Jump to content

Καφέ σημεία σε φυτό


Jake

Recommended Posts

Καλησπέρα

Ήθελα να ρωτήσω. Έχω βάλει ένα φυτό στο ενυδρείο μου με μια αμπούλα λιπάσματος εδώ και και περίπου 2 μήνες. Όλα πήγαιναν καλά έχω την εντύπωση ότι αναπτύσει καφέ άλγη στα φύλα και κάνει σα χνούδια καφέ. Φωτίζω σταθερά 9 ώρες τη μέρα.

Είναι οκευ αυτη η άλγη?

IMG_20240422_192403.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι πληροφορίες που δίνεις είναι λίγες. Τι φωτισμός υπάρχει, αν υπάρχουν ψάρια, αν μετράς νιτρικά?Πάντως σε γενικές γραμμές οι 9 ώρες φωτισμού την ημέρα είναι υπερβολή. Σταδιακά μείωσε σε 7.

Πρόσθεσε και άλλα αληθινά φυτά μόλις μπορέσεις, και συγχρόνως αφαίρεσε κάθε ψεύτικο διακοσμητικό υπάρχει στο ενυδρείο σου.

Η καφέ άλγη εμφανίζεται μερικές φορές στα νεοστημένα  ενυδρεία.:)

Link to comment
Share on other sites

Από τη φωτό μου φαίνεται για bbα. Μπορείς να την κάψεις τοπικά με excel. Διάβασε εδώ 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Οι πληροφορίες που δίνεις είναι λίγες. Τι φωτισμός υπάρχει, αν υπάρχουν ψάρια, αν μετράς νιτρικά?Πάντως σε γενικές γραμμές οι 9 ώρες φωτισμού την ημέρα είναι υπερβολή. Σταδιακά μείωσε σε 7.

Πρόσθεσε και άλλα αληθινά φυτά μόλις μπορέσεις, και συγχρόνως αφαίρεσε κάθε ψεύτικο διακοσμητικό υπάρχει στο ενυδρείο σου.

Η καφέ άλγη εμφανίζεται μερικές φορές στα νεοστημένα  ενυδρεία.:)

Τα νιτρικά είναι σε φυσιολογικά επίπεδα που έκανα μέτρηση, υπάρχουν μέσα 6 ψάρια και ο φωτισμός είναι δύο λάμπες στο καπάκι του ενυδρείου led 1,5W.

Αλλά θα εφαρμόσω και αυτά που είπες.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Από τη φωτό μου φαίνεται για bbα. Μπορείς να την κάψεις τοπικά με excel. Διάβασε εδώ 

 

Θα το κοιτάξω, ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...