Jump to content

Βίντεο από το νέο mbuna μου...


P_H_PANOS

Recommended Posts

Λοιπόν είχα υποσχεθεί φωτογραφίες αλλά καθώς δεν μπορούσα έτσι να δώσω μια συνολική εικόνα του Aqua scaping αποφάσισα να το κάνω ένα μικρό βίντεο το οποίο θα το βρείτε εδω...

Μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν τέσσερα μικρά Labidos και 4 μαλλον σε τελικό μέγεθος pseudotropheus Acei...

Τα προβλήματα... όπως πιθανών θα δείτε και στο βίντεο οι ψάρακες που και που έχουν φαγούρα... και το δευτερο που μάλλον δεν θα το δείτε είναι το γεγονός ότι ένα από τα acei έχει ξεφτυσμένα πτερύγια...

Μέσα στο ενυδρείο δεν υπάρχουν τσαμπουκάδες... Από όσο έχω δει... Τα ψάρια μπήκαν μέσα με διαφορά μίας εβδομάδας... Πρώτα τα Lab...

Παρατηρήσεις σχόλια ευπρόσδεκτα...

Ευχαριστώ εκ των προταίρων...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είχα υποσχεθεί φωτογραφίες αλλά καθώς δεν μπορούσα έτσι να δώσω μια συνολική εικόνα του Aqua scaping αποφάσισα να το κάνω ένα μικρό βίντεο το οποίο θα το βρείτε εδω...

Μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν τέσσερα μικρά Labidos και 4 μαλλον σε τελικό μέγεθος pseudotropheus Acei...

Τα προβλήματα... όπως πιθανών θα δείτε και στο βίντεο οι ψάρακες που και που έχουν φαγούρα... και το δευτερο που μάλλον δεν θα το δείτε είναι το γεγονός ότι ένα από τα acei έχει ξεφτυσμένα πτερύγια...

Μέσα στο ενυδρείο δεν υπάρχουν τσαμπουκάδες... Από όσο έχω δει... Τα ψάρια μπήκαν μέσα με διαφορά μίας εβδομάδας... Πρώτα τα Lab...

Παρατηρήσεις σχόλια ευπρόσδεκτα...

Ευχαριστώ εκ των προταίρων...

συγχαρητηρια αγαπητε φιλε για την προσπαθεια. το μονο που εχω να επισημανω ειναι το αν οι στιβες των πετρων ειναι ασφαλεις γιατι θα αρχισει το σκαψιμο σιγα σιγα. επισης μια προταση μου ειναι να πλαισιωσεις γυρω γυρω τις στιβες και με αλλες πετρες ωστε να φαινεται πιο φυσικο. κατα τα αλλα συγχαρητηρια και παλι για την προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ειναι,αψογη η προσπαθεια σου!

Link to comment
Share on other sites

Συνφορουμήτες σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια...

Φίλε malawi όλες οι πέτρες είναι κολημένες μεταξύ τους με αρκετη σιλικόνη η οποία (δυστυχός) φαινεται έντονα από κοντά... Σε ότι αφορά στη φυσικότητα του τοπίου θα συμφωνήσω μαζί σου ωστόσο φοβάμαι ότι θα μειώσω κατά πολύ τον καθαρό όγκο του ενυδρείου...

Στα νέα τώρα... από ότι έχω αρχίσει να καταλαβαίνω μαλλόν έχω ανοίξει σχολή αρρένων...

Τα 2 από τα τεσσερα λαμπιδοχρόμις δείχνουν αρσενικά... ( τι δείχνουν) είναι σχεδόν βέβαιο)...

Όσο για τα acei αν έχω καταλάβει καλά τα 3 από τα 4 είναι αρσενικά... ( και η μόνη θυλικιά... αν βλεπω καλά είναι μπουκομενη :thumbup: ...) Ποτε πρόλαβε δεν κατάλαβα...

Τα συμπτώματα της είναι τα ακόλουθα... κάτω από το στόμα της έχει σχηματιστει μια μικρή κοιλότητα... και ενώ είχα να ταίσω από χθες το μεσημέρι... σήμερα το πρωι που τάισα ενω πλησίασε την τροφη δεν ανοιξε στόμα να φάει...

Οπότε για να αποφύγο το στρεσάρισμα της, εχώ αρχίσει να ετοιμάζω το παλιό μου 120αρι... και ο θεός μαζί μας...

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά τα σημάδια που βλέπω είναι σωστά έχουμε ακόμα μία μπουκομένη :thumbup: από τα Acei και η αναλογία αρέννων θηλέων έρχεται στο 2-2 σημειώσατε Χ...

Άντε τώρα να δω αν θα προλάβω να ετοιμάσω το μαιευτήριο :hysterical: !!!

Link to comment
Share on other sites

καλα γεννητουρια!!!!! :thumbup: αν και θα τα εχεις συχνα αυτα! ετοιμασε το 120αρι σου , με καλη φιλτρανση και με "διχτυομενες" τις εισοδους στα φιλτρα σου! τα φιλτρα ρουφανε και τα μικρα ειναι περιεργα... οποτε η περιεργεια .... ΣΚΟΤΩΝΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...