Jump to content

Αλλαγή ενυδρειου και προσθηκη ψαριων.Τι να προσεξω?


Recommended Posts

Θα ειμαι συντομος,

Διθετω ενα ενυδρειο 70l που τρεχει ενα χρονο τωρα με 15galaxy rasboras,5 otos & 3 khuli loaches,με εξωτερικο φιλτρο fluval 207.

Δεν ειχα σημαντικα προβληματα μεχρι στιγμης,το υποστρωμα μου ειναι το TROPICA SOIL.

Θελω να αλλαξω ενυδρειο και να παω σε 130l χρησιμοποιωντας παντα το ιδιο φιλτρο,αρα το ενυδρειο θα ειναι established απο την πρωτη μερα.Το θεμα ειναι οτι θα ηθελα να ειναι φυτεμμενο,και θελώ να βαλω τα ψαρια οσο πιο γρηγορα γινεται μεσα μια και διαθετω μονο ενα ενυδρειο 35l ως spare και σιγουρα θα στρεσαριστουν αν κατσουν πολλες μερες.συν οτι δεν υπαρχει ο χωρος και θα ειναι χυμα στο πατωμα το spare ενυδρειο Εχω σκεφτει να χρησιμοποιησω το TROPICA SUBSTRATE με χαλικι κοκομετριας 1-2mm καθως εχω διαβασει οτι δεν απελέυθερωνει αμμωνια στο νερο.Προβληματιζομαι ομως καθως δεν ειμαι σιγουρος αν αυτα που διαβαζω ειναι σωστα.Υπάρχει καποιος που να εχει κανει κατι παρομοιο σε φυτεμενο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις εφ όσον τις πρώτες μέρες κάνει μεγάλες αλλαγές και μετράς αμμωνία κτλ σε καθημερινή βάση.Όπως είπες το TROPICA SUBSTRATE υποτίθεται ότι δέν βγάζει αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ!Προβληματίζομαι για την κοκκομετρια τςη αμμου και το χρωμα.Εχω διαβασει οτι σε αμμο με κοκκομετρια 1-2mm τα φυτα με λεπτες ρίζες δεν εχουν προβλημα να αναπτυχθουν.Επίσης πιστευετε οτι τα CPDs θα εχουν θεμα με το ξανθο χαλικι;Μηπως αντανακλάσει το φως πολυτ και τα ενοχλει.;

Τελος συμφωνα με τον father fish μία ιντσα substrate + 2 ιντσες αμμου ειναι ο σωστος σχεδιασμος.Αυτό όμως δνε εξαρτάται απο την κοκκομετρια ου χαλικου/αμμου;Οσο πιο μεγάλοι κόκκοι τόσο πιο παχύ το στρώμα.

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2024 at 2:15 ΜΜ, το μέλος Aquascape έγραψε:

Εχω σκεφτει να χρησιμοποιησω το TROPICA SUBSTRATE με χαλικι κοκομετριας 1-2mm καθως εχω διαβασει οτι δεν απελέυθερωνει αμμωνια στο νερο.

Που το διαβασες ?....

Η χειροτερη επιλογη στην περιπτωση σου.

Ειπες, οτι εχεις το TROPICA SOIL. Το βγαζεις, το ξεπλενεις παρα πολυ καλα, το βαζεις παλι στο ενυδρειο, φυτευεις, βαζεις φιλτρο και ψαρια. Τελος. Για μεγαλυτερη σιγουρια ριχνεις seachem prime 3-πλη δοση ανα 2 ημερες για μια εβδομαδα, καθε μερα βακτηρια ενυδρειου και ταιζεις ελαχιστα.

Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2024 at 7:31 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Που το διαβασες ?....

Η χειροτερη επιλογη στην περιπτωση σου.

Ειπες, οτι εχεις το TROPICA SOIL. Το βγαζεις, το ξεπλενεις παρα πολυ καλα, το βαζεις παλι στο ενυδρειο, φυτευεις, βαζεις φιλτρο και ψαρια. Τελος. Για μεγαλυτερη σιγουρια ριχνεις seachem prime 3-πλη δοση ανα 2 ημερες για μια εβδομαδα, καθε μερα βακτηρια ενυδρειου και ταιζεις ελαχιστα.

