τελείως απλό ώστε να μην δώσω πολλά έξτρα χρήματα , τώρα σε ότι αφορά το scape δεν ήξερα την ονομασία και η αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοιο είχα φανταστεί (θέλω να είναι κάτι minimal που να αναδείξει  τα κοπαδοψαρα που θα μπουν μετά ), αλλά ως αρχάριος ίσως τελικά να πάω σε κάτι πιο βατό που να συγχωρεί κάποια λάθη που μπορεί να γίνουν 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αλλάξω τις σωληνώσεις του fluval και να βάλω lily pipes , είναι καλύτερα να βάλω μεταλλικά η γυάλινα ?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω το εξείς, ότι και να βάλεις θα πιάσει βρωμιά.

 

Αν είναι γυάλινο μετά το 2μηνο θα αρχίσει να φαίνεται θα σε ενοχλεί και το λίγο ομορφότερο / αόρατο που είναι το γυάλινο θα γίνει χειρότερο είναι σαν το λευκό / μαύρο αυτοκίνητο.

 

Εγώ επέλεξα Spray bar πιστεύω ότι μια lily θα έδειχνε όμορφη αλλά εγώ έβαλα Fluval  407 σε 180 L οπότε η λύση ενός Spray bar με διπλές τρύπες και ξεχειλωμένες κατά 1 mm ήταν μονόδρομος με τα guppy που είχα τότε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ έβαλα lily pipes. Είναι πιο όμορφα αλλά θέλουν καθάρισμα. Αν βαριέσαι τις αλλαγές μην βάλεις. Επίσης θέλουν προσοχή, σπάνε εύκολα. Όπως σου αρέσει 🙂

Link to comment
Share on other sites

Λέω μήπως πάω σε μεταλλικές ,προς το παρών ήρθε το φίλτρο (fluval 107)  και το φωτιστικό ( chihiros wrgb II slim) + το co2 της tropica το bio μένει το soil  και οι πέτρες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2024 at 12:36 ΜΜ, το μέλος kostas alivanistos έγραψε:

Σκέφτομαι να αλλάξω τις σωληνώσεις του fluval και να βάλω lily pipes , είναι καλύτερα να βάλω μεταλλικά η γυάλινα ?

τα γυαλινα μπορεις να βαλεις σε χλωρινη και σε 10 λεπτα ειναι σαν καινουρια. νταξ και λιγο βουρτσα θελουν. τα μεταλλικα δεν ξερω αν αντεχουν σε χλωρινη...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

τα γυαλινα μπορεις να βαλεις σε χλωρινη και σε 10 λεπτα ειναι σαν καινουρια. νταξ και λιγο βουρτσα θελουν. τα μεταλλικα δεν ξερω αν αντεχουν σε χλωρινη...

Τελικά πήρα μεταλλικά , φοβήθηκα με τα γυάλινα μην έχω κάνα σπάσιμο από το βάλε βγάλε , αν δω ότι οπτικά δεν με ικανοποιεί ίσως πάω αργότερα σε γυάλινα , προς το παρών κοιτάζω από εξοπλισμό τι άλλο χρειάζομαι σιγά σιγά ( και από αναλώσιμα και μικρό εξαρτήματα ) νερό λέω να βάλω μετά το Πάσχα 

Link to comment
Share on other sites

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε 🙂

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε 🙂

 Ευχαριστώ πολύ , Ε σε κάνα μήνα και θα μπει το νεράκι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα σε όλους , ο εξοπλισμός εχει σχεδον ολοκληρωθεί , έως τώρα έχω 

Φίλτρο : fluval 107 με μεταλλικά lily pipes

Φωτισμός: chihiros wrgb II slim 30 cm

Co2 : μανόμετρο με μαγνητική βαλδιβα και 8κιλη μπουκάλα 

Ψύξη : chihiros fan Bluetooth και ακόμα ένα 2πλο  ανεμιστήρα της haquoos νομίζω 

Για το hardscape 12 λίτρα soil της tropica

5,5 κιλά black Ryuoh stone ( μάλλον θα χρειαστώ 3-4 κιλά ακόμα ) θέλω ένα τεστ για αμμωνία να πάρω και νομίζω θα είμαι κομπλέ ,

