Jump to content

Recommended Posts

Είπα να κάνω σκούπα και όπως πάντα έχω ένα δοχείο από απεσταγμένο νερό. Βάζω πάντα νερό prime και συμπληρώνω νερό. Μόλις τελειώνω βλέπω άσπρες νιφάδες λες και έσπασε η φθορίου κομμάτια μπογιάς κτλ κτλ

Δε ξέρω πως ήταν στο δοχείο -#&#+# . Βγάζω την μύτη και αρχίζω σα μανιακός.

Κάπου στα 16 λίτρα τι φορά.

 

Σκούπα συμπλήρωμα σκούπα.... Μολις ηρεμεί βλέπω ξανά από αυτά παίζει σιγά σιγά να έχω κάνει 80% μη πω παραπάνω αλλαγή νερού.

 

Τώρα είμαι  με νερό κάτω από το min και φοβάμαι να συμπληρώσω καθώς η θερμοκρασία έχει πέσει 23,8. 

 

Συνεχίζω όσο χρειαστεί ή πάω για καλό και θα πάνε από το στρες ? 

IMG_20240420_192518.jpg

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

Λίγες ώρες μετά συμπλήρωσα, σήμερα έχουν μείνει 2-3 από αυτά και τα ψάρια συμπεριφέρονται φυσιολογικά αλλά είναι λίγο περισσότερο σε ομάδες ανά είδος από πριν που ήταν μερικά που έκοβαν βόλτες.

 

Αφού όλα φαίνονταν κανονικά μαζί με λίγο τεμπελιά βγάζω ένα στιλ και όχι τα API από το ντουλάπι. Έβγαλε no2 ελάχιστο το ph 6,4  του τεστ αλλά ξέρω ότι όταν βγάζει αυτό 6.8 το API 7,2 . 

 

Είχα σκοπό για κλάδεμα σήμερα αλλά όχι μόνο δε το έκανα αλλά άναψα 2 ώρες έξτρα εχτές και άλλο τόσο σήμερα.

 

Με λίγο ώριμη σκέψη καθώς είχα βάλει εκεί το λίπασμα πριν το βάλω στο 70λιτρο θα είναι άλατα... Οπότε τέλος συναγερμού sorry που σας τρέλανα 

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2024 at 6:35 ΜΜ, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Έβγαλε no2 ελάχιστο το ph 6,4  του τεστ αλλά ξέρω ότι όταν βγάζει αυτό 6.8 το API 7,2 . 

Δεν καταλαβα τιποτα.... Ποιο τεστ βγαζει 6.4?

On 21/4/2024 at 6:35 ΜΜ, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

ναψα 2 ώρες έξτρα εχτές και άλλο τόσο σήμερα.

Τι αναψες? φωτιστικο?

On 21/4/2024 at 6:35 ΜΜ, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

είχα βάλει εκεί το λίπασμα πριν το βάλω στο 70λιτρο θα είναι άλατα...

Παλι δεν επισα... Παω να παρω κανα καφεδακι, μπορει να φταιω εγω, που δεν σε πιανω..... :D

Link to comment
Share on other sites

@natateo προσπαθησα να κανω quote αλλα εβγαζε μόνο ενα απο τα msg :( βαζω αριθμούς το 1 ειναι για το πρωτο ερωτημα κτλ κτλ ελπίζω να καταφαιρω να σου εξηγησω !!!γιατι σε αντίθεση  με εμένα εχεις ενα τροπο να δινεις στον αλλο να καταλαβει ... 

 

1)Μέτρησα με Strips εξου και τα περίπου όταν ανάφερα ελάχιστο no2 δεν ήταν λευκό αλλά ήταν ποιο ανοιχτό από το επόμενο.

Σχετικά με το Ph 6,4 έβγαλε το test strip αλλά αυτό που ανάφερα είναι ότι έχω συγκρίνει το Strip με το API και γνωρίζω ότι χάνει περίπου 0.4 είναι λες και πρέπει να βάλεις τα αποτελέσματα ένα χρώμα πάνω εκεί μετράει σωστά , αν βγάζει νόημα

 

2)Ναι άναψα τα φώτα παραπάνω ώρες είναι κάτι που κάνω πάντα όταν έχω υποψία ότι θα ανεβάσω αμμωνία πχ Vacuum .

Το κάνω με την ίδια λογική που “έπαιζα” με το χρονοδιακόπτη μέχρι να βρω ένα σημείο που ανέβαζα No3 κάπου στο 20-30 στης 2 εβδομάδες  ή προσθέτω χρόνο στο φως αν ξέρω ότι δε θα μπορώ να κάνω αλλαγή πχ με μια ώρα επιπλέον κάνω Deplete εντελώς το no3.

 

3) Ο τρόπος που κάνω αλλαγή νερού είναι γεμίζω με το λάστιχο ένα 70λιτρο βάζω εκεί Prime επιπλέον έχω ένα μπουκάλι από απιονισμενο και εκει διαλύω 0.5 γρ λίπασμα το κάνω σεικερ και το ρίχνω στο βαρέλι.

Μετα μόλις ζεσταθεί το νερό αδειάζω νερό και με αντλία βάζω από το βαρέλι στο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/4/2024 at 2:52 ΜΜ, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Το κάνω με την ίδια λογική που “έπαιζα” με το χρονοδιακόπτη μέχρι να βρω ένα σημείο που ανέβαζα No3 κάπου στο 20-30 στης 2 εβδομάδες  ή προσθέτω χρόνο στο φως αν ξέρω ότι δε θα μπορώ να κάνω αλλαγή πχ με μια ώρα επιπλέον κάνω Deplete εντελώς το no3.

Καλυτερα να μην παιζεις με το φως . Μπορεις να περιορίσεις, ομως,  το ταισμα - ειναι η πιο καλη και σωστη λυση :)

Με το ph μην σπας το κεφαλι, αν δεν βαρας φουλ CO2. Aν εχεις υγρα τεστ, μην δινεις και πολυ σημασια στα αποτελεσματα με strip test.  To ξερεις και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλυτερα να μην παιζεις με το φως . Μπορεις να περιορίσεις, ομως,  το ταισμα - ειναι η πιο καλη και σωστη λυση :)

Με το φως αναγκάστηκα να παίξω γιατί ήθελα μια καβαντζα από μακριά όταν πάω ταξίδι (20 ημέρες) και η μητέρα μου με την ανιψιά (5 ετών) αναλαμβάνουν το τάισμα μετά την πρώτη εβδομάδα αυξάνω 30 λεπτά /week . 

Μιλάμε για πολύ φαι...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...