Jump to content

Μπορώ να φυτέψω εδώ;


Basilis1995

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλό μήνα να έχουμε! Έχω χαλίκι βοτσαλάκια στο ενυδρείο μου και σκέφτομαι να βάλω ζωντανά φυτά. Το ενυδρείο τρέχει κοντά 3 μήνες και είναι στρωμένο. Μπορώ να φυτέψω η να βάλω κάποια ζωντανά φυτά και αν ναι μπορείτε να μου πείτε έστω πια φυτά ταιριάζουν εάν τυχών κάνουν σε αυτό το υπόστρωμα; Σας ευχαριστώ πολύ! 

IMG_20240401_141134.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2024 at 2:14 ΜΜ, το μέλος Basilis1995 έγραψε:

Καλησπέρα σας και καλό μήνα να έχουμε! Έχω χαλίκι βοτσαλάκια στο ενυδρείο μου και σκέφτομαι να βάλω ζωντανά φυτά. Το ενυδρείο τρέχει κοντά 3 μήνες και είναι στρωμένο. Μπορώ να φυτέψω η να βάλω κάποια ζωντανά φυτά και αν ναι μπορείτε να μου πείτε έστω πια φυτά ταιριάζουν εάν τυχών κάνουν σε αυτό το υπόστρωμα; Σας ευχαριστώ πολύ! 

IMG_20240401_141134.jpg

Το υποστρωμα  ειναι πολυ χοντρο για φυτεμα. Δοκιμασε να δεσεις λιγο κερατοφυλλο που ειναι και πολυ ευκολο και θα γεμισει και το ενυδρειο γρηγορα με αυτο. Επισης αν σου αρεσει βαλε και καμια anubia πανω σε κανα ξυλαρακι ή πετρουλα που ειναι επισης ευκολη(δεν πρεπει να την χτυπαει πολυ φως).

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν θες πες μας τι ενυδρείο είναι; Διαστάσεις; Τι ψάρια έχεις κτλ 🙂 Για να σου πούμε περισσότερα 🙂

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Επίσης αν θες πες μας τι ενυδρείο είναι; Διαστάσεις; Τι ψάρια έχεις κτλ 🙂 Για να σου πούμε περισσότερα 🙂

Καλησπέρα σας🙂 Το ενυδρείο μου είναι το aquael60 leddy day & night 2.0. Οι διαστάσεις είναι 60×30.5×30 και τα ψάρια που έχω είναι 8 γκαπυ ( 6 θυληκα 2 αρσενικά) 15 γαριδουλες neocaridina και ένας μικρός pleco που όταν μεγαλώσει θα τον χαρίσω εάν δεν έχω πάρει μεγαλύτερο ενυδρείο😅... Το ενυδρείο μου τρέχει κοντά 4 μήνες και οι μετρήσεις μου είναι κομπλέ. Μια φορά αλλαγή νερού κάνω περίπου 30-35%. Προχθές πήγα αγόρασα κάποια φυτά. Ενα java moss και ένα java ferm. Δεν τα έχω φυτέψει απλώς τα έχω δέσει σε πέτρα κ ξύλο. Ίσως πιο μετά να πάρω και anubia αλλά δεν ξέρω εάν κάνει το υπόστρωμα. Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Basilis1995 έγραψε:

Καλησπέρα σας🙂 Το ενυδρείο μου είναι το aquael60 leddy day & night 2.0. Οι διαστάσεις είναι 60×30.5×30 και τα ψάρια που έχω είναι 8 γκαπυ ( 6 θυληκα 2 αρσενικά) 15 γαριδουλες neocaridina και ένας μικρός pleco που όταν μεγαλώσει θα τον χαρίσω εάν δεν έχω πάρει μεγαλύτερο ενυδρείο😅... Το ενυδρείο μου τρέχει κοντά 4 μήνες και οι μετρήσεις μου είναι κομπλέ. Μια φορά αλλαγή νερού κάνω περίπου 30-35%. Προχθές πήγα αγόρασα κάποια φυτά. Ενα java moss και ένα java ferm. Δεν τα έχω φυτέψει απλώς τα έχω δέσει σε πέτρα κ ξύλο. Ίσως πιο μετά να πάρω και anubia αλλά δεν ξέρω εάν κάνει το υπόστρωμα. Ευχαριστώ πολύ! 

Ααα ξέχασα έχω και φίλτρο Asap 300

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις για επιφυτα εύκολα φυτα.. όπως οι Anubies.. αν θες να πας σε φυτεμένο θα πρέπει να αλλάξεις υπόστρωμα.. εύκολα μπορείς να το κανείς και θα έχεις διάφορες επιλογές σε εύκολα φυτά 

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. 

Βγάλε τα χρωματιστα στολίδια απο το ενυδρείο, απελευθερωνουν ουσίες, στην θέση τους βάλε ενα πιο φυσικο υλικο μια πέτρα ή ενα κορμό ξυλου.

Το χαλικάκι πρέπει να δείς ανα σου επηρεάζει το νερό. Για φύτα , εχει αρκετά ευκολα που δεν χρειάζονται φυτεμα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...