Jump to content

Μολις αγορασα ενυδρειο


Fishworld

Recommended Posts

Γεια σε ολους! Πριν ενα μηνα αγορασα ενα ενυδρειο 50 λιτρων και εβαλα μεσα δεκα ψαρια ! εχω ενα μονομαχο δυο Κόι , 3 χρυσοψαρα, 4 οραντα...... στη πορεια εμαθα πως εναι πολλα αλλα απο το καταστημα που το αγορασαμε δεν μας το ειπανε προφανως για να πουλησουν.... ειχα βαλει μεσα εναν πλατυστομο αλλα μου πεθανε χτες,απο οτι διαβασα ειναι πολυ στρεσαρισμενοι και η αληθεια ειναι πως οταν του αριχνα το φαι του τα αλλα τον χτυπουσαν και τον εσπρωχναν για να του τη κλεψουν!η απορια μου ειναι τι αλλο μπορω να βαλω μεσα για τισ βρωμιες? σαλιγκαρια? γατοψαρο? τι προτεινετε?

βαζω και μια φωτογραφια του ενυδρειου και παρακαλω επειδη ειμαι καινουριοσ με αυτα ενημερωστε με τι ειναι λαθος....

IMG_3227.JPG

Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2024 at 10:33 ΠΜ, το μέλος Fishworld έγραψε:

Πριν ενα μηνα αγορασα ενα ενυδρειο 50 λιτρων και εβαλα μεσα δεκα ψαρια ! εχω ενα μονομαχο δυο Κόι , 3 χρυσοψαρα, 4 οραντα......

Σαν κακο ανέκδοτο ακουγεται....

Πριν να γραψω για το χαλικι, ψαρια κτλ, διαβασε εδω-

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες ακομα δυο λεξεις παραπανω για τον εξοπλισμό του ενυδρειου σου (τι φιλτρο εχει, αν υπαρχει βιολογικο υλικο μεσα  κτλ), για τις ρουτινες (αλλαγες νερου καθε πότε, πόσα λιτρα, αν κάνεις τεστ νερου, αν βαζεις βακτηρια κτλ)

Σ αυτο το ενυδρειο δεν μπορεις να βαλεις χρυσοψαρα με μονή ουρα. Το πολυ δυο fansy μπαινουν  και παλι εξαρταται......

Ο φιλος @killerknight θα σου εξηγήσει όλα

Και καλως ηρθες στην παρεα μας! :welcome:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2024 at 10:33 ΠΜ, το μέλος Fishworld έγραψε:

Γεια σε ολους! Πριν ενα μηνα αγορασα ενα ενυδρειο 50 λιτρων και εβαλα μεσα δεκα ψαρια ! εχω ενα μονομαχο δυο Κόι , 3 χρυσοψαρα, 4 οραντα...... στη πορεια εμαθα πως εναι πολλα αλλα απο το καταστημα που το αγορασαμε δεν μας το ειπανε προφανως για να πουλησουν.... ειχα βαλει μεσα εναν πλατυστομο αλλα μου πεθανε χτες,απο οτι διαβασα ειναι πολυ στρεσαρισμενοι και η αληθεια ειναι πως οταν του αριχνα το φαι του τα αλλα τον χτυπουσαν και τον εσπρωχναν για να του τη κλεψουν!η απορια μου ειναι τι αλλο μπορω να βαλω μεσα για τισ βρωμιες? σαλιγκαρια? γατοψαρο? τι προτεινετε?

βαζω και μια φωτογραφια του ενυδρειου και παρακαλω επειδη ειμαι καινουριοσ με αυτα ενημερωστε με τι ειναι λαθος....

IMG_3227.JPG

Καλώς ήρθες φίλε μου. Για να καταλάβεις πόσο λάθος είναι το στήσιμο, για τα ψαρια αυτά θες κανονικά 2*800 λίτρα για κοι, 3*70 λίτρα για μονοουρα χρυσόψαρα, 4*50 για fancy, ήτοι συνολικά περίπου 2.000 λίτρα και εσύ έχεις 50. Και αυτά τα ποσά που σου είπα εφόσον έχεις πολύ καλή φιλτρανση

Link to comment
Share on other sites

Καλος ήρθες και απο εμένα.

 

Τα ΚΟΙ τα δίνεις , από τα άλλα αποφασίζεις ποιον τύπο θα κρατήσεις και κρατάς ΕΝΑ βάζοντας βακτήρια μετα το 2μηνο , αν βάλεις κανένα εξωτερικό φίλτρο βάζεις ένα ακόμα αλλά έχοντας στο μυαλό ότι όταν μεγαλώσουν θα χρειαστείς μεγαλύτερο εκτός και αν αφήσεις ένα  που και παλι είναι μικρό αλλά δε θα το χάσεις.

Απο την άλλη μπορεις να βάλεις μερικα Guppy ή Tetra με τα δευτερα να εχουν το καλό / κακο οτι δε γενανε , αλλα 

 

@killerknightΕλπίζω να μη με φας ζωντανό αλλά προσπαθω να βρω μια λύση ωστε να μίνει στο χωρο. Γιατί να πάει σε μεγαλο ενυδρειο ξαφνικά για πρωτο του κτλ κτλ το βλεπω δυσκολο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω σε τι κατάσταση ειναι  αν υπάρχει ακόμα κτλ κτλ αναφερωντας οτι ειναι λίγο υπερβολή για τα λιτρα σου αλλά οχι αν πας σε μεγαλυτερο καθως εχει και το Spray Bar.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...