Jump to content

Διακοπές και ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα !

 

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση... Σκεφτομαι να φυγω για 4-5 μερες τωρα το πασχα και δεν ξερω τι πρεπει να κανω με τον μονομαχο μου . Εαν πρεπει να παρω εναν τυπικο εξοπλισμο και να τον μεταφερω μαζι μου η εαν μπορω να τον αφησω στο σπιτι . Γενικα δεν ξερω τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω σε αυτες τις περιπτωσεις . Εχω διαβασει χιλια δυο πραγματα γενικα στο κομματι αυτο,  πρωτου αναρτησω το ποστ και ο καθενας λεει οτι θελει . Και οτι ο μονομαχος δεν θα εχει θεμα εαν μεινει χωρις τροφη 5 μερες και οτι με τα φυτα δεν θα υπαρχει θεμα και τα παντα . Να ενημερωσω οτι δεν εχω αυτοματη ταιστρα ουτε φωτισμο με χρονοδιακοπτη στο ενυδρειο και οτι θα λειπω ( κατα 99% ) απο Μ.Σαββατο πρωι και θα επιστρεψω Τεταρτη του πασχα.

Ευχαριστω για τον χρονο σας !

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος συγγενής να σου τον ταΐζει ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει να σου αντέξει ούτε για 2 ημέρες χωρίς τροφή . Ούτε τα φυτά

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάθει τίποτα το ψαράκι για 4- 5 ημέρες χωρίς τροφή. 

Κάνε μια άλλη νερού 50% μία μέρα πριν φύγεις και όσο για τα φυτά τώρα αν χαλάσει και κάτι λίγο το κακό . 

Πριν φύγεις αυτές τις μέρες απλά τάιζε λίγο παραπάνω λίγο όμως 👍

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΟΚΚΑΛΗΣ said:

Δεν παίζει να σου αντέξει ούτε για 2 ημέρες χωρίς τροφή . Ούτε τα φυτά

Τρομερη υπερβολη μου φαινεται αυτο που λες αγαπητε , ειδικα απο την στιγμη που παιζει και μια μερα νηστεια την εβδομαδα .

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω Λάμπρο μου καλύτερα να βρεις ένα άτομο να τα προσέχει 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Taxiarchis said:

Δεν θα πάθει τίποτα το ψαράκι για 4- 5 ημέρες χωρίς τροφή. 

Κάνε μια άλλη νερού 50% μία μέρα πριν φύγεις και όσο για τα φυτά τώρα αν χαλάσει και κάτι λίγο το κακό . 

Πριν φύγεις αυτές τις μέρες απλά τάιζε λίγο παραπάνω λίγο όμως 👍

Για τα φυτα δεν θα με ενοχλησει καθολου να σου πω την αληθεια . Ανουμπιες εχω , ενα μος και ενα κερατοφυλλο μεσα μονο. Το σιγουρο ειναι οτι θα καθαριστουν ολα  και θα γινει καλη αλλαγη νερου πριν φυγω. Που ουτως η αλλως , ανα 4-5 μερες κανω αλλαγες και την 5η μερα γυρναω, οποτε ουσιαστικα γυρω στις 4 μερες θα μεινει μονος του μονο . Δεν θα αλλαξει κατι στην ρουτινα του οσον αφορα στις αλλαγες . Μονο το ταισμα και ο φωτισμος για το ψαρακι με απασχολουν να σου πω την αληθεια .

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΟΚΚΑΛΗΣ said:

Τι να σου πω Λάμπρο μου καλύτερα να βρεις ένα άτομο να τα προσέχει

Αυτο θα ηταν το ιδανικο προφανως , αλλα δεν εμπιστευομαι καποιον να του τον αφησω απο την μια , απο την αλλη φιλοι και γνωστοι θα λειπουν επισης ολοι σχεδον και δεν θελω να υποχρεωσω και κανεναν να μπει στην διαδικασια . Ειναι οι μερες περιεργες και εχουν ολοι τα σχεδια τους .

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος LamprosD έγραψε:

Για τα φυτα δεν θα με ενοχλησει καθολου να σου πω την αληθεια . Ανουμπιες εχω , ενα μος και ενα κερατοφυλλο μεσα μονο. Το σιγουρο ειναι οτι θα καθαριστουν ολα  και θα γινει καλη αλλαγη νερου πριν φυγω. Που ουτως η αλλως , ανα 4-5 μερες κανω αλλαγες και την 5η μερα γυρναω, οποτε ουσιαστικα γυρω στις 4 μερες θα μεινει μονος του μονο . Δεν θα αλλαξει κατι στην ρουτινα του οσον αφορα στις αλλαγες . Μονο το ταισμα και ο φωτισμος για το ψαρακι με απασχολουν να σου πω την αληθεια .

Εγώ θα επιμείνω στην αρχική μου άποψη

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος LamprosD έγραψε:

Να ενημερωσω οτι δεν εχω αυτοματη ταιστρα ουτε φωτισμο με χρονοδιακοπτη στο ενυδρειο και οτι θα λειπω ( κατα 99% ) απο Μ.Σαββατο πρωι και θα επιστρεψω Τεταρτη του πασχα.

1- Δεν μας ειπες σε πόσα λιτρα εχεις το ψαρι......παιζει ρολο. Άλλο 5λ, άλλο 60λ...

