Jump to content

Προβλημα με Γκαπυ κομμένη ουρά


luke

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρονια πολλα σε ολους, ευχομαι υγεια, τυχη και χαρά πανω απο ολα.

 

Αντιμετωπίζω ενα προβλημα με ενα απο τα γκαπυ (αρσενικο). Το βρηκα σημερα το απογευμα σε αυτη την κατάσταση (το πρωι που τα ταισα ηταν οκ) εχει κομμένη ουρα, κόκκινα σημάδια και 1-2 σημαδια στην πλάτη του.

Εχει αντιμετώπιση κάποιος κατι παρόμοιο στο παρελθόν? καμια ιδέα σε τι μπορει να οφείλεται αυτο ? bullying απο αλλα ή αρρώστια?

 

 

Αυτη την στιγμη τον εχω στην απομόνωση μην τον χτυπήσουν τα αλλα αρσενικα τωρα που είναι αδύναμος.

 

Παρακατω η ψαροσυνθεση

 

Guppy Female  9

Guppy Male 3

 

Platy Female 3

Platy Male 2

 

Tetra Neo 7

 

Corydoras Panda * 4

 

Snail 🐌 Assasin Helena * 4

 

Shrimp 🍤 × 2 Amano

Shrimp 🍤 × 4 red cherry

 

Μετρήσεις

Χλωριο 0

PH 7.6

KH 10

GH 7

NO3 10

NO2 0


 

Ευχαριστώ πολυ

Screenshot_20240510_200654_Gallery.jpg

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος luke έγραψε:

Καλησπέρα και χρονια πολλα σε ολους, ευχομαι υγεια, τυχη και χαρά πανω απο ολα.

 

Αντιμετωπίζω ενα προβλημα με ενα απο τα γκαπυ (αρσενικο). Το βρηκα σημερα το απογευμα σε αυτη την κατάσταση (το πρωι που τα ταισα ηταν οκ) εχει κομμένη ουρα, κόκκινα σημάδια και 1-2 σημαδια στην πλάτη του.

Εχει αντιμετώπιση κάποιος κατι παρόμοιο στο παρελθόν? καμια ιδέα σε τι μπορει να οφείλεται αυτο ? bullying απο αλλα ή αρρώστια?

 

 

Αυτη την στιγμη τον εχω στην απομόνωση μην τον χτυπήσουν τα αλλα αρσενικα τωρα που είναι αδύναμος.

 

Παρακατω η ψαροσυνθεση

 

Guppy Female  9

Guppy Male 3

 

Platy Female 3

Platy Male 2

 

Tetra Neo 7

 

Corydoras Panda * 4

 

Snail 🐌 Assasin Helena * 4

 

Shrimp 🍤 × 2 Amano

Shrimp 🍤 × 4 red cherry

 

Μετρήσεις

Χλωριο 0

PH 7.6

KH 10

GH 7

NO3 10

NO2 0


 

Ευχαριστώ πολυ

Screenshot_20240510_200654_Gallery.jpg

Καλησπέρα σας. Μήπως υπάρχει κάποιο αιχμηρό αντικείμενο μέσα στο ενυδρείο σας; Γιατί κι εγώ είχα ένα παρόμοιο γκαπυ με σκισμένη ουρά και έφταιγε το αιχμηρό αντικείμενο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Βασίλη, οχι δεν εχω κατι αιχμηρό 

Screenshot_20240510_214613_Gallery.jpg

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τότε έχει δεχθεί κάποια επίθεση από τα άλλα ψαράκια. Θα σου πουν και οι πιο έμπειροι για το τι ακριβώς μπορεί να ισχύει 🙂

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα ξανά,

 

Πηγα την επόμενη μέρα σε ένα petshop και έδειξα την φωτογραφία με το guppy.

 

Μου προτείναν να πάρω το Haquoss H4 – General Shield και ενεργό άνθρακα.

Ξεκίνησα την θεραπεία την ίδια μέρα αλλά δυστυχώς το παραπάνω guppy δε σώθηκε.

 

Παρόλα αυτά συνέχισα την θεραπεία. έβαλα και άνθρακα. Γενικά είδα ότι έφτιαξαν λίγο τα χρώματα σε όλα τα guppy.

 

Χάρισα όλα τα υπόλοιπα ψάρια και κράτησα μόνο τα guppy. Όλα καλά για δύο βδομάδες, χθες το βράδυ διαπίστωσα 2 μικρά guppy fry ψόφια και ένα αλλο guppy όπως παρακάτω. Πριν λίγο γύρισα από την δουλειά και την βρήκα ψόφια.

 

Από ότι κατάλαβα μάλλον το βακτήριο παραμένει.

