Jump to content

Θάνατοι χρυσόψαρων.


Recommended Posts

Γειά σας.

Το ενυδρείο είνα γλυκου νερού 75 λτ φυτεμένο με ανούμπιες κ.α.Το έχω από τον Μαιο.

Κάθε φορά έχω 2 το πολύ 3 χρυσοψαράκια και πρόσφατα ένα pleco . Δυστυχώς παρά τις προσπάθειες εκεί που τα ψαράκια δείχνουν μια χαρά συμπεριφέρονται παράξενα και μετά τέλος.Συνολικά έχασα 5 σε 3 μήνες. Ολες οι τιμές είναι φυσιολογικές με λίγα NO3 (50)αλλά με μεγάλη σκληρότητα και αλκαλικότητα. (GH 300,dKH 200-300,PH 7,8,)

Το πρώτο παρουσίασε συμπτώματα νηκτικής κύστης δηλαδη ήταν γερμένο στο πλάι και πάλευε επί 2 ημέρες να κολυμπήσει. Τα άλλα κάθοταν όλη την ημέρα στον βυθό ή στην επιφάνεια αναπνέοντας πολύ γρήγορα.

Οι θερμοκρασίες είναι σίγουρα υψηλές 26-28 ο C (για λίγο 30) τις κατεβάζω με ένα ανεμιστηρα πάνω από το ενυδρείο.Πιστεύω ότι κάτι γίνεται με το νερό του δικτύου γιατί συνήθως τα χάνω μετά από αλλαγές ή συμπληρώσεις νερού.(προσθέτω πάντα πρώτα αντιχλώριο) Τα ψαράκια παρουσιάζουν επίσης μικρές και πολλές φυσαλλίδες στην ουρά όταν παθαίνουν όσα προανέφερα.

Το πρόγραμμα λέει τέλος Αυούστου να βάλω πλέον guppies η molly αφού παρότι μου αρέσουν πολύ τα oranda και τα ryukin φαίνεται δεν τα " σηκώνει " το κλίμα.

ΔΕΝ τα τάιζα πολύ(1 φορά την ημέρα) , μετράω Νιτρικά, PH (7,8) φωσφορικά, οξυγόνο, CO2, κλπ.κλπ.

Δοκίμασα λόγω μεγάλης σκληρότητας (έχω ανοίξει θέμα σε άλλη στήλη) να ανακατεύω με απιονισμένο νερό ή μεταλλικό με χαμηλό ΡΗ αλλά τίποτα. Σίγουρα κατά καιρούς ρίχνουν κάποιο φάρμακο στο δίκτυο και το νερό ασπρίζει αλλά όταν το βλέπω έτσι αποφεύγω τις αλλαγές. Τι μπορεί να συμβαίνει?Εαν είναι μεταδοτική ασθενεια δεν θα κολλούσε ο pleco?Τα ψαράκια δεν είχαν σημάδια ή κάτι άλλο ύποπτο πάνω τους .

Το θέμα είναι ότι και τα παιδιά μου(3 και 9) απαγοητεύτηκαν και μου λένε να μην ξαναβάλω ψαράκια

Υπάρχει κάποια ιδέα στο τι μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε NIK-CHALKIS το ενυδρείο σου ακόμα δεν έχει κλείσει 2 μήνες λειτουργίας άρα δεν έχει στρώσει ακόμα .

Αν δεν περάσουν 3 μήνες δεν θεωρείτε στρωμένο-σταθεροποιημένο.

Στην περίπτωση τη δικιά σου τραβάει ακόμα περισσότερο το στρώσιμο διότι έβαλες από πολύ νωρίς ψάρια και έχουν δημιουργηθεί προβλήματα .

Μας λες ότι τα τεστ είναι καλά αλλά δεν μας λες τι τιμές έχεις βρει στο ΝΟ2 και αμμωνία .

Δώσε μας τις τιμές από το νερό στο δίκτυο και τις τιμές από το νερό του ενυδρείου .

Τις τιμές αυτές είναι σίγουρο ότι τις έχει το δίκτυο ; GH 300,dKH 200-300 μήπως δεν έχεις κάνει σωστά τα τεστ;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε NIK-CHALKIS το ενυδρείο σου ακόμα δεν έχει κλείσει 2 μήνες λειτουργίας άρα δεν έχει στρώσει ακόμα .

Αν δεν περάσουν 3 μήνες δεν θεωρείτε στρωμένο-σταθεροποιημένο.

Στην περίπτωση τη δικιά σου τραβάει ακόμα περισσότερο το στρώσιμο διότι έβαλες από πολύ νωρίς ψάρια και έχουν δημιουργηθεί προβλήματα .

Μας λες ότι τα τεστ είναι καλά αλλά δεν μας λες τι τιμές έχεις βρει στο ΝΟ2 και αμμωνία .

Δώσε μας τις τιμές από το νερό στο δίκτυο και τις τιμές από το νερό του ενυδρείου .

Τις τιμές αυτές είναι σίγουρο ότι τις έχει το δίκτυο ; GH 300,dKH 200-300 μήπως δεν έχεις κάνει σωστά τα τεστ;

σωστο,και να συμπληρωσω οτι νιτρικα 50,δεν ειναι και απο τις καλυτερες τιμες.....εεε....??? :wootwoot:
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε NIK-CHALKIS το ενυδρείο σου ακόμα δεν έχει κλείσει 2 μήνες λειτουργίας άρα δεν έχει στρώσει ακόμα .