Διαβασα την συζητηση παρακατω https://www.aquariumforums.co.uk/viewtopic.php?t=6030

Επισης,το σοιλ που εχω μετραει ηδη ενα χρονο μεσα στο ενυδρειο οποτε υποθετω πτι θα εχει εξασφενισει,ενω παραλληλα γινεται παρα πολυ βρωμικο με τον καιρο και δεν εχω καταφερει να του βαλω σκουπα εστω και επιδερμικα χωρις να διαλυθει.Τελος η ποσοτητα που εχω στο παλιο ενυδρειο δεν επαρκει για τα 130 l που θα βαλω τωρα,οποτε θα προσθεσω νεο soil κτλ κτλ.Εχω επιρρεαστει και απο τα βιντεακια του father fish και θελω μα δοκιμασω και αυτον τον τροπο υποστρωματος.Φυσικα ελπιζω να μηνε χω απωλειες. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Aquascape έγραψε:

Διαβασα την συζητηση παρακατω https://www.aquariumforums.co.uk/viewtopic.php?t=6030

Σ αυτο το topic εχουν γραψει ενα σωρό βλακείες.....να μην πω κατι πιο χοντρό....

πριν 13 ώρες, το μέλος Aquascape έγραψε:

Επισης,το σοιλ που εχω μετραει ηδη ενα χρονο μεσα στο ενυδρειο οποτε υποθετω πτι θα εχει εξασφενισει,

Ειναι ενεργο υποστρωμα, δεν δουλευει ετσι, και μετα απο χρόνια παραμενει ενεργο. Εξαντλείται το aquarium substrat, οχι το soil.

πριν 13 ώρες, το μέλος Aquascape έγραψε:

παραλληλα γινεται παρα πολυ βρωμικο με τον καιρο και δεν εχω καταφερει να του βαλω σκουπα εστω και επιδερμικα χωρις να διαλυθει.

δεν βαζουμε σκουπα οταν εχουμε soil, ομως.... οταν ειχα παααρα πολλες γαριδες για τα λιτρα μου, εβαζα σκουπα καθε εβδομαδα. Δεν υπαρχει διαφορά αν βαζεις σκουπα βυθου στο χαλικακι ή στο soil (αν δεν εχεις , βεβαια, Tropica Aquarium Soil Powder, τότε θελει λιγο προσοχη, δηλ πρεπει να ρυθμίζεις την ροη για να μην ρουφαει το νερο μαζι με το soil.

Πες με τι σκουπα βυθου εκανες την δουλεα. Δωσε λινκ.

πριν 13 ώρες, το μέλος Aquascape έγραψε:

Τελος η ποσοτητα που εχω στο παλιο ενυδρειο δεν επαρκει για τα 130 l που θα βαλω τωρα,οποτε θα προσθεσω νεο soil

Aν εχεις καλα στρωμενω φιλτρο, και θα φυτεψεις πολλα φυτα απο την αρχη (κανονικα ετσι ειναι ο σωστος τρόπος ), θα μπορεσεις να βαζεις μεχρι και  μισο λιτρο soil καθε εβδομαδα συμπληρωμα και δεν θα ανεβασεις την αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Aquascape έγραψε:

Εχω επιρρεαστει και απο τα βιντεακια του father fish και θελω μα δοκιμασω και αυτον τον τροπο υποστρωματος.

Βαλε λινκ για το βιντεακι, θελω να δω τι προτεινει.

Link to comment
Share on other sites

 

Εδώ αναφέρει συνοπτικά τι κάνει.Αναφερει για προσθηκη ψαριων την επόμενη μέρα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Aquascape έγραψε:

 

Εδώ αναφέρει συνοπτικά τι κάνει.Αναφερει για προσθηκη ψαριων την επόμενη μέρα.

