Jump to content

Ποιες γαρίδες να πάρω;


Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα να αγοράσω γαρίδες για το ενυδρείο μου (30 λίτρα Betta) για τον καθαρισμό της άλγης. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο είδος που κάνει καλή δουλειά σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Καλησπέρα! Θα ήθελα να αγοράσω γαρίδες για το ενυδρείο μου (30 λίτρα Betta) για τον καθαρισμό της άλγης. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο είδος που κάνει καλή δουλειά σε αυτό;κα

Καλησπερα! Θα μπορούσες να μας γράψεις λίγο τα στοιχεία του ενυδρείου σου (μετρήσεις, πληθυσμό κλπ);🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά. 1 μονομάχος από ψάρια.

 

0 αμμωνία

0 ΝΟ2

10-15 ΝΟ3

 

Τώρα έχω και 3 οτόκυκλους που τους έβαλα για τον καθαρισμό της άλγης και κάνουν αψογη δουλειά, αλλά ενημερώθηκα ότι θέλουν μεγαλύτερο κοπάδι και περισσότερα λίτρα οπότε είπα να τους αντικαταστήσω με γαρίδες. Θα έβαζα σαλιγκάρια αλλά είχα πιο παλιά και εκτός του ότι δεν ανέβαιναν στα φύλλα των φυτών, μου γέμισαν στο 2μηνο το ενυδρείο με αυγά. Τα έβγαλα και έβαλα τους οτόκυκλους οι οποίοι πάνε και στα φύλλα κανονικά.... αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι οκ 3 μόνοι τους σε 30λίτρα. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Ναι φυσικά. 1 μονομάχος από ψάρια.

 

0 αμμωνία

0 ΝΟ2

10-15 ΝΟ3

 

Τώρα έχω και 3 οτόκυκλους που τους έβαλα για τον καθαρισμό της άλγης και κάνουν αψογη δουλειά, αλλά ενημερώθηκα ότι θέλουν μεγαλύτερο κοπάδι και περισσότερα λίτρα οπότε είπα να τους αντικαταστήσω με γαρίδες. Θα έβαζα σαλιγκάρια αλλά είχα πιο παλιά και εκτός του ότι δεν ανέβαιναν στα φύλλα των φυτών, μου γέμισαν στο 2μηνο το ενυδρείο με αυγά. Τα έβγαλα και έβαλα τους οτόκυκλους οι οποίοι πάνε και στα φύλλα κανονικά.... αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι οκ 3 μόνοι τους σε 30λίτρα. Τι λέτε;

Για να  βάλετε γαρίδες πρέπει να έχετε αρκετές  κρυψώνες επίσης κανονικά πρέπει να εχετε πρώτα γαρίδες για να είναι προσαρμοσμένες στο περιβάλλον και ύστερα τοποθετείς το μονομάχο. Ελπίζω να είναι καλουλης ο μονομάχος σας και να μην πειράξει τις γαριδουλες που ίσως θα βάλετε. Εγώ στο ενυδρείο μου έχω Neocaridina και δεν έχω άλγη ούτε χνούδι. Βέβαια έχω και πλεκο. Θα σας προτεινω  τις neocaridina...Ελπίζω να μην γίνουν μεζεδάκι του μονομάχο σας 😅..Βέβαια θα σας πουν και οι πιο έμπειροι εδώ τι είναι καλό η όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ξύλο και αρκετά φυτά στο ενυδρείο για κρυψώνες, δεν νομίζω να έχουνε θέμα. Υπάρχει η πιθανότητα να τους επιτεθεί ο μονομάχος; Επίσης όσον αφορά τον καθαρισμό μου είπανε ότι δεν κάνουν και τόσο καλή δουλειά με την άλγη όσο τα σαλιγκάρια. Ισχύει;

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Ισχύει ναι. Από ότι ξέρω κι εγώ τον λίγο καιρό που ασχολούμαι με αυτό το καταπληκτικό χόμπι οι γαρίδες τρώνε υπολείμματα τροφών και τα νεκρά μικρά ψαράκια και πολύ λίγο άλγη. Τα σαλιγκάρια κάνουν το ίδιο αλλά τρώνε περισσότερο την άλγη. Τα σαλιγκάρια βέβαια θέλουν κατά τη γνώμη και πιο αμμώδης υπόστρωμα για να μην τραυματίζονται. Και με λίγο ψάξιμο από εδώ στο καταπληκτικό σάιτ θα βρείτε τα πάντα για το κάθε τι🙂

Link to comment
Share on other sites

Τείνω να παραμείνω στους οτόκυκλους νομίζω. Λέτε να έχουν μεγάλο θέμα στα 30 λίτρα;

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου κάνουν για τα 30 λιτρα 1-2 τέτοια ψαράκια διότι δεν μεγαλώνουν πολύ, το μεγαλύτερο φτάνει τα 5-6 εκατοστά και τα πάνε πολύ καλά με μονομάχο👍 Και σε περίπτωση που θα πάρετε πιο μεγάλο ενυδρείο τοτε βάλτε και γαριδουλες και αυτές κάνουν δουλειά στο βυθό👍🙂

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...