Jump to content

γενικη σκληροτητα???


greedy

Recommended Posts

Παιδια σημερα αγορασα ενα τεστ για μετρηση της σκληροτητας του νερου και ειναι της NUTRAFIN . Εχω μπερδευτει ομως σχετικα με την μετρηση.Αυτο εχει μεσα 2 μπουκαλακια υγρου το ενα για την γενικη και το αλλο για την ανθρακικη. Ο μαγαζατορας , μου ειπε να βαζω σταγονες μεσα σε 5 γραμμαρια νερου απο το ενυδρειο μου, μεχρι να αλλαξει το χρωμα του υγρου.Τοτε οσες σταγονες απο το μπουκαλι εβαλα, τοσο θα ειναι η σκληροτητα του. Δηλ αλλαξε στις 5 σταγονες το χρωμα? τοτε εχουμε 5 βαθμους γενικη σκληροτητα.Το αντιστοιχο να κανω και με το αλλο μπουκαλι.Η ερωτηση μου ειναι η εξης .Η συσκευασια λεει οτι οσες σταγονες προσθεσω μεχρι να αλλαξει χρωμα για την gh τοτε το πολλαπλασιαζεις με το 20 για να δειξει mg/l.Την kh την πολαπλασιαζεις με το 10 για να δειξει mg/l. Εγω αν το κανω αυτο μου δινει gh 100 mg/l (δλδ 5 σταγονες) και kh 90mg/l (δλδ 9 σταγονες).τελικα τι βαθμους εχω? Gh 5 η 100? Κh 9 η 90? .Ενταξει μην βριζεται, δεν ειναι και τοσο μεγαλο post!!!!Ευχαριστω και σορρυ για το μεγαλο μνμ.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την μονάδα μέτρησης.

Συνήθως την γενική και ανθρακική σκληρότητα την μετράμε με Γερμανικούς βαθμούς dh.

Εσύ με το παράδειγμα που αναφέρεις, έχεις 5 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ να μετραω, αναλογα με ποσες σταγονες ριχνω? Η αναλογια mg/l με , dh ξερει κανεις ποια ειναι? Ευχαριστω φιλε aramis.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...