 

@natateo με εχεις προβληματισει!Αυτο που προτεινεις,πλυσιμο και ξανα μεσα στο soil ακουγεται πιο ασφαλες και λογικα ειναι!Με χαλαει ομως που με τον καιρο θα μαζευτει ενα στρωμα βρωμιας που αθ μοιαζει με λασπη!Πραγματιακ ειμαι μπερδεμενος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θεωρώ τον τύπο λίγο επικίνδυνο (γενικά όχι αυτό το video ) γιατί αν και ισχύει εν μέρη πχ εγώ  πριν μεγαλώσει το pleco βάλω sae κτλ κτλ. Ήμουν μηδενικά στης μετρήσεις μου. Άλλαζα γιατί έπεφτε το ppm /ph . Συμπλήρωσα με νερο όσμωσης όμως.

 

ΑΛΛΑ κάτι από την φύση μπορεί να έχει και κάτι κακό και μετά καλά μπερδέματα  

Ο μέσος τύπος που βλέπει τα video του .

 

Θα πει οκ γλιτώνω χρήματα δε θα κάνω τπτ κτλ κτλ αλλά δεν έχει αίσθηση τι θα πει low stock aquarium. Απλά θα το κάνει σούπα χωρίς φίλτρο κτλ κτλ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

τελικα επλυνα και χρησιμοποιησα ξανα το soil ,θεωρω οτι ηταν το πιο ασφαλες.Βεβαια θολωσε πολυ το ενυδρειο ,αν και το επλυνα το υποστρωμα οσο καλυτερα μπορουσα.Θα δειξει πως θα παει.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2024 at 11:25 ΠΜ, το μέλος Aquascape έγραψε:

Εδώ αναφέρει συνοπτικά τι κάνει.Αναφερει για προσθηκη ψαριων την επόμενη μέρα.

Μαλλον δεν εχεις δει προσεκτικα το βιντεο....

Λεει -

1- απο την πρωτη στιγμη πρεπει να ειναι φουλ φυτεμενο και μαλιστα με τα stem φυτα γρηγορης αναπτυξης.

2- λεει να βαλεις few fish, διαβασε - πολυ λιγα ψαρια-  και λεει να μην τα ταιζεις καθολου για τουλαχιστον 1-2 εβδομαδες!

Εννοειται, οτι , οταν εχεις φουλ φυτα στο ενυδρειο 120λ πχ και εχεις καλο φωτισμο και μόνο 3-4 μικρα ψαρακια και δεν θα ταιζεις καθολου..... δεν θα ανεβασεις και πολυ την αμμωνια. Αν εχεις και μάλακο νερο, ακομα καλυτερα....... και να εχεις ελαχιστη αμμωνια, δεν θα βλαψει και πολυ τα ψαρια (εξαρταται και απο τα ψαρια).

Λεει και κατι βλακειες για τις χηλικεσ ενωσεις.... no comments..... και λεει, οτι τα αερια, που δημιουργούνται στο  υποστρωμα , ειναι μόνο CO2 και N2 , που δεν ισχυει....

Παρά να βλεπεις τετοια βιντεακια, καλυτερα διάβασε εδω- 

https://www.adana.co.jp/en/

https://barrreport.com

🙂🙂🙂

πριν 22 ώρες, το μέλος Aquascape έγραψε:

τελικα επλυνα και χρησιμοποιησα ξανα το soil ,θεωρω οτι ηταν το πιο ασφαλες.Βεβαια θολωσε πολυ το ενυδρειο ,αν και το επλυνα το υποστρωμα οσο καλυτερα μπορουσα.Θα δειξει πως θα παει.

Καλα εκανες. Τωρα βαλε στο φιλτρο φουλ ενυδρειακο βαμβακι. Το βαμβακι θελει αλλαγη (ή πλυσιμο) καθε μερα για 2-3 ημερες....... μετα το νερακι θα ξαναγινει διάφανο. Αν εχεις ενεργο ανθρακα, μπορεις να βαλεις και αυτο στο φιλτρο για μερικες μερες. Και βακτηρια μην ξεχασεις.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μαλλον δεν εχεις δει προσεκτικα το βιντεο....

Λεει -

1- απο την πρωτη στιγμη πρεπει να ειναι φουλ φυτεμενο και μαλιστα με τα stem φυτα γρηγορης αναπτυξης.

2- λεει να βαλεις few fish, διαβασε - πολυ λιγα ψαρια-  και λεει να μην τα ταιζεις καθολου για τουλαχιστον 1-2 εβδομαδες!