 

Τι προτείνετε να κάνω?

MELAFIX ή Baktopur ή κάτι άλλο?

 

Μετρήσεις έκανα χθες (υγρά)

Χλωριο 0

PH 7.6

KH 10

GH 7

NO3 0 -5

NO2 0

Αμμωνια 0

 

 

20240531_070126.jpg

20240531_191156.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Παρακατω η ψαροσυνθεση

 

Guppy Female  9

Guppy Male 3

Corydoras Panda * 4

Otocinclus * 1

Snail 🐌 Assasin Helena * 2

Snail 🐌 Zebra * 3

Shrimp 🍤 × 3 Amano

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα δεν έπρεπε να βάλεις από τώρα, τον βάζουμε στο τέλος κάθε θεραπείας για να τραβήξει το φάρμακο από το νερό. 

Τι φίλτρο έχεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Άνθρακα δεν έπρεπε να βάλεις από τώρα, τον βάζουμε στο τέλος κάθε θεραπείας για να τραβήξει το φάρμακο από το νερό. 

Τι φίλτρο έχεις;

 

καλησπερα φιλε μου. Στο τέλος της θεραπεία το έβαλα, έτσι μου είπαν από το  petshop και το επιβεβαίωσα και στις οδηγίες. Εσωτερικό φίλτρο box έχω με siporax mini από την αρχή, βαμβακι και corpse.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα θεραπεία με melafix γιατί είδα ότι κόλλησε και άλλο. Δυστυχώς ούτε αυτό σώθηκε. Συνεχίζω θεραπεία.

 

Σήμερα διαπίστωσα και το παρακάτω guppy με θολό μάτι και άσπρα στίγματα πίσω στο σβέρκο του.

 

Τι έχει πάει τόσο στραβά?  Από ότι διάβασα θέλει άλλη θεραπεία ICK.

 

Επίσης παρατήρησα χθες σε 3 μεγάλα guppy μια - δύο πορτοκαλί γραμμές στο ποπό τους, όταν είναι πρησμένη η κοιλιά τους - πρέπει να είναι έγκυος.

20240604_181752.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2024 at 8:10 ΜΜ, το μέλος luke έγραψε:

Τι έχει πάει τόσο στραβά?  Από ότι διάβασα θέλει άλλη θεραπεία ICK.

Δεν εχει καμια σχεση με ικ, βακτηρια ή πρωτόζωα "φταινε".

Αν αυτο το ασπρο το βλεπεις απλα σαν βλεννα , δηλ μισοδιάφανο, τότε πρωτόζωα, αν ειναι ασπρο ασπρο- βακτιρια. Μπορει και columnaris. Μου φαινεται για βακτηριακη λοιμωξη.

Σε περιπτωση, που ειναι columnaris, μόνο bactopur direct θα κανει δουλεια ή NeoPlex.

On 31/5/2024 at 7:35 ΜΜ, το μέλος luke έγραψε:

Μου προτείναν να πάρω το Haquoss H4 – General Shield

Μαλλον δεν ειπες στο πετ σοπ, οτι εχεις γαριδες και σαλιγκαρια.... γιατι στις οδηγιες λεει - ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Τα ασπόνδυλα και τα καρκινοειδή δεν μπορούν να ανεχθούν αυτό το προϊόν.

On 31/5/2024 at 7:35 ΜΜ, το μέλος luke έγραψε:

Μετρήσεις έκανα χθες (υγρά)

Χλωριο 0

PH 7.6

KH 10

GH 7

NO3 0 -5

NO2 0

Αμμωνια 0

Δεν εκανες τεστ με υγρα...με stick εκανες. Και δεν εχεις αξιόπιστα αποτελεσματα.....να ξερεις, στα περιπου μετρανε.

γιατι δεν ειναι αξιοπιστα?

1- γιατι το ΚΗ δεν μπορει να ειναι πανω απο GH.....

2- Με τόσα ψαρια ΝΟ3 0-5  και παλι αποκλείεται, γιατι κανονικα 5-10 εχουμε στην βρυση + απο τα ψαρακια.....

Την αμμωνία με ποιο τεστακι μετρησες?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δε θα πω πως σε περίμενα πως και πως χαχαχαχα σε ευχαριστώ πολύ!! στο ενδιάμεσο που περίμενα έψαξα αρκετά. έπεσα και πάνω σε αυτά.

 

Μια ερώτηση μονο esha ή sera έχουν καλύτερα αποτελέσματα ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν εχει καμια σχεση με ικ, βακτηρια ή πρωτόζωα "φταινε".

Αν αυτο το ασπρο το βλεπεις απλα σαν βλεννα , δηλ μισοδιάφανο, τότε πρωτόζωα, αν ειναι ασπρο ασπρο- βακτιρια. Μπορει και columnaris. Μου φαινεται για βακτηριακη λοιμωξη.