Ερώτηση έχω σύστημα R/O από παλιά βέβαια θα χρειαστεί μεμβράνες και φίλτρα αλλά σκεφτόμουν ότι το νερό της βρύσης στην Αθήνα είναι μαλακό μετράω περίπου 120 TDS οπότε δεν ξέρω αν θα χρησιμοποιήσω νερό από R/O 

Τώρα είμαι σε μια φάση που σκέφτομαι το scape ως προς τα φυτά , γενικά στο πίσω μέρος θα βάλω διάφορες rotala( hra,bonsai, macandra),  και Limnophila hippuridoides ( αν κάποιος πιστεύει ότι πρέπει να βάλω και κάτι άλλο ευχαρίστως να το ακούσω ) για το "χαλί" έλεγα να ανακατεψω cuba και monte carlo , εκεί που κολλάω είναι τα φυτά μεσαίας ζώνης μέχρι τώρα σκέφτομαι για το 

Pogostemon Helferi αλλά θα ήθελα και μερικά ακόμα οπότε θέλω τα φώτα σας και τις γνώμες σας  , το στήσιμο θα γίνει μετά το Πάσχα καλώς εχόντων των πραγμάτων 

Έγινε επεξεργασία - kostas alivanistos
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που θα ήθελα να κάνω επίσης είναι από βακτήρια για το ξεκίνημα να προτιμήσω κάποιο συγκεκριμενο? Η πάνω κάτω όλα ίδια είναι ? 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ξεκίνησα με ένα της hs μετά έβαλα saecm και δεν είχα θέμα με κανένα από τα 2 βέβαια ξεκίνησα χωρίς soil  και 4 gappy σε 180l

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Εγώ πάντως ξεκίνησα με ένα της hs μετά έβαλα saecm και δεν είχα θέμα με κανένα από τα 2 βέβαια ξεκίνησα χωρίς soil  και 4 gappy σε 180l

 

Δεν ξέρω σε συνδιασμό με το soil τι γίνεται δλδ με τις συχνές αλλαγές αν γίνονται κανονικά η αν με αυτό το προϊόν δεν πρέπει να κάνεις αλλαγή νερού στην αρχή 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ψάρια το soil είναι η πηγή αμμωνίας που χρειάζεσαι, αν δεν ανεβάσεις υπερβολικά αμμωνία ή no3 μην αλαζεις

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2024 at 7:54 ΜΜ, το μέλος kostas alivanistos έγραψε:

Δεν ξέρω σε συνδιασμό με το soil τι γίνεται δλδ με τις συχνές αλλαγές αν γίνονται κανονικά η αν με αυτό το προϊόν δεν πρέπει να κάνεις αλλαγή νερού στην αρχή 

Αν φυτευεις απο την αρχη, κάνεις αλλαγες νερου συχνες (την πρωτη εβδομαδα μερα παρα μερα, μετα καθε 2-3 ημερες).Στο site της Tropica  εχει οδηγιες.

Αν δεν φυτευεις, μπορεις να μην κάνεις συχνες αλλαγες, απλα μετρας την αμμωνια καθε 4-5 ημερες. Αν βλεπεις, οτι παει πανω απο 3ppm (η αμμωνια), τότε κάνεις αλλαγη νερου να παει στο 2-3ppm.

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν φυτευεις απο την αρχη, κάνεις αλλαγες νερου συχνες (την πρωτη εβδομαδα μερα παρα μερα, μετα καθε 2-3 ημερες).Στο site της Tropica  εχει οδηγιες.

