Jump to content

Πρόβλημα με ποιότητα τζαμιού?


viciouscircle

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλορίζικος!

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τη διάθλαση σε ένα παλιό ενυδρείο που δοκιμάζω πρίν το στήσω καθώς αυτή μου "κόβει" το πλάτος του ενυδρείου τουλάχιστον 15 πόντους. :wootwoot:

Εδώ φαίνεται τι εννοώ:

post-3972-1184193921_thumb.jpgpost-3972-1184193932_thumb.jpg

post-3972-1184193943_thumb.jpgpost-3972-1184193959_thumb.jpg

Έχει να κάνει με την ποιότητα τζαμιού? το πάχος? (10άρι) ή φαίνεται έτσι επειδή είναι άδειο?

Θα με βοηθούσαν επίσης φωτογραφίες με κάποια γεμάτα μόνο με νερό ενυδρεία με 10άρι τζάμι για να τσεκάρω πόσο έντονα παραμορφώνει το τζάμι του συγκεκριμένου ενυδρείου...

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικος!! Να γνωριζεις οτι οσο ποιο παχη κρυσταλο εχεις στο ενυδρειο σου, τοσο ποιο μεγαλη διαθλαση θα εχεις. Ειναι μια ιδιοτητα που το plexiglas για παραδειγμα δεν εχει και για αυτο πολλοι χομπιστες στην αμερικη με μεγαλα ενυδρεια προτιμουν αυτο το υλικο. Βεβαια δεν εχει επικρατησει διοτι γρατζουνιζετε για πλακα και αυτο ειναι ενα πολυ σοβαρο θεμα.

Πιστευω να ημουν χρησιμος. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να αφαιρέσω την φάτσα του ενυδρείου και να βάλλω πιο λεπτο και καλό τζάμι.

Ξέρει κανείς κανένα διαβρωτικό για σιλικόνη?

Κάποιος χημικός στην παρέα?

Επίσης, μήπως φλόγιστρο στην ενωσιά θα έκανε δουλειά?

Υ.Σ: Ξέρω οτι είναι λίγο χαζό :wootwoot: αυτό που πάω να κάνω αλλά δε βαριέσαι, σε δουλειά να βρισκόμαστε...

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που ξερω για να ξυλωσεις το τζαμι θελει ενα καλο μικρο κοπιδι (φαλτσετα) και μπορει να σε βοηθησει και μια πολυ λεπτη χορδη απο κιθαρα η απλο λεπτο συρμα.

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ πολυ ευκολα μπορεις να κοπεις.

εγω ευτυχως την εβγαλα μονο με 2 ραμματα στο χερι.

αν δεν πιανουν τα χερια σου και εχεις καποιο φιλο η γνωστο τζαμτζη παντο εκει.

ΠΡΟΣΕΧΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τη λύση (ευχαριστώ έλιν :) ) ξυραφάκι astor κόκκινο (το χρησιμοποιούσα για τη σχολή μου στην ανατομία φυτών για λεπτές τομές στο μικροσκόπιο)

Αρχικά δοκίμασα με μια παλιά μου χορδή ηλεκρικής κιθάρας αλλά δεν έκαναν δουλειά και κόβονται πολύ εύκολα, μετά δοκίμασα με το κοπίδι, αν και κάτι έκανε ήταν αρκετά χοντρό γιά κάποια σημεία και κόλλαγε, επίσης μου έσπαγε μικρές φλουδίτσες από τα πλαινά τζάμια, τέλος με το ξυραφάκι η σιλικόνη κοβόταν μέχρι μέσα πολύ εύκολα (10άρι τζάμι) αλλά έπρεπε να κοπώ πρώτα λίγο για να σκεφτώ να το δουλεύω με πένσα. :wootwoot:

post-3972-1184696709_thumb.jpg post-3972-1184696723_thumb.jpg

post-3972-1184696739_thumb.jpg

post-3972-1184696818_thumb.jpg φεύγει και η κόντρα με σπάτουλα για να μπεί καινόυρια στο νέο τζάμι.

post-3972-1184696752_thumb.jpg ...και το υπόλοιπο... (συνεχίζεται...)

Link to comment
Share on other sites

αντε ευτυχως που την εβγαλες ελαφρως.....

νομιζα σου εγραψα για ξυραφι αλλα μαλλον το ξεχασα.

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανεις αυτή τη σιλικόνη?

post-3972-1185881117_thumb.jpg

Είναι για ενυδρειακή χρήση αλλά επειδή θα κολλήσω τζάμι 90χ60 θέλω να ξέρω πόσο αξιόπιστη είναι.

:thumbup: ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...