Σε περιπτωση, που ειναι columnaris, μόνο bactopur direct θα κανει δουλεια ή NeoPlex.

Μαλλον δεν ειπες στο πετ σοπ, οτι εχεις γαριδες και σαλιγκαρια.... γιατι στις οδηγιες λεει - ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Τα ασπόνδυλα και τα καρκινοειδή δεν μπορούν να ανεχθούν αυτό το προϊόν.

Δεν εκανες τεστ με υγρα...με stick εκανες. Και δεν εχεις αξιόπιστα αποτελεσματα.....να ξερεις, στα περιπου μετρανε.

γιατι δεν ειναι αξιοπιστα?

1- γιατι το ΚΗ δεν μπορει να ειναι πανω απο GH.....

2- Με τόσα ψαρια ΝΟ3 0-5  και παλι αποκλείεται, γιατι κανονικα 5-10 εχουμε στην βρυση + απο τα ψαρακια.....

Την αμμωνία με ποιο τεστακι μετρησες?

 

- Φαίνονται άσπρα. το μάτι σαν να ξεθολώσε λίγο. τα άσπρα σημάδιακια έφυγαν αλλά πήγαν στη ουρα του, εκεί που τα είχε φαίνεται σαν να έχει βλεννα τώρα.

- το είπα ότι είχα γαρίδες και  σαλιγκάρια. ευτυχώς από το φόρουμ έμαθα να διαβάζω πρώτα τις οδηγίες!!

- τα τεστακια ειναι της API GH και ΚΗ  Sera.

Εκανα λάθος με την μέτρηση του Νο3 (μετα τις πρώτες σταγόνες δε το ανακίνησα αρκετα και δε μου έβγαλε σωστά. 10 ειναι.

GH & KH τα μπέρδεψα εγώ.

 

Το Σάββατο που ξανά έκανα είχα 

 

Χλωριο 0

PH 7.6

KH 6

GH 12

NO3 10

NO2 0

Αμμωνια 0

Θερμοκρασία: 29 

 

Το μόνο που έβαζα αυτές τις μέρες ειναι melafix και ξεκίνησα χθες pimafix.

Ξέρω ότι είμαι λάδια και ειναι preaction και όχι ότι σε αυτή την κατάσταση δε κάνουν κάτι ιδιαίτερο.

 

Επίσης σήμερα είδα ότι έχουν βγάλει και άλλα callamanus. Έδωσα σκέτο αρακά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Σαν να τον βλέπω καλύτερα.... ακόμα κάνει βόλτες στην επιφάνεια.

 

Για το callamanus να τελειώσω την θεραπεία με τα λάδια και να ξεκινήσω κάτι άλλο?

Screenshot_20240607_081221_Gallery.jpg

Screenshot_20240607_081202_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Μετά από ένα κύκλο θεραπείας με esha2000 και esha Exit το ψαρακι συνήλθε. 

Χθες ήταν η 3η ημέρα θεραπείας. Σήμερα θα κάνω νια αλλαγή 50%? και θα ρίξω Milbemax 2.5mg για τα callamanus.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2024 at 6:55 ΜΜ, το μέλος luke έγραψε:

Χθες ήταν η 3η ημέρα θεραπείας. Σήμερα θα κάνω νια αλλαγή 50%? και θα ρίξω Milbemax 2.5mg για τα callamanus.

Δεν ξερω, αν προλαβες και εκανες θεραπεια για τα εσωτερικα παρασιτα.....

Θα ελεγα να μην κανεις ολα μαζι. Καλυτερα να κανεις παυση 1-2 εβδομαδες. 

Και για να πετύχει η θεραπια με esha 2000, θα ελεγα, οτι οι τρεις μερες ειναι λιγες. Κανονικα 5-6 ημερες χρειαζονται, και αν ειναι columnaris, 2-3 κύκλους απο 5 ημερες...

Τωρα, αν πέτυχε η θεραπεια, θα καταλαβεις σε κανα 10-14 ημερες.... Μακαρι να πανε ολα καλα. Μετα την θεραπεια κάνε πιο συχνες αλλαγες νερου. Μόνο καλο θα κάνεις.

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ναταλία,

 

Δεν άντεξα να τα βλέπω έτσι. Εκανα μοα αλλαγή νερού 50% και ξεκίνησα το Milbemax.

 

Την τρίτη το πρωί όλα καλά. Αργά το βράδυ της Τρίτης δεν υπήρχε τίποτα από σκουλήκια στους πρωκτούς. Να σημειώσω ότι τα ψαρακια αλλά ήταν αρκετά υπέρκινητικά και άλλα μαστουομενα, ειδικά τα corydoras Panda και ο otocinclos.