Αν δεν περάσουν 3 μήνες δεν θεωρείτε στρωμένο-σταθεροποιημένο.

Στην περίπτωση τη δικιά σου τραβάει ακόμα περισσότερο το στρώσιμο διότι έβαλες από πολύ νωρίς ψάρια και έχουν δημιουργηθεί προβλήματα .

Μας λες ότι τα τεστ είναι καλά αλλά δεν μας λες τι τιμές έχεις βρει στο ΝΟ2 και αμμωνία .

Δώσε μας τις τιμές από το νερό στο δίκτυο και τις τιμές από το νερό του ενυδρείου .

Τις τιμές αυτές είναι σίγουρο ότι τις έχει το δίκτυο ; GH 300,dKH 200-300 μήπως δεν έχεις κάνει σωστά τα τεστ;

Τα ψάρια τα έβαλα μετά από 4 εβδομάδες στρώσιμο-αρχες Μαιου.

Οι τιμές του δικτύου : ΝΟ3 50 ,νιτρικά Ο,total hardness 300(17.0),Total alkalinity 300(17.0) , ph 8,4,

Ενυδρείο σήμερα: Ν03 40, ΝΗ3/NH4 0,Total hardness 300(17.0),Total alkalinity 180(10.0), PH 7,6,PO4 0,1

Αναμιγνύω πλέον νερό δικτυου με απιονισμένο στις αλλαγές για να ρίχνω το PH, Επίσης έχω χρησιμοποιήσει τίρφυ για 4 ημέρες και επιπλέον το sera nitrivec και μια φορά την εβδομάδα το Nitrate Minus της Τετρα.

Link to comment
Share on other sites

αυτή τη στιγμή πόσα ψάρια έχεις και σε τη κατάσταση είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τα ασπρακια ειναι σαν κοκκοι αλατιου;

Link to comment
Share on other sites

Τα ασπρακια ειναι σαν κοκκοι αλατιου;

Κανένα στίγμα κανένα ασπράκι.

Τα ψαράκια ότι πέθαναν ήταν γυαλιστερά και μόνο την τελευταία ημέρα τους επεφταν τα πτερυγια προς τα κάτω. Τα συμπτώματα οταν παρουσιάστηκαν σχεδόν ίδια Στην αρχή νευρικό κολύμπι και προσπάθεια για αναπνοή μετά στον βυθό ή πάνω και τέλος. Οι φυσσαλίδες που αναφέρω ήταν από το νερό και κολλούσαν περίεργα στις ουρές τους αλλά εξωτερικά -δεν ήταν στίγματα στα λέπια τους ή κάτι τέτοιο. Ο pleco παραμένει. Δυστυχώς το ph ξανανέβηκε πάνω από 8.

ΥΓ Γιατι δείχνει οτι το μηνυμα μετακινήθηκε? Δεν εκανα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ποση θερμοκρασια εχει το ενυδρειο σου ;

Εχεις βαλει αεραντιλια;

Οταν λες φυσαλιδες εννοεις πως ηταν διαφανες οταν τα εβγαλες απ το νερο αυτες παρεμειναν πανω στα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποση θερμοκρασια εχει το ενυδρειο σου ;

Εχεις βαλει αεραντιλια;

Οταν λες φυσαλιδες εννοεις πως ηταν διαφανες οταν τα εβγαλες απ το νερο αυτες παρεμειναν πανω στα ψαρια;

Συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης που οφείλεται στις διακοπές.Το ενυδρείο είχε 27-30 C. Oι διαφανείς φυσσαλίδες; έφευγαν όταν το ψαράκι έβγαινε από το νερό.Οταν όμως ήταν μέσα φαίνονταν κολημμένες πάνω τους. Δεν έχω αεραντλία.

Link to comment
Share on other sites

Για να στρώσει ενα ενυδρείο ειναι απαραίτητο να βάλουμε ψαράκι για τροφή?

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να στρώσει ενα ενυδρείο ειναι απαραίτητο να βάλουμε ψαράκι για τροφή?

:thumbup:

Φυσικα και οχι εγω το θεωρω ακρως απαγορευτικο.Ανετρεξε μεσα στην σελιδα και διαβασε οτι αφορα το στρωσιμο ενος καινουργιου ενυδρειου.Καλο διαβασμα και καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού και ζουν άνετα σε 18-22 βαθμούς απο κει και πέρα υπερθερμαίνονται.

Ισως φταίει και ότι το ενυδρείο σου είναι άστρωτο και όσο και αν δείχνει 0 η αμμωνία ίσως αυτά να δηλητηριάζονται γιατί δεν έχει γίνει ακόμα ο κύκλος. Τα νιτρικά 50 είναι πολλά, μήπως ταίζεις πολύ. Τα χρυσόψαρα συνήθως έχουν νιτρικά στο 25 στην αρχή (αργότερα ίσως καταφέρεις να τα μειώσεις στο 10 που είναι τέλειο γιατί είναι ψάρια που συνήθως βρωμίζουν το νεράκι τους).Τα χρυσόψαρα συνήθως ζουν στο 7,7-8 ph και χρειάζεται αεραντλία για περισσότερο οξυγόνο. Επίσης επειδή και εγώ κάποτε είχα ένα πλέκο μαζί με χρυσόψαρα (ήταν τόσο μεγάλος και δεν χώραγε σε άλλο ενυδρείο) μόλις μπορεσα τον μετέφερα σε ενυδρείο με ψάρια του είδους του γλυκού νερού γιατί τα τροπικά δεν ταιριάζουν με τα κρύου νερού χρυσόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...