Jump to content

Η μικρή ταπεινή λιμνουλα μου


Recommended Posts

Καλησπέρα, επειδή ειμαι αρχάρια και έχω χαθεί λίγο στα Post Που έχουν γίνει, θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας .

Έστησα αυτή την μικρή λιμνούλα πέρυσι το καλοκαίρι στο εξοχικό μας το οποίο επισκεπτόμαστε μια φορά το μήνα τον χειμώνα και τα σαββατοκύριακα το καλοκαίρι, χρησιμοποιώντας μια πλαστική πισίνα των παιδιών μας. Εχει υψος περιπου 40 εκατοστά και εσωτερικό φιλτρο oase. Εχει μέσα δυο χρυσόψαρα, διάφορα πήλινα για να κρύβονται και πρόσφατα δυο γλάστρες με νούφαρα. Αυτο το μήνα θα καλύψω εξωτερικά και γυρω γυρω το πλαστικό με ωραίες πέτρες που έχω βρει και σκοπευω να βάλω και αλλα φυτά (egeria densa, pistia , trapa natans). Αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στα παρακάτω:

-πρέπει να βάλω αυτόματη ταΐστρα τώρα που ανοιγει ο καιρός; 

-πρέπει να βάλω χαλίκι ή πέτρες ή να το αφήσω οπως ειναι τώρα για να μπορω να καθαρίζω πιο ευκολα τον βυθό;

-η αδερφή μου έχει μια μεγάλη νεροχελώνα. θα μπορούσαν να συμβιώσει με τα 2 χρυσόψαρα; θα μπορούσα να βάλω ένα φράχτη σε απόσταση μισου μέτρου περιμετρικά απο την λίμνη για να μην μπορεί να φύγει η νεροχελώνα . αν ναι πως μπορεί να τραφεί ; υπάρχει αυτόματη ταΐστρα και για νεροχελώνες; 

-μπορώ να βελτιώσω κάτι για την ευζωία τους;

 

ελπίζω να μην σας κούρασα . ευχαριστώ πολύ! 

 

εικόνα_Viber_2024-03-23_12-01-40-645.jpg

εικόνα_Viber_2024-03-23_12-01-40-731.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος alexstra έγραψε:

Καλησπέρα, επειδή ειμαι αρχάρια και έχω χαθεί λίγο στα Post Που έχουν γίνει, θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας .

Έστησα αυτή την μικρή λιμνούλα πέρυσι το καλοκαίρι στο εξοχικό μας το οποίο επισκεπτόμαστε μια φορά το μήνα τον χειμώνα και τα σαββατοκύριακα το καλοκαίρι, χρησιμοποιώντας μια πλαστική πισίνα των παιδιών μας. Εχει υψος περιπου 40 εκατοστά και εσωτερικό φιλτρο oase. Εχει μέσα δυο χρυσόψαρα, διάφορα πήλινα για να κρύβονται και πρόσφατα δυο γλάστρες με νούφαρα. Αυτο το μήνα θα καλύψω εξωτερικά και γυρω γυρω το πλαστικό με ωραίες πέτρες που έχω βρει και σκοπευω να βάλω και αλλα φυτά (egeria densa, pistia , trapa natans). Αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στα παρακάτω:

-πρέπει να βάλω αυτόματη ταΐστρα τώρα που ανοιγει ο καιρός; 

-πρέπει να βάλω χαλίκι ή πέτρες ή να το αφήσω οπως ειναι τώρα για να μπορω να καθαρίζω πιο ευκολα τον βυθό;

-η αδερφή μου έχει μια μεγάλη νεροχελώνα. θα μπορούσαν να συμβιώσει με τα 2 χρυσόψαρα; θα μπορούσα να βάλω ένα φράχτη σε απόσταση μισου μέτρου περιμετρικά απο την λίμνη για να μην μπορεί να φύγει η νεροχελώνα . αν ναι πως μπορεί να τραφεί ; υπάρχει αυτόματη ταΐστρα και για νεροχελώνες; 

-μπορώ να βελτιώσω κάτι για την ευζωία τους;

 

ελπίζω να μην σας κούρασα . ευχαριστώ πολύ! 