Εννοειται, οτι , οταν εχεις φουλ φυτα στο ενυδρειο 120λ πχ και εχεις καλο φωτισμο και μόνο 3-4 μικρα ψαρακια και δεν θα ταιζεις καθολου..... δεν θα ανεβασεις και πολυ την αμμωνια. Αν εχεις και μάλακο νερο, ακομα καλυτερα....... και να εχεις ελαχιστη αμμωνια, δεν θα βλαψει και πολυ τα ψαρια (εξαρταται και απο τα ψαρια).

Λεει και κατι βλακειες για τις χηλικεσ ενωσεις.... no comments..... και λεει, οτι τα αερια, που δημιουργούνται στο  υποστρωμα , ειναι μόνο CO2 και N2 , που δεν ισχυει....

Παρά να βλεπεις τετοια βιντεακια, καλυτερα διάβασε εδω- 

https://www.adana.co.jp/en/

https://barrreport.com

🙂🙂🙂

Καλα εκανες. Τωρα βαλε στο φιλτρο φουλ ενυδρειακο βαμβακι. Το βαμβακι θελει αλλαγη (ή πλυσιμο) καθε μερα για 2-3 ημερες....... μετα το νερακι θα ξαναγινει διάφανο. Αν εχεις ενεργο ανθρακα, μπορεις να βαλεις και αυτο στο φιλτρο για μερικες μερες. Και βακτηρια μην ξεχασεις.

 

Προς το παρον επειδη ειχα ενα θεμα με το φιλτρο το νερο δεν ειναι απολυτα διαυγες,αλλα δεν με ενοχλει.Καθε μερα ,βαζω και λιγα φυτα οποτε θα σηκωνεται σκονη οσο το κανω.Επειδη εχω εξωτερικο φιλτρο (fluval 207) αυτο που σκεφτομαι ειναι απλα να ξεπλυνω τα σφουγγαρια του σε νερο ενυδρειου και να τα ξαναβαλω μεσα.

Επισης Μετα απο απο 24 ωρες η αμμωνια ηταν στο μηδεν.Εβαλα περιπου 200ml νεο υποστρωμμα soil γιατι οι εχινοδοροι δεν φυτευονταν με τιποτα,βακτηρια και διπλη δοση prime.Μαλλον η πιο ανεμακτη λυση ηταν η χρηση του χρησιμοποιημενου soil τελικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το νερό δώσε του λίγο χρόνο, αν και εφόσον έχεις φυσιολογική ροή στο Fluval ΜΗΝ πειράξεις τίποτα (μάλλον είναι Bacterial bloom )ή αν επιμένεις καθάρισε ή άλλαξε μόνο το βαμβάκι επάνω επάνω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Αυτό με το νερό δώσε του λίγο χρόνο, αν και εφόσον έχεις φυσιολογική ροή στο Fluval ΜΗΝ πειράξεις τίποτα (μάλλον είναι Bacterial bloom )ή αν επιμένεις καθάρισε ή άλλαξε μόνο το βαμβάκι επάνω επάνω.

Βασικά το νερο καθαρισε σχεδον απολυτα,αλλα το φιλτρο εχει μαζεψει τοση λασπη απο τη σκονη που σηκωθηκε που την ανακυκλωνει μεσα στο ενυδρειο.Θελει ενα καλο καθαρισμα για να στρωσει.Μολις ολοκληρωσω το φυτεμα θα το καθαρισω και αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/4/2024 at 8:00 ΠΜ, το μέλος Aquascape έγραψε:

Βασικά το νερο καθαρισε σχεδον απολυτα,αλλα το φιλτρο εχει μαζεψει τοση λασπη απο τη σκονη που σηκωθηκε που την ανακυκλωνει μεσα στο ενυδρειο.Θελει ενα καλο καθαρισμα για να στρωσει.Μολις ολοκληρωσω το φυτεμα θα το καθαρισω και αυτο.

Για αυτο ειπα να βαλεις ενυδρειακο βαμβακι φουλ. Το πετας και βαζεις καινουριο. δεν χρειαζεται να καθαριζεις ολο το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...