σε 5 ημερες δεν θα παθει κατι χωρις φαγητο. Ο χρονοδιακοπτης εχει 5€, αν θα παρεις tapo p100 (εξυπνη πριζα),που ειναι πολυ πιο καλη επιλογη απο τους απλους διακοπτες, εχει 12€ και δεν χανει τις ρυθμισεις , οταν εχουμε διακοπη ρευματος.

Και.... δεν πλενουμε πριν να φυγουμε το ενυδρειο, φιλτρο, δεν κανουμε τις αλλαγες στο scape κτλ πριν να φυγουμε. Αν το φιλτρο θελει καθαρισμα, το κάνεις αυριο ή την Τεταρτη. Αλλαγη νερου ,  μπορουμε (και πρεπει) να κανουμε 2 φορες την εβδομαδα πριν να φυγουμε, δηλ 30% αυριο και 30% την Παρασκευη.

Το θεματακι ειναι η θερμοκρασια του νερου, γιατι λενε, οτι θα εχει και 30 βαθμους την επομενη εβδομαδα....

 

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Οι 3 βασικοί λόγοι που δημιουργείται πρόβλημα από την εμπειρία μου όταν το ενυδρείο μένει μόνο του για κάποιες μέρες:

 

1. Καθάρισμα φίλτρου ή άλλου εξοπλισμού λίγο πριν φύγεις - κάτι ξεχάστηκε ή δεν κούμπωσε σωστά, φίλτρο σταμάτησε, σωληνάκι με διαρροή, θερμοστάτης δεν μπήκε στην πρίζα, ψαράκι τέζα ή σπίτι πλημμύρα.

 

2. Φίλος περνάει να ταΐζει το ψάρι - το ρίξε λίγα φυλλαράκια είναι πολύ σχετικό-αμμωνία, ψαράκι τέζα

 

3. Αυτόματη ταΐστρα - ρίχνει πολύ παραπάνω τροφή από ότι νομίζουμε- αμμωνία, ψαράκι τέζα

 

Για μικρά ψαράκια μέχρι 7-10 μέρες τουλάχιστον δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Ειδικά αν υπάρχουν φυτά άλγες κτλ θα βρίσκει μόνο του να τσιμπολογάει.

 

Τα μεγάλα ψάρια αντέχουν για ακόμα μεγαλύτερα διαστήματα. 

 

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, natateo said:

1- Δεν μας ειπες σε πόσα λιτρα εχεις το ψαρι......παιζει ρολο. Άλλο 5λ, άλλο 60λ...

σε 5 ημερες δεν θα παθει κατι χωρις φαγητο. Ο χρονοδιακοπτης εχει 5€, αν θα παρεις tapo p100 (εξυπνη πριζα),που ειναι πολυ πιο καλη επιλογη απο τους απλους διακοπτες, εχει 12€ και δεν χανει τις ρυθμισεις , οταν εχουμε διακοπη ρευματος.

Και.... δεν πλενουμε πριν να φυγουμε το ενυδρειο, φιλτρο, δεν κανουμε τις αλλαγες στο scape κτλ πριν να φυγουμε. Αν το φιλτρο θελει καθαρισμα, το κάνεις αυριο ή την Τεταρτη. Αλλαγη νερου ,  μπορουμε (και πρεπει) να κανουμε 2 φορες την εβδομαδα πριν να φυγουμε, δηλ 30% αυριο και 30% την Παρασκευη.

Το θεματακι ειναι η θερμοκρασια του νερου, γιατι λενε, οτι θα εχει και 30 βαθμους την επομενη εβδομαδα....

Καλησπερα Ναταλια !

20λιτρο ειναι το ενυδρειο , ειναι μικρο . Τα καθαρα λιτρα ειναι λιγοτερα προφανως .

Θα κανω τις αλλαγες κανονικα , ναι ! Και θα παρω και την πριζα που μου ειπες αν προλαβω και την βρω . Αλλιως εναν απλο χρονοδιακοπτη. Τα καλα νεα ειναι οτι μια φιλη μας θα γυρισει την δευτερα οποτε ευτυχως θα μπορει να ερχεται να τον ταιζει μια φορα την ημερα τουλαχιστον . Της εξηγησαμε χθες ακριβως ποσο να του δινει , γιατι εγω του δινω πελλετ . Οποτε την κυριακη θα ειναι η μερα νηστειας του ουσιαστικα μονο και νομιζω ολα καλα .

Σχετικα με την θερμοκρασια τι μπορει να γινει ?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πάει καποιος να το ταίσει κάνε το εξεις 2 ημέρες νυστικό το ταίζει την τριτη  οπότε το λίγο παραπάνω που θα ρίξει ειναι οκ :D .

PS διάβασα οτι θα επιστρέψει φίλη οπότε εγω θα πω μερα παρα μέρα καθως σίγουρα θα ταιζει πολύ.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παρε ταμπλετες της SERA (SERA HOLIDAY) μισή ταμπλετα θα κάνει καλή δουλεια.Τις δοκιμάζω και εδώ στα ενυδρεια μου αυτη την περίοδο γιατι θα λέιψω και εγω καποιες μερες,και τα ψαρακια μου (CPDs,guppy,Oto,khuli loaches) τις τρωνε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...