 

εικόνα_Viber_2024-03-23_12-01-40-645.jpg

εικόνα_Viber_2024-03-23_12-01-40-731.jpg

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ μας! Ξέρεις καθόλου πόσα λίτρα είναι η πισινουλα και τη διάμετρο της?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλώς σας βρήκα! έχει περίπου 1,2 διάμετρο και διορθώνω, έχει 30 εκατοστά ύψος. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πάμε να σε βοηθήσουμε εδώ. Η νεροχελωνα με τα χρυσόψαρα ούτε για αστείο δεν μπαίνουν μαζί! Μην το δοκιμάσεις θα έχεις θέμα σίγουρα. Όσον αφορά την καλοζωια των ψαριών σου, θα πρότεινα να βάλεις αρχικά ένα ισχυρότερο εξωτερικό φίλτρο λίμνης. Θα πρέπει να μου βγάλεις και μια φωτογραφία τα ψάρια και το φίλτρο που ήδη έχεις και να τις ανεβάσεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ανεβάζω το φίλτρο, τα ψάρια και νεότερη φωτό της λιμνούλας με πέτρες που θα τοποθετήσουμε γύρω γύρω

φιλτρο.jpg

petres.jpg

ψαρια.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος alexstra έγραψε:

Καλημέρα, ανεβάζω το φίλτρο, τα ψάρια και νεότερη φωτό της λιμνούλας με πέτρες που θα τοποθετήσουμε γύρω γύρω

φιλτρο.jpg

petres.jpg

ψαρια.jpg

Σιγά σιγά θα γίνει πολύ ωραία! Το φίλτρο σου έχει καθόλου βιολογικό υλικό (είτε είτε κάτι μπαλιτσες είτε κάτι κεραμικά σαν μακαρόνια)?

Link to comment
Share on other sites

ναι το φιλτρο έχει κάτι σαν σφουγγάρι και κάτι σαν μακαρόνια. είχε πιάσει και αλγη η λιμνουλα, την καθαρισα και ξέπλυνα το βιολογικό υλικό του φιλτρου αφήνοντας λιγο νερό μέσα στο φιλτρο για να μην εξαφανίσω τα βακτηρια. Αγορασα και σκουπα βυθου ρευματος και μπαταρίας και θα καθαρίσω καλύτερα στην επόμενη επίσκεψη.

Τι προτείνεις; πρέπει να βάλω και πέτρες ή χαλίκι στον βυθό;

Αυτόματη ταΐστρα χρειάζεται ή καλύπτονται από την βιολογία που υπάρχει στο νερό;

και τι φυτά να προσθέσω; για αισθητικούς λόγους , οξυγονο, απορροφηση ρυπων και για τροφή στα χρυσόψαρα; γιατί ειναι μικρή η λιμνουλα και δεν ξέρω τι να πρωτοβάλω εκτός απο τα νουφαρα

χιλια ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος alexstra έγραψε:

ναι το φιλτρο έχει κάτι σαν σφουγγάρι και κάτι σαν μακαρόνια. είχε πιάσει και αλγη η λιμνουλα, την καθαρισα και ξέπλυνα το βιολογικό υλικό του φιλτρου αφήνοντας λιγο νερό μέσα στο φιλτρο για να μην εξαφανίσω τα βακτηρια. Αγορασα και σκουπα βυθου ρευματος και μπαταρίας και θα καθαρίσω καλύτερα στην επόμενη επίσκεψη.

Τι προτείνεις; πρέπει να βάλω και πέτρες ή χαλίκι στον βυθό;

Αυτόματη ταΐστρα χρειάζεται ή καλύπτονται από την βιολογία που υπάρχει στο νερό;

και τι φυτά να προσθέσω; για αισθητικούς λόγους , οξυγονο, απορροφηση ρυπων και για τροφή στα χρυσόψαρα; γιατί ειναι μικρή η λιμνουλα και δεν ξέρω τι να πρωτοβάλω εκτός απο τα νουφαρα

χιλια ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις

 

Τα νούφαρα είναι ιδανική επιλογή γιατι δημιουργούν και σκιά μειώνοντας την άλγη. Δε θα έβαζα ταιστρα αν μου λες ότι κάθε πδκ είστε εκεί. Απλά θα τα τάιζα το πσκ και θα άφηνα να τρώνε άλγη τις υπόλοιπες ημέρες 

Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή η λιμνούλα είναι μικρή θα έλεγα να μην βάλεις αλλά ψάρια ή άντε να βάλεις ένα ακόμη για να μην έχεις θέματα στο μέλλον με την ποιότητα νερού 

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι σε καμια περιπτωση δεν θα βαλω αλλα ψάρια. χρειάζεται να βάλω πετρα ή χαλικι στον βυθό ;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος alexstra έγραψε:

ναι ναι σε καμια περιπτωση δεν θα βαλω αλλα ψάρια. χρειάζεται να βάλω πετρα ή χαλικι στον βυθό ;

 

Εφόσον έχεις πάρει σκούπα βυθού είσαι οκ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...