Jump to content

Turbelle stream Kit TS07


Recommended Posts

τι λετε για αυτο το συστημα. λενε πωσ ειναι καλο αν και λιγο τσουχτερο. εχω 500 λτ εν.

νομιζω πωσ θα κανει καλη δουλεια.

ασε που μποριεσ να την ρυθμησεισ για wavemaking foodtime και αν θες την βαζεις και σε night mode

δηλ με 250 ευρο αγοραζεις και κυκλοφοριτη (απο τουσ καλητερους οπωσ λεει η tunze) αλλα και ενα wavemaker.

καλο ετσι?

με τοσα λιγα εχεισ και εναλαγεσ στα ρευματα μεσ στο νερο που ειναι και το καλητερο.

(λιγα λεμε τωρα. αν σκεδτεισ ποσα θες για καμια 7 κυκλοφοριτες και wave maker)

ζητω στην tunze

εσεισ τι λετε αξίζει?

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι αξίζει ..

και εγώ κάτι παρόμοιο θα κάνω ..

.. η μέχρι τώρα εμπειρία μου με τα stream είναι θετική …

Link to comment
Share on other sites

τελικα αλλαξαν ολα.

σημερα διαβαζα πωσ οι αντλιεσ αυτεσ δεν ειναι και οι καλητερεσ για τον εξης απλο λογο:

αλλα κοραλια θελοθν χαμηλη ροη και αλλα δυνατη. οι αντλιεσ αυτεσ καλυπτουν ενα μεγαλο φασμα οπωσ λεει η tunze στο οποιο εκτοξευουν νερο νερο με μια σταθερη ταχυτητα (φασμα που αγγιζει σχεδον ολο το εν.)

τι γινετε αν τιν ωαλεισ και χαμιλα εχεισ κοραλια που θελουν χαμηλη ροη?

διαβασα πως τα τσαλακωνει ακομα και αν ειναι στην αλλη ακρη του εν.

μετα λεσ να παρεισ αυτην με τον ηλεκτρονικο χειρισμο για να μειωσεισ την ροη τους

αλλα και παλυυ αυτος δουλευει και σαν wavemaker που για δημιουργηση τον κυμματισμο χρησημοποιει στο επακρο την ροη τησ αντλιας. αρα και παλυ ειναι επικυνδινη για τα κοραλια χαμηλης ροησ εσεισ τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΨΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΛΙΓΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΠΛΗΡΗ ΕΝΤΑΣΗ ΤΩΝ ΡΕΥΜΑΤΩΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ ΕΙΧΑ ΜΕΝ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΡΟΗ

Link to comment
Share on other sites

δηλ να την παρω. γενικα σαν αντλια εχεισ μονο αυτη ή εχεις και αλλες(χαμηλα?)?

θελω να πω πανω στον χρονο τα εφτισε γιατι 300 ευρω δεν δινω για τοσο λιγο χρονο προτιμω να παο να δωσω αλλα 100 και να παρο ενα καλητερο σκιμμερ ας πουμε.

Link to comment
Share on other sites

τελικα αλλαξαν ολα.

σημερα διαβαζα πωσ οι αντλιεσ αυτεσ δεν ειναι και οι καλητερεσ για τον εξης απλο λογο:

αλλα κοραλια θελοθν χαμηλη ροη και αλλα δυνατη. οι αντλιεσ αυτεσ καλυπτουν ενα μεγαλο φασμα οπωσ λεει η tunze στο οποιο εκτοξευουν νερο νερο με μια σταθερη ταχυτητα (φασμα που αγγιζει σχεδον ολο το εν.)

τι γινετε αν τιν ωαλεισ και χαμιλα εχεισ κοραλια που θελουν χαμηλη ροη?

διαβασα πως τα τσαλακωνει ακομα και αν ειναι στην αλλη ακρη του εν.

μετα λεσ να παρεισ αυτην με τον ηλεκτρονικο χειρισμο για να μειωσεισ την ροη τους

αλλα και παλυυ αυτος δουλευει και σαν wavemaker που για δημιουργηση τον κυμματισμο χρησημοποιει στο επακρο την ροη τησ αντλιας. αρα και παλυ ειναι επικυνδινη για τα κοραλια χαμηλης ροησ εσεισ τι λετε?

Συμφωνα με αυτα που λες ομως θα εχεις αλλα προβληματα. Δεν μπορεις να βαλεις κοραλια που θελουν ροη, σε συνθηκες ελαχιστης ροης. Πρεπει ή να κανεςι ζωνες ροης στο ενυδρειο σου ή να βαλεις κοραλια συγκεκριμενων συνθηκων. Τι εχεις αποφασισει?

Link to comment
Share on other sites

τι να πω δεν ξερω. ο kazansb λεει πωσ μονο στο υψος που την εχει εχει μεγαλη ροη. θα ρωτησω σε ενα πετ σοπ και αν μου πουν πωσ τα πραγματα δεν ειναι ετσι και πωσ μπορω να φταιξω τισ ροεσ τοτε θα την παρω την ηλεκτρονικη πανατα για να εχω και wavemeking . τωρα σκεφτομαι πως απο μονη τησ δεν θα κανει θα πρεπει να παρω δυο αλλα 2 μαζι με το ηλεκτρονικο συστημα παει γυρω στα 600 ευρω. οποτε λεω να παρω καμια 2mp1200 kai 2mp800 να εχω ψηλα δυνατη ροη και τισ δυο χαμηλα για ασθενεστερη ροη.αυτεσ θα πανε κανα 100 και μετα λεω να παρω και ενα calcium reactor kai νομιζω πωσ θα εχω κανει καλητερη αγορα απο τισ αντλιεσ τησ tunze.απλα δεν ξερω αν πρεπει μαζι να αγορασω και co2 η ο ca reactor εχει συστημα που τον παραγει?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε καλυτερα τα σχετικα αρθρα μας στην αναλογη κατηγορια, οπως επεισης και καποια παλαιοτερα ποστ που απαντουσνε ακριβως στις αποριες σου. Ειναι αποριες που εχουν υποθει παρα πολλες φορες, και δεν ειναι σωστο να τις ρωταμε συνεχεια εαν παρομιες αποριες εχουν υποθει ουτε 20-30 ημερες πριν.

Ο Ca-reactor δεν παραγει μονος του το CO2 ενω οι turbelle δεν εχουν καμοια σχεση με την ροη που προτινεις. Υπαρχουν σιγουρα καποια θεματα αξιοπιστιας τους στο χρονο κτλ, αλλα ο τροπος που λειτουργουν ειναι απλα απιστευτος.

Διαβασε λιγο τα παλαιοτερα θεματα διοτι για αυτο το λογο υπαρχει ενα φορουμ. Για να εχουμε μια ποιο πληρη εικονα και απο τα αλλα θεματα και οχι να επαναλαμβανομαστε.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΕ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΕΔΩΣΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...