Jump to content

Ξεκίνημα


Recommended Posts

Καλησπέρα θέλω να ξεκινήσω ένα θαλασσινό ενυδρείο σιγά σιγά με σκοπό μέσα στους επόμενους δύο μήνες να έχει στηθεί.Να πω πριν ξεκινήσω ότι η εμπειρία μου μετά ενυδρεία είναι η εξής πριν χρόνια είχα δύο ενυδρεία ένα 120l με δύο χρυσόψαρα και ένα 60l φυτεμένο με εύκολα φυτά και guppies. Τώρα σκέφτηκα να κάνω το μεγάλο άλμα και να μπω στα αλατια και θα ήθελα και σε αυτό την γνώμη σας εάν είναι εφικτό να γίνει?Σε πρώτη φάση θα ήθελα βοήθεια ως προς τον εξοπλισμό.Αυτην τη στιγμή διαθετο το ενυδρείο ένα waterbox 20  και το φωτιστικό ενα Ai prime 16hd reef(Τα αγόρασα μεταχειρισμένα).Από ότι διάβασα θα χρειαστώ ακόμα αντλία επιστροφής, αυτόματη αναπλήρωση,skimmer,wavemaker, έλεγχο θερμοκρασίας,ρεφακτομετρο, Αντίστροφη όσμωσης,και κάποιο τρόπο να ανακατεύω το αλάτι με το νερό για τις αλαγές.Να πω ακόμα και να τελειώσω ότι το ενυδρείο σκοπεύω να το ξεκινήσω ως fowlr και στην συνέχεια να μπουν κάποια κοράλλια αφού υπάρξει κάποια εξοικείωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω . Λυπάμαι😥😥

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΟΚΚΑΛΗΣ έγραψε:

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω . Λυπάμαι😥😥

Πιστεύω κάποιος θα βρεθεί να με βοηθήσει γιατί τα έχω βρει λίγο σκουρα

Link to comment
Share on other sites

On 24/4/2024 at 5:52 ΜΜ, το μέλος Gent έγραψε:

Καλησπέρα θέλω να ξεκινήσω ένα θαλασσινό ενυδρείο σιγά σιγά με σκοπό μέσα στους επόμενους δύο μήνες να έχει στηθεί.Να πω πριν ξεκινήσω ότι η εμπειρία μου μετά ενυδρεία είναι η εξής πριν χρόνια είχα δύο ενυδρεία ένα 120l με δύο χρυσόψαρα και ένα 60l φυτεμένο με εύκολα φυτά και guppies. Τώρα σκέφτηκα να κάνω το μεγάλο άλμα και να μπω στα αλατια και θα ήθελα και σε αυτό την γνώμη σας εάν είναι εφικτό να γίνει?Σε πρώτη φάση θα ήθελα βοήθεια ως προς τον εξοπλισμό.Αυτην τη στιγμή διαθετο το ενυδρείο ένα waterbox 20  και το φωτιστικό ενα Ai prime 16hd reef(Τα αγόρασα μεταχειρισμένα).Από ότι διάβασα θα χρειαστώ ακόμα αντλία επιστροφής, αυτόματη αναπλήρωση,skimmer,wavemaker, έλεγχο θερμοκρασίας,ρεφακτομετρο, Αντίστροφη όσμωσης,και κάποιο τρόπο να ανακατεύω το αλάτι με το νερό για τις αλαγές.Να πω ακόμα και να τελειώσω ότι το ενυδρείο σκοπεύω να το ξεκινήσω ως fowlr και στην συνέχεια να μπουν κάποια κοράλλια αφού υπάρξει κάποια εξοικείωση.

Μια χαρα. Βλεπω, εχεις διαβασει αρκετα.

Πες τι ακριβως θελεις να φτιαξεις. Εννοω θελεις να κάνεις mix reef? Μόνο sps?  μόνο LPS? soft?

Link to comment
Share on other sites

Bλεπω, οτι στο waterbox 20 

Συμπεριλαμβάνεται το ενυδρείο, αντλία επιστροφής και υλικά φιλτραρίσματος.

Αλλά δεν θα χρειαστεις την αντλια επιστροφης.

Δες πρώτα τa scape στο ιντερνετ και αν θα σου αρεσει κατι, παιρνεις και βραχο για τα ταιριαζει μ αυτο , που θελεις να κάνεις.

Δες εδω -

https://ifareef.com/product-category/zontanoi-organismoi/vrachoi/

Ριξε και μια ματια εδω-

https://www.aquazone.gr/forums/forum/30-nano-reefs/

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα μεταχειρισμένο χωρίς αντλία επιστροφής.Εχει τα υλικά φιλτράρισματος και ένα καπάκι τίποτα άλλο.κοιταω για scape αλλά θεωρώ ότι πρέπει πρώτα να έχω όλα τα υπόλοιπα για να ξεκινήσω να το στήνω.Νομιζα ότι ο βράχος είναι από τα τελευταία πράγματα που θα αγορασω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μια χαρα. Βλεπω, εχεις διαβασει αρκετα.

Πες τι ακριβως θελεις να φτιαξεις. Εννοω θελεις να κάνεις mix reef? Μόνο sps?  μόνο LPS? soft?

Θα ήθελα να προσπαθησω για mix reef.δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατόν από ένα άσχετο.Εσυ τι θα μου πρωτεινες για πρώτη προσπάθεια ώστε και να μάθω κάποια πράγματα γιατί θεωρώ οσω και να διαβάσεις στην πράξη μαθαίνεις και να μην αποτύχω.Το μόνο που διαθέτω αυτήν την στιγμή είναι χρόνος και υπομονή.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια μικρή ενημέρωση ως προς το εξοπλισμό

Ενυδρειο:waterbox aio cube 20 + βαση

Φωτα:ai prime hd16

Αντλία επιστροφής:sicce syncra silent 1.0

Κυκλοφόρητης:Sicce Nano Voyager 1000

Ρεφακτομετρο: κινεζικο

Θερμοστάτης:inkbird itc-308s

Αυτόματη αναπλήρωση:

Skimmer:

Αντίστροφη όσμωση:

Θερμαντικό σώμα:

Ανεμιστήρες ψύξης:

Βράχος:

Θα ήθελα βοήθεια ως προς την επιλογή skimmer και αυτόματης αναπλήρωσης γιατι αυτά θα είναι η επόμενη αγορά και αν έχω ξεχάσει κάτι που θα χρειαστώ.Σε πολλά βίντεο και φορουμ λένε ότι και ενα tds meter είναι απαραίτητο για να ελέγχουμε το νερό θα χρειαστεί να αγοράσω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...