Jump to content

Σαλιγκάρι στο ενυδρειο


Basilis1995

Recommended Posts

Καλημέρα σας. Σήμερα εντοπισα έναν "εισβολέα" στο ενυδρείο μου. Πιστεύετε να το βγάλω η να το αφήσω;

IMG_20240418_101641.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το βγάζεις ΑΜΕΣΑ γιατι θα γεμίσεις

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Να το βγάλεις αλλά μάλλον είναι πλέον 'αργά'....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μονο καλο κανει στο ενυδρειο... αν σε πειραζει αισθητικα βαλε κανα Helena ( αλλα αν σου τυχει ζευγάρι θα γεμισεις και απο αυτα)

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αν βαλεις ενα ζευγαρι helena θα γεμισεις απο αυτα.Τα helena snails ειναι σαρκοφαγα οποτε πολυ γρηγορα θα ελεγξουν τον υπερπληθυσμο των pest snails και εν καιρω θα τα αφανισουν.Δυστυχως τα helena σκαβουν για να χωθουν στο υποστρωμα οποτε σηκωνουν,πολυ συχνα,τα φυτα που μολις εχουν φτυτευθει.Τα pest snails ομως ειναι εξαιρετικοι καθαριστες και παρα το μεγεθος τους κανουν καταπληκτικη δουλεια με τις αλγεις.Το μονο βεβαιο ειναι οτι αν βαλεις ζευγαρι απο helena σιγα σιγα θα αδειασεις απο pest snails και θα γεμισεις με helena.Τα helena επισης τρεφονται και με υπολοιπματα τροφης αλλά και με αλγη.Προτείνω να αφήσεις το est snail να πολλαπλασιαστει επαρκως και μετα να βαλεις ενα μονο helena,ελπιζωντα ςνα μην γεννησει αυγα

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Θα το αφήσω έως έχει και όταν δω και αυξάνονται τότε θα πιάσει "δουλειά" το helena. Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Basilis1995 έγραψε:

Καλησπερα σας. Θα το αφήσω έως έχει και όταν δω και αυξάνονται τότε θα πιάσει "δουλειά" το helena. Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας

Αυτό πιστεύω είναι το πιο σωστό εφόσον δεν σε ενοχλούν στο μάτι. Τα σαλιγκάρια είναι χρήσιμα για το ενυδρείο και παίζουν ρόλο στην ισορροπία. Αν τα δεις και γίνονται πολλά αφαίρεσε μερικά και τάισε λιγότερο. Έτσι μπορεί να εξισορροπηστεί ο πληθυσμός τους. Αν παρόλαυτα ξεφύγουν, τότε τα helena είναι μια λύση. Εγώ όταν ξέφυγαν τα ramshorn και τα physa στο δικό μου, έβαλα 2 helena και μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα δεν έμεινε ούτε κέλυφος. Βέβαια τώρα έχω αρκετά γιατί τα αρχικά 2 προέκυψαν ζευγάρι, αλλά δεν με πειράζει γιατί μου αρέσουν σαν σαλιγκάρια. Αν χρειαστείς και είσαι κοντά Πειραιά και περίχωρα μπορώ να σου δώσω όσα θέλεις 😂

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ακουστεί τρελό αλλά αυτό που εμένα εξισορρόπησε τα physa και τα Ramson από το να είναι παντού ήταν μια εξάδα Julie Cory. Μάλλον τρώνε το φαι τους...

Πιστεύω ότι αν βάλω και μερικά Kuhli loach από σαλιγκάρια θα τελειώσω, αλλά για την ώρα είναι τόσα όσα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Αυτό πιστεύω είναι το πιο σωστό εφόσον δεν σε ενοχλούν στο μάτι. Τα σαλιγκάρια είναι χρήσιμα για το ενυδρείο και παίζουν ρόλο στην ισορροπία. Αν τα δεις και γίνονται πολλά αφαίρεσε μερικά και τάισε λιγότερο. Έτσι μπορεί να εξισορροπηστεί ο πληθυσμός τους. Αν παρόλαυτα ξεφύγουν, τότε τα helena είναι μια λύση. Εγώ όταν ξέφυγαν τα ramshorn και τα physa στο δικό μου, έβαλα 2 helena και μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα δεν έμεινε ούτε κέλυφος. Βέβαια τώρα έχω αρκετά γιατί τα αρχικά 2 προέκυψαν ζευγάρι, αλλά δεν με πειράζει γιατί μου αρέσουν σαν σαλιγκάρια. Αν χρειαστείς και είσαι κοντά Πειραιά και περίχωρα μπορώ να σου δώσω όσα θέλεις 😂

Καλημέρα...μένω Ηράκλειο Κρήτης...εάν μπορείς να τα βάλεις στη θάλασσα και να τραβήξουν πορεία προς τα κάτω 🤣

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...