Jump to content

Black moor υποτονικό


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Εχω ένα θέμα με το ένα από τα 3 ψαράκια μου το οποίο είναι το black moor... Εδώ και τρεις μέρες καθεται πολλες ώρες στον βυθό με κατεβασμένα πτερυγια... 

Ανεβαίνει για να φαει, κάνει καμιά βόλτα που και που αλλά μετά παλι εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορείς να μας πεις τα λίτρα ενυδρείου, μετρήσεις νερού συχνότητα αλλαγών? 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια. 

Είναι 450 λίτρα, το έχω γεμάτο στα 400 λίτρα.. Μετρήσεις έκανα και σήμερα αμμωνία 0, νιτρικά στα 10 πριν την αλλαγή, νιτρώδη 0 με υγρά της api.. Αλλαγές κάθε βδομάδα 150 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Εχω μέσα τρία ψαράκια, τα δυο είναι πορτοκαλι με διπλή ουρά και το ένα το black moor , το ενυδρείο τρέχει από τον Δεκέμβριο έχω ένα φίλτρο Φλουβαλ 350 γεμάτο με βιολογικό και 2 φυτά έναν ποθο και ένα Λάκι μπαμπου

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν γίνει αυτό ήταν κανονικά, τώρα η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να δω τι κάνει έτσι όπως κάθεται

Link to comment
Share on other sites

Αν παρατηρήσεις άσπρα περιττώματα σαν κλωστή η δυσκοιλιοτητα σταμάτα το τάισμα για 1-2 μέρες και τάισε μετά βρασμένο αρακά ( αποφλοιωμενο) 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ψύξη; Τι θερμοκρασία νερού έχεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψυξη δεν έχω.. Ανοιχτό είναι από πανω (χωρίς καπάκι) . Η θερμοκρασία είναι στους 26 σταθερά. Τα αλλά δυο είναι μια χαρά. Χρειάζεται να κάνω κάτι για ψυξη από τώρα? 

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω αφήσει άπταιστα τώρα 2 μέρες... Άυριο θα βάλω αρακά. Αυτό εκεί κάθεται μόνιμα στον βυθό... Κάνει καμιά βόλτα που και που αλλά ξανά πέφτει

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2024 at 11:31 ΜΜ, το μέλος Louis-Gerald έγραψε:

Τα έχω αφήσει άπταιστα τώρα 2 μέρες... Άυριο θα βάλω αρακά. Αυτό εκεί κάθεται μόνιμα στον βυθό... Κάνει καμιά βόλτα που και που αλλά ξανά πέφτει

Βγαλε μερικες φωτογραφιες απο το ψαρι (καθαρες), μηπως θα καταλαβουμε το τι εχει.....

Ριξε μια ματιά εδω, μπορει να σε βοηθησει -  https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Πες πότε εχεις βαλει κατι καινουριο στο ενυδρειο (ψαρι, φυτα, άλλα ζωντανα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, δυστυχώς ο ψαρης μας, μας άφησε.... 😞 τον είχα βάλει καραντίνα γτ τα αλλά 2 τον ενοχλουσαν. Του έβαλα αρακά την πρωτη μερα, δυσκολευόταν να φάει, είχε γυρίσει τελείως ανάποδα την τρίτη μέρα.. Βρήκα κάποια άρθρα, του έβαλα τουλι να στέκεται όρθιος (γιατί έβλεπα ότι το παλευε ) αλλά τελικά δεν άντεξε... Τα τελευταία ψαράκια τα έβαλα νομιζω Ιανουάριο, κάπου εκεί κάτι άλλο δεν έχω αλλάξει. Και τα περναω απο την καραντίνα πρωτα..

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...