Jump to content

Συγκατοίκηση


Recommended Posts

Καλησπέρα .Κατεχω εμα χελωνάκια θηλυκό νομίζω .Ειναι περίπου 4-5 μηνών.Αλλα τώρα πρόσφατα (πριν από

2 ημέρες νομίζω είναι αρσενικό έχει πολύ μακριά ουρά  )πήρα ένα άλλο περίπου 1-2 μηνών.Τα έβαλα μαζί σε ένα ενυδρείου αλλά παρατήρησα ότι το μεγάλο του δάγκωσε την ώρα και πήγαιναν το ενΑ πάνω το αλλο.Και εποχή το μικρό από ότι κατάλαβα φοβήθηκε το μετέφερα σε ένα άλλο μικρό σπιτάκι .Αλλα δεν μπορώ να το έχω για πάντα εκεί.Να περιμένω να μεγαλώσει για 2 μήνες και να το ξαναπάω ;Δεν ξέρω αμα παίζει ρόλο αλλά είναι διαφορετικής ράτσας (το ένα (το μεγάλο )έχει κόκκινα μάγουλα ενώ το μικρό είναι αυτό με Τία κίτρινες γραμμές .Ελπιζω να καταλάβατε .Ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Nikoleta0 έγραψε:

Καλησπέρα .Κατεχω εμα χελωνάκια θηλυκό νομίζω .Ειναι περίπου 4-5 μηνών.Αλλα τώρα πρόσφατα (πριν από

2 ημέρες νομίζω είναι αρσενικό έχει πολύ μακριά ουρά  )πήρα ένα άλλο περίπου 1-2 μηνών.Τα έβαλα μαζί σε ένα ενυδρείου αλλά παρατήρησα ότι το μεγάλο του δάγκωσε την ώρα και πήγαιναν το ενΑ πάνω το αλλο.Και εποχή το μικρό από ότι κατάλαβα φοβήθηκε το μετέφερα σε ένα άλλο μικρό σπιτάκι .Αλλα δεν μπορώ να το έχω για πάντα εκεί.Να περιμένω να μεγαλώσει για 2 μήνες και να το ξαναπάω ;Δεν ξέρω αμα παίζει ρόλο αλλά είναι διαφορετικής ράτσας (το ένα (το μεγάλο )έχει κόκκινα μάγουλα ενώ το μικρό είναι αυτό με Τία κίτρινες γραμμές .Ελπιζω να καταλάβατε .Ευχαριστω 

Καλησπέρα. Αρχικά δεν μπορείς να ξέρεις σε τέτοια ηλικία το φύλο τους. Το βλέπεις μετά από 3-4 χρόνια. Το μόνο που παίζει ρόλο στην συγκατοίκηση, είναι ο χώρος. Για να μην έχει κανένα τάσεις κυριαρχίας, θα πρέπει το ενυδρείο σου να είναι το διπλάσιο για μια χελώνα. Πχ ένα ενυδρείο 30χ20χ30 που ας θέσουμε ότι ειναι κατάλληλο για τους πρώτους μήνες της χελώνας, τότε για να μπει ένα δεύτερο πρέπει να το διπλασιάσουμε και να έχουμε ένα ενυδρείο 60χ40χ60. Δε ξέρω πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο σου, απλά έχε στο νου σου ότι για κάθε χελώνα το μήκος του ενυδρείο πρέπει να είναι χ6 στο μήκος της και χ3 στο πλάτος της 

Έγινε επεξεργασία - Marr
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

(edited)

Το δικό μου είναι περίπου 40·30·30.Πιστευετε θα υπάρχει πρόβλημα ;

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - Nikoleta0
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Nikoleta0 έγραψε:

 

Ναι αυτό το ενυδρείο δεν ειναι κατάλληλο αυτή τη στιγμή για δύο. Πρέπει να πάρεις ένα άλλο, αν όχι το διπλάσιο. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ένα όσο πιο μεγάλο μπορείς ώστε να μην χρειάζεται να το αλλάξεις σε 2 χρόνια από τώρα. Επίσης η στάθμη του νερού σε αυτό που έχεις τώρα είναι πολύ χαμηλή. Γέμισε το 7 με 10 εκατοστά. Επίσης αν δεν τις βγάζεις στο ήλιο θα χρειαστείς λάμπα θέρμανσης μη φανταστείς κάποιο τρελό πόσο, από 12 ευρώ ξεκινάνε. Και το πιο σημαντικό (αν και είναι νωρίς) μην τις αφήσεις να πέσουνε σε χειμερία νάρκη γιατί θα τις χάσεις, για να μην πέσουν θα έχεις τη λάμπα. Προς το παρών αυτά. Και σιγά σιγά όσο μεγαλώνουν, να τους μαθαίνεις και τα λαχανικά. ΠΌΤΕ ΜΗΝ τα ταΐζεις ΜΟΝΌ πελετς και γαριδάκια. Θα έχεις τα πελετς μόνο για συμπληρώματα, ενώ το υπόλοιπο της διατροφής τους θα βασίζεται σε λαχανικά επιτρεπόμενα κυρίως,σπανιως φρούτα, βραστό αυγό, βραστό κοτόπουλο, ψαράκι που και που και όλα αυτά χωρίς αλάτι ή μπαχαρικά. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διαβασε λίγο, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, αυτά τα άρθρα:

 

Θα βρεις πιστεύω χρήσιμες πληροφορίες και θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Υ.Γ. Αν παρόλαυτα έχεις απορίες, προσωπικά δεν μπορώ να στις λύσω, γιατί είμαι παντελώς άσχετος με τα χελωνάκια 😂 Οπότε κάποιος άλλος θα βρεθεί να απαντήσει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...