 

Την Τετάρτη όλα καλά. Το βράδυ ξεκίνησα να κάνω αλλαγή 50% και όχι 100% που έλεγε στο post γιατί μου χάλασε το φίλτρο και το άλλαξα (έβαλα μέσα ότι βιολογικό, νερό σφουγγαρια είχε το παλιο).

 

Πέμπτη πρωί δυστυχώς το μαύρο guppy στην φωτογραφια μας άφησε. Χωρις εμφάνιση σημάδια, μετα την αλλαγή νερού. Είχε συνέλθει, είχε όρεξη, τα μάτια και το χρώμα του ήταν μια χαρά και δεν είχε σημάδια πάνω του. Το βράδυ έβαλα  άνθρακα και έκανα μετρήσεις (με υγρά) προέκυψε ομως ενα προβλημα απο την το GH έχει ανέβει πολύ (από 12 στο 20) και το No3 ειχε πεσει απο 10 στο 5.

 

Την Παρασκευή (χθες) εκανα αλλαγη 50% και ξανα καθάρισα πολυ καλα το χαλίκι.

Ανακάλυψα  δυο ξεχασμένα μολύβια από αυτά που έχουν τα φυτά όταν τα αγοράζεις.

 

Να φανταστώ ότι το GH ανέβηκε από την ανατάραξη του χαλικιού ή και από το μολύβια? Επίσης χθες δεν Έβαλα και αλάτι.

 

Η θερμοκρασία είναι 27-30. πρέπει να πάω να πάρω ανεμιστηρακια.

 

Σήμερα που μέτρησα είχε πέσει το GH στο 17. Όλα τα άλλα είναι σταθερά.

 

Σήμερα θα ξανά κάνω αλλαγή προτείνετε κάτι?

 

(τραγικό το λάθος με μολύβια) :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν ξερω, αν προλαβες και εκανες θεραπεια για τα εσωτερικα παρασιτα.....

Θα ελεγα να μην κανεις ολα μαζι. Καλυτερα να κανεις παυση 1-2 εβδομαδες. 

Και για να πετύχει η θεραπια με esha 2000, θα ελεγα, οτι οι τρεις μερες ειναι λιγες. Κανονικα 5-6 ημερες χρειαζονται, και αν ειναι columnaris, 2-3 κύκλους απο 5 ημερες...

Τωρα, αν πέτυχε η θεραπεια, θα καταλαβεις σε κανα 10-14 ημερες.... Μακαρι να πανε ολα καλα. Μετα την θεραπεια κάνε πιο συχνες αλλαγες νερου. Μόνο καλο θα κάνεις.

 

Το σκέφτηκα (κάπου το είχα διαβάσει) να το κάνω για 5 ημέρες αλλά επειδή ειχα ξεκινησει πριν τα esha με τα λαδια(melafix και pimafix) και επειδη τα είδα καλύτερα (είχαν φύγει τα σημάδια)  όλες οι ουρές ήταν γεμάτες χρώμα και ανοιχτές. Σταμάτησα στις 3 επισης νόμιζα ότι δε θα τα προλάβω με τα callamanus.

Link to comment
Share on other sites

 Καλημέρα σε όλους,

 

Χθες έκανα μια αλλαγή νερού και σήμερα πήρα μετρήσεις.

 

Ευτυχώς όλα καλά έχουν επανέλθει όλα εκεί που ήταν εκτός από το No3 είναι λίγο χαμηλά.

 

Χλωριο 0

PH 7.4

KH 6

GH 12

NO3 5

NO2 0

Αμμωνια 0

Θερμοκρασία: 28

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Θα έχω το νου μου για 15 μέρες ακόμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2024 at 8:36 ΜΜ, το μέλος luke έγραψε:

Να φανταστώ ότι το GH ανέβηκε από την ανατάραξη του χαλικιού ή και από το μολύβια? Επίσης χθες δεν Έβαλα και αλάτι.

Καλημερα. το GH , αν εχεις βαλει αλατι, ανέβηκε απ αυτο. Συν η εξάτμιση του νερου, αν δεν συμπληρωνεις με νερο αντιστροφης οσμωσης.

On 15/6/2024 at 8:36 ΜΜ, το μέλος luke έγραψε:

Η θερμοκρασία είναι 27-30. πρέπει να πάω να πάρω ανεμιστηρακια.

Θα επρεπε να τα βαλεις χτες.....Μεχρι τοτε, καλη αναταραξη επιφανειας νερου. Αν δεν φτανει απο την ροη του φιλτρου, βαλε αεραντλια.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...