Αν δεν φυτευεις, μπορεις να μην κάνεις συχνες αλλαγες, απλα μετρας την αμμωνια καθε 4-5 ημερες. Αν βλεπεις, οτι παει πανω απο 3ppm (η αμμωνια), τότε κάνεις αλλαγη νερου να παει στο 2-3ppm.

Θα μπουν από την αρχή τα φυτά οπότε θα ξεκινήσω και τις αλλαγές κατευθείαν , ευχαριστώ για τις πληροφορίες 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το νεράκι τελικά μπήκε , από φυτά έχω βάλει cuba , monte carlo και marsilea για τάπητα , στο πίσω μέρος έχει μπει rotala hra,macrandra,rotundifolia Blood Red  , gratiola viscodula, και σε διάφορα σημεία έχει μπει pogostemon helferi , όπως επίσης και 3 είδη από bucephalandra , kefagang, deep purple και mini needle leaf, 

Ώρες φωτισμού είμαι στις 8 περίπου στο 75% της έντασης και το Co2 ξεκινάει 1,5 ώρες πριν ανοίξουν τα φώτα και κλείνει μια ώρα πριν κλείσουν τα φώτα , αλλαγή νερού έχει γίνει με βάση το πρόγραμμα της tropica  μετρήσεις δεν έχω ξεκινήσει ακόμα σε καμία βδομάδα θα κάνω να δω τι και πώς , επίσης για λίπανση επειδή δεν έχω ιδέα τι θα προτείνατε να βάλω και πότε να ξεκινήσω ? Σύντομα η μετά από ένα διάστημα κάποιων βδομάδων η μηνών ? @natateo

IMG_20240513_195109.jpg

IMG_20240513_194817.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
(edited)

Μετά από 3 βδομάδες μετράω 0 αμμωνία και νιτρωδη και περίπου 10-25 νιτρικά , από άλγη είχα στο τζάμι αρκετή αλλά με την προσθήκη μερικών clithon εξαφανίστηκε , επίσης έχω προσθέσει 4 αμανο , συνεχίζει σε κάποια σημεία και έχω τριχοειδή άλγη και σκέφτομαι τι μπορώ να βάλω ώστε να την φάει , διαβάζω για SAE αλλά νομίζω ότι μεγαλώνει πολύ για τα λίτρα μου , για οtto δεν ξέρω αν θα φάει την τριχοειδή , αλλαγές κάνω 2 φορές την βδομάδα περίπου 30 % , το φως το τρέχω 6,30 ώρες προς το παρών , 45λεπτα πριν ανοίξουν τα φώτα ξεκινάει το co2 και κλείνει 1ωρα πριν κλείσουν τα φώτα 

IMG_20240603_185849.jpg

Έγινε επεξεργασία - kostas alivanistos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε ένα νέο ενυδρείο είναι φυσιολογικό να παρουσιαστούν όλων των λογίων οι άλγες ακόμα και μέχρι τους 6 πρώτους μήνες. Μέχρι να στρώσει το ενυδρείο θα αντιμετωπίζεις τέτοια θεματάκια. Αυτο που χρειάζεται είναι να βρεις την ισορροπία σε λίπανση φως και co2. Ίσως χρειαζεται και να παίξεις κάποιες βδομάδες με αυτά.. αλλά μια αλλαγή τη φορά και περιμένεις καμία 10αρια μέρες να δεις πως επιδρά στο ενυδρείο σου. Αν μπορείς πες μας σε πόση ένταση δουλεύεις το φωτιστικό και τι πρόγραμμα λίπανσης ακολουθείς.Το πιο βασικό σε αυτή την περίοδο είναι υπομονή και όχι βιαστικές κινήσεις η ταυτόχρονες πολλές αλλαγές 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από λίπανση δεν βάζω ακόμα τπτ έχω βάλει το soil της tropica οπότε νομίζω για ένα διάστημα δεν θα χρειαστεί κάτι , το φως είναι περίπου στο 70-75 % (chihiros wrgb II slim) έχω από προεπιλογή το buce σαν πρόγραμμα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...