Jump to content

ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ????


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΤΕ ΜΙΑ ΑΠΩΡΙΑ.

ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 120 ΛΙΤΡΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕ ΤΟ ΕΗΕΙΜ 2215 ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ 620ΛΙΤΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ.

ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΔΟ ΕΧΩ 4 ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ +2 ΠΑΚΕΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙ ΕΗΕΙΜ+ΑΝΘΡΑΚΑ+ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ

ΜΕ ΤΑ ΥΛΙΚΑ -ΕΞΟΔΟΣ ΝΕΡΟΥ 360 ΛΙΤΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ

ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΥΛΙΚΑ -ΕΞΟΔΟΣ ΝΕΡΟΥ 400 ΛΙΤΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ

ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΛΑΜΠΑ UV ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.

ΔΗΛΑΔΗ ΧΩΡΙΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ!!!!!!(ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ 15 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΚΑΛΑ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ-ΦΤΕΡΩΤΗ-ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΚΑΔΟ-ΛΑΣΤΙΧΑ)

ΟΤΑΝ ΜΕΤΡΗΣΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ 250 ΛΙΤΡΑ.

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΛΙΤΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΧΡΗΣΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Πώς ακριβώς έκανες τις μετρήσεις σου; Είσαι σίγουρα σωστός εκεί;

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και η απώλεια λόγω μανομετρικης πίεσης .. η διαφορά ύψους που έχει ( και πρέπει να έχει για να μην έχεις πρόβλημα φυσαλίδων ) το φίλτρο από το ενυδρείο κάνει την αντλία να αποδίδει λιγότερο φυσιολογικά ..

όσο πιο ψηλά πρέπει να στείλει το νερό … τόσο λιγότερο στέλνει ..

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και η απώλεια λόγω μανομετρικης πίεσης .. η διαφορά ύψους που έχει ( και πρέπει να έχει για να μην έχεις πρόβλημα φυσαλίδων ) το φίλτρο από το ενυδρείο κάνει την αντλία να αποδίδει λιγότερο φυσιολογικά ..

όσο πιο ψηλά πρέπει να στείλει το νερό … τόσο λιγότερο στέλνει ..

ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΑ ΛΟΙΠΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΛΙΤΡΑ!!!!!!

(ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ 1 ΛΙΤΡΟΥ.)

ΝΑ ΕΛΕΙΠΑΝ 100 ΛΙΤΡΑ ΝΑ ΠΩ ΕΝΤΑΞΗ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΑΠΩΛΕΙΕΣ, ΜΑ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΕΙΣΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΟ FORUM ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΓΙΑΤΙ!!

ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ-ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΚΛΠ. ΟΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΕΧΩ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΗΣ FLUVAL TO 4 PLUS ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΚΥΚΛΩΦΟΡΙΑ.

ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΑ ΚΑΙ ΑΠΩΡΗΣΑ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα που δινουν οι εταιριες ειναι οπως τα αλογα που δινουν στα αυτοκινητα. Πολλα αυτοκινητα εχουν 100αλογα, αλλα αλλιως τα αποδιδει το καθενα και αλλα πραγματικα με καποιες μικρες συνηθως αποκλισεις βγαζουν συνηθως.

Τα λιτρα ανα ωρα ειναι με τελειες συνθηκες, καινουργιος μηχανισμος και καμοια φορα με...δοσεις φαντασιας. Λιγες ειναι οι εταιριες που πραγματικα βγαζουν τα λιτρα που πρεπει. Αυτα που λενε οτι βγαζουν τελος παντων. Ενω τεραστιο ρολο παιζουν οι γωνιες που υπαρχουν στο κυκλωμα μεχρι το νερο να επιστρεψει στο ενυδρειο. Ολα αυτα περα απο το αυτονοητο μανομετρικο που επιρεαζει το ολο συστημα. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα.

Το ίδιο πρόβλημα με τον Χρήστο αντιμετωπίζω και εγώ.

Έχω ένα φίλτρο eheim2217 με απόδοση 1000lt/h.

Μετά από μέτρηση που έκανα μου απέδωσε τα παρακάτω (στην έξοδο του ενυδρείου)

· Με υλικά ( 2 πακέτα μακαρόνια 3 σφουγγάρια και υαλοβάμβακα) 520 lt/h

· Χωρίς υλικά ( κενός κάδος) 600 lt/h

· Χωρίς υλικά και γωνίες στο λάστιχο εξόδου 680 lt/h.

Το φίλτρο μου δουλεύει εδώ και 7 μήνες.

Η μόνη διαφορά με του Χρήστου είναι ότι εμένα λειτουργεί σε ενυδρείο γλυκού νερού.

Η ένστασή μου είναι ότι όπως και να το κάνουμε μια απώλεια της τάξεως του 50% με τα δεδομένα της eheim είναι τεράστια!

Μήπως γνωρίζει κανείς αν πέφτει η απόδοση του φίλτρου μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, ή απλά μας ταΐζουν ¨φούμαρα ¨οι εταιρίες κατασκευής φίλτρων?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το δικό μου eheim γραφει ρητά, χωρίς υλικά 1000 λιτρα - με υλικά 570 (δεν θυμάμαι ακριβώς τα νούμερα τώρα, πάντως το γράφει).

Δυστυχώς και στα φίλτρα ισχύει ότι και στους σκληρούς δίσκους των υπολογιστων, σου λένε πχ 200GB που στην πραγματικότητα είναι 200 εκατ Bytes και όταν κάνεις format στον δίσκο ώστε να λειτουργήσει, έχεις καμιά 180 GB...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...