Jump to content

to change or not to change ? περί του σφουγγαριού φυσικής διήθησης του φίλτρου ο λόγος


ant

Recommended Posts

(edited)

Καλησπέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

σαν σχετικά νέος στον χώρο από την πρώτη στιγμή παλεύω με το ερώτημα

Να αλλάζω το σφουγγάρι της  φυσικής διήθησης του φίλτρου (εσωτερικό φίλτρο) με σταθερό ρυθμό?

( εγώ πχ το αλλάζω κάθε 4 εβδομάδες) ή να το πλένω μη σχολαστικά με κρύο νεράκι βρύσης κάθε 4 εβδομάδες και να το αλλάζω στους 3 μήνες ή όσο πάει με βάση τις οργανοληπτικές και τις φυσικοχημικές  παραμέτρους του νερού (αλλαγή δλδ με βάση τι μετρήσεις που παίρνει  ο καθένας στο ξεχωριστό υδάτινο περιβάλλον του ενυδρείου του)??

ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΒΑΡΚΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ

Επίσης κάνω χρήση αποκλειστικά νερό αντίστροφης ώσμωσης τριών φίλτρων και αναφέρομαι σε πολύ μικρό ενυδρείο (15λιτρα) που δεν παίρνει δεύτερο εσωτερικό φίλτρο και έχει πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις για την διατήρηση της ποιότητας του νερού (με την αλλαγή του χάνω την άριστη ισορροπία των παραμέτρων του νερού) .  

Χώρος για εξωτερικό φίλτρο ούτε για πλάκα.

Τέλος μια εύκολη και πολύ φτηνή λύση για ενυδρεία με σχετικά επαρκή  χώρο είναι ένα δεύτερο εσωτερικό φίλτρο ( το εφαρμόζω ακόμη και στο 30αρι που έχω) με αποτέλεσμα δεν τα αλλάζω ποτέ ταυτόχρονα τα δύο σφουγγάρια, αλλά με διαφορά μεταξύ τους δύο με τρείς εβδομάδες

  Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - ant
διόρθωση γραμματική
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να βάλεις Νερό από το ενυδρείο τότε νερό που θα του έχεις ρίξει prime ή κάτι αντίστοιχο. 

 

Αν τώρα δεν είναι σφουγγάρι αλλά βαμβάκι πάνω πάνω το αλλάζεις πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγάρι, είναι το μοναδικό υλικό του φίλτρου σου?

 

Link to comment
Share on other sites

(edited)

Τόσο το μαμά φίλτρο της βάσης της εταιρίας του ενυδρείου όσο και το έξτρα εσωτερικό που τοποθέτησα εννοείται πέρα του  στοιχείου για μηχανική διήθηση (το σφουγγάρι για το οποίο γίνεται ο λόγος)  έχει  και το απαραίτητο φυσίγγιο –θήκη φίλτρου για τα  χημικά μέσα φιλτραρίσματος.

Το μαμά βάσης είναι της BiOrb Life και το έξτρα είναι το PRO JBL CRISTAL 30i

Από επαγγελματική διαστροφή ενός εργαστηριακού τύπου το μίγμα των χημικών που μαγειρεύω πριν την τοποθέτηση του είναι υπερβολικό αλλά πάντα μέσα από την υπερβολή πάει κάποιος λίγο μπροστά  

 Το μαγείρεμα περιλαμβάνει

1.     Τα υλικά που έχει η συσκευασία για την αλλαγή του φίλτρου (χρήση στο 30% για να χωρέσουν τα παρακάτω χαχαχα)

2.     Μπόλι από το παλιό φίλτρο { στραγγίζω το ζουμί του παλιού φίλτρου + λίγα υλικά του }

3.     Purigen  μακροπορώδες συνθετικό πολυμερές που αφαιρεί τις διαλυτές και αδιάλυτες ακαθαρσίες από το νερό  250 mL/ 1000 Lit H2O  ή 8 mL/ 30 Lit H2O 

4.     Siporax  βιολογικά υλικά φίλτρου { 15% της συσκευασίας }

5.     Τύρφη ≤ 60g

6.     Φύλλα αμυγδάλου { 25% του φύλλου }

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - ant
Link to comment
Share on other sites

Σάββατο πρωί στην κουζίνα για να μαγειρέψουμε …

Για το πότε πρέπει να αλλάζουμε αυτό το περιβόητο σφουγγάρι φυσικής διήθησης του φίλτρου που έχει εγκλωβίσει όλη την φίλια μικροβιακή κοινότητα του ενυδρείου μας δεν έχω απόψεις – βοήθεια …

q1.jpg

q-1.jpg

q2.jpg

q-2.jpg

q-22.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην το αλλάξεις πότε! Απλά ξεπλενε το από την μουργα με νερό ενυδρείου! 

Link to comment
Share on other sites

(edited)
πριν 11 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Μην το αλλάξεις πότε! Απλά ξεπλενε το από την μουργα με νερό ενυδρείου! 

κατι μου λεει οτι μιλας μεσα απο το σκοταδι φωτεινα ..θα σε ακολουθησω ΠΟΤΕ ΑΛΛΑΓΕΣ


welcome to seriousness
Έγινε επεξεργασία - ant
Link to comment
Share on other sites

(edited)
Μία ώρα πριν, το μέλος Sturm έγραψε:

Μην το αλλάξεις πότε! Απλά ξεπλενε το από την μουργα με νερό ενυδρείου! 

ΣΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ  τα  μότο σου τα σπάνε (Πρώτα μαθαίνω να περπατάω και μετά να τρέχω!).....

 

εντάξει εσύ τρέχεις (αυτό τουλάχιστον δείχνεις και πιστεύεις )...αλλά όταν βλέπεις τον άλλον να προσπαθεί να μάθει να περπατάει μου αρέσεις που ορμάς να βοηθήσεις να μάθει να τρέχει και αυτός…..απλά σαν ενήλικες πρέπει να καταλαβαίνουμε μέχρι που μπορούμε και μας παίρνει να παίξουμε μπάλα ανάλογα στον αγώνα που θέλουμε να μπουκάρουμε (με την αγνή διάθεση της βοήθειας!!)

Έγινε επεξεργασία - ant
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξεις αν φεύγει η μουργα! Κρατάς τα βακτήρια και φεύγει η βρώμα! Αλλά και κάποια βακτήρια να ψοφήσουν θα επανέλθει άμεσα. 

Link to comment
Share on other sites

Εκεί προσανατολίζομαι και εγώ ..το να το πετάμε κάθε λίγο και λιγάκι και πάλι από την αρχή με τα χημικά ζουμιά μόνο το παιχνίδι του εμπορίου κάνουμε

Νομίζω ότι μια σωστή διαχείριση δεν απαιτεί κάθε μήνα που λένε η αλλαγή του.. απλά περιμένω απόψεις για να το σιγουρεύσω

 

Σε ευχαριστώ που επανήλθες στο θέμα με καθαρή άποψη όποια και να είναι αυτή ,το παλεύουμε για το καλύτερο    

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...