Jump to content

Φάρμακα και Προσωπικές ανησυχίες


Kanetidis

Recommended Posts

Περιπλανώμενος μέσα στα διάφορα site του ίντερνετ (site σχετικά με τα ενυδρεία) βρήκα και ορισμένες ενδιαφέρουσες με θέμα τα φάρμακα που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία μας για την αντιμετώπιση ορισμένων ασθενειών. Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ένα άρθρο σχετικά με το WHITE-SPOT, INK (ICH). Σύμφωνα με το άρθρο η ασθένεια προκαλέιται από ένα πρωτόζωο που λέγεται Ichtyophthirius και εμφανίζεται όταν υπάρχει μεγάλη διακύμανση στην θερμοκρασία του νερού. Σύμφωνα πάντα με το ίδιο άρθρο, αυτό το πρωτόζωο πεθαίνει σε θερμοκρασίες μεγαλύτερες του 31 βαθμούς κελσίου και μάλιστα σχετικά γρήγορα, μία με δύο μέρες. Αποφάσισα λοιπόν να δοκιμάσω να αντιμετωπίσω την ασθένεια (όταν αυτή θα εμφανιζόταν) μόνο με την άνοδο της θερμοκρασίας και χωρίς καθόλου φάρμακα. Η πρώτη ευκαιρία που είχα ήταν όταν αγόρα και άλλους καρδινάλιους και περνούσαν περίοδο καραντίνας. Την δεύτερη λοιπόν μέρα παρουσίασαν τα ψαράκια μου την ασθένεια. Ανέβασα σταδιακά την θερμοκρασία στην αρχή στους 29 και στην συνέχεια στους 32 βαθμούς βάζοντας όμως στο ενυδρείο μία ακόμη αεραντλία για καλύτερη οξυγόνωση του νερού. Την δεύτερη μέρα είχαν εξαφανιστεί όλα τα σημάδια και στο ξημέρωμα της τρίτης μέρας ξεκίνησα το σταδιακό κατέβασμα της θερμοκρασίας. Δεν έχασα ούτε ένα ψάρι και δεν ξαναπαρουσιάστηκε τίποτα. Η δεύτερη φορά που το δοκίμασα ήταν με τρία molly ballon ενός φίλου που αρρώστησαν. Και πάλι σε δύο μέρες είχαν εξαφανιστεί όλα τα σημάδια. Η εμπειρία μου αυτή με έκανε να αναθεωρήσω πολλές απόψεις μου σχετικά με τα φάρμακα. Παλιότερα κάθε φορά που παρουσιαζόταν κάτι κατέφευγα στα φάρμακα με κίνδυνο πολλές φορές να ριμάξω την βιολογία του φίλτρου ή να χαλάσω τα φυτά μου. Κοιτάζοντας έναν από τους πολλούς οδηγούς της Sera (συγκεκριμένα "ένα υγιές ενυδρείο - από την πρόληψη στην θεραπεία") Αναφέρει ότι " αντίθετα με άλλα παράσιτα το ich δε εγκαθιστάται στο δέρμα του ψαριού αλλά μέσα στη βλεννογόνο μεμβράνη, κάτι που καθιστά τη θεραπεία πιο δύσκολη." και μάλιστα προτείνει και δύο φάρμακα για την αντιμετώπιση της, το sera costapur και το sera ectopur (όλα αυτά στην σελίδα 14). Έγω δεν έριξα καθόλου φάρμακα και όμως το ich εξαφανίστηκε. Παρακαλώ για τις απόψεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Το ικ (θα το βρεις σαν ich ή ick) είναι μια από τς πιο διαδεδομένες ασθένειες στα ψάρια, και δεν εμφανίζεται μόνο στις απότομες και μεγάλες μεταβολές της θερμοκρασίας, αλλά γενικά από το στρες. Είναι από τις πιο εύκολα αντιμετωπίσιμες χωρίς φάρμακα, παρά μόνο σε μεγάλη ανάγκη. Η άνοδος της θερμοκρασίας και πολλές φορές σε συνδυασμό με τη χρήση ενυδρειακού αλατιού (εάν είναι αυτό δυνατόν - ευαίσθητα ψάρια & φυτά στο αλάτι κλπ), την αντιμετωπίζουν επαρκώς.

Ομως, το να αυξήσεις τη θερμοκρασία στο 32, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ και καλό είναι αν το αποφεύγεις (με εξαίρεση ενυδρεία που φιλοξενούν ψάρια που μπορούν και αντέχουν τέτοιες θερμοκρασίες και χωρίς φυτά μέσα που καταστρέφονται με τέτοια νούμερα Κελσίου). Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι από τύχη δεν είχες απώλειες λόγω της μεγάλης θερμοκρασίας, στην προσπάθειά σου να αντιμετωπίσεις το παράσιτο...

Οσο για τα διάφορα βιβλιαράκια τέτοιου τύπου που κυκλοφορούν, φυσικό είναι να γράφουν πράγματα που οδηγούν και στρέφουν τον αναγνώστη (και καταναλωτή) στα προϊόντα της εταιρείας... Τι, κλέφτες θα γίνουν αυτοί..? :wootwoot:

Τα βιβλιαράκια αυτά είναι πρωτίστως διαφημιστικά και δευτερευόντως πληροφοριακά..!

Γενικά πάντως να ξέρεις ότι πολλές ασθένειες των ψαριών μπορούν να αντιμετωπισθούν αρκετά ικανοποιητικά με διάφορους εναλλακτικούς τρόπους, ώστε να αποφεύγεται η χρήση φαρμάκων και ουσιών. ΜΗΝ χρησιμοποιείτε εύκολα φάρμακα αν δεν είστε σίγουροι ή πολύ καλά πληροφορημένοι...

Και φυσικά να μην ξεχνάμε ποτέ ότι η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη! :(

Υ.Σ.: Ας το μεταφέρει κάποιος στη σωστή κατηγορία, γιατί δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το φωτισμό αυτό το θέμα.... :)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...