Jump to content

Gro lux;


HARA

Recommended Posts

Γεία σας. Μετά απο πολύ καιρό αποφάσισα και εγώ να αλλάξω την λάμπα του ενυδρείου μου. Είχε την sylvania daylight 18watt. Στο ηλεκτρολογικό κατάστημα που πήγα μου πρότειναν την sylvania gro-lux 18 watt απόχρωσης ροζ. Μπορώ να βάλω μόνο αυτή η θα πρέπει να τοποθετήσω και τις δύο. Μου είναι λίγο δύσκολο να κάνω πατέντα για δεύτερη λάμπα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο καλα και τις δυο λαμπες αν εχεις ενυδρειο με φυτα.οσον αφορα ποια απο τις δυο δεν μπορω να σου πω γιατι δεν τις ξερω

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις φυτα βαλε τη γκρο λουξ.αλλα το καλυτερο ειναι να μπουν και οι 2.

η γκρο ειναι λαμπα που βοηθαει στη φωτοσυνθεση των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι προς το παρόν να βάλω την γκρο λουξ και μόλις πέσει λίγο η ζέστη να δοκιμάσω να βάλω και δεύτερη λάμπα. Έχω το 96άρι του καρφουρ κι απο μια γρήγορη ματιά που έριξα πιστεύω πως δεν θα είναι και πολύ δύσκολο. 'Ομως φοβάμαι να βάλω δύο λάμπες αυτη την περιοδο μήπως μου ανέβει πολύ η θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

βεβαια και θα ανεβει η θερμοκρασια.

μπορεις βεβαια να σκεφτεις και τη λυση με ανεμιστηρακι η ανεμιστηρακια

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη βάλει ανεμηστηράκι άλλα τις ώρες που είναι αναμμένη η λάμπα ανεβένει αισθητά η θερμοκρασία. Πιστεύω με την αλλαγή της λάμπας να δω κάποια διαφορά στα φυτά μου, έστω και μικρή. Απο Σεπτέμβρη θα προσπαθήσω να βάλω και δευτερη λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Η gro-lux είναι πολύ καλή λάμπα. Τόσο για τα φυτά, όσο και για το αισθητικό μέρος του χόμπυ, καθώς το κόκκινο που έχει ζωντανεύει πάρα πολύ τα χρώματα τόσο των ψαριών όσο και των φυτών.

Επίσης επειδή δεν εκπέμπει πολύ στο κίτρινο-πράσσινο φάσμα, δεν ευννοεί την ανάπτυξη των άλγεων.

Από την άλλη η daylight έχει αρκετό κίτρινο και εκτός του ότι ευννοεί τις άλγες, κάνει τα πάντα να φαίνονται χλωμά.

Θα σου πρότεινα αρχικά αντί να βάλεις δεύτερη λάμπα, να βάλεις την gro-lux μόνη της με έναν ανακλαστήρα. Αν δεν μείνεις ευχαριστημένη από την ποσότητα του φωτός, κάνε πατέντα και για τη δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα αρχικά αντί να βάλεις δεύτερη λάμπα, να βάλεις την gro-lux μόνη της με έναν ανακλαστήρα. Αν δεν μείνεις ευχαριστημένη από την ποσότητα του φωτός, κάνε πατέντα και για τη δεύτερη.

Αυτό έχω κάνει. Ανακλαστήρα είχε το ενυδρείο όταν το πήρα. Οπότε το αφήνω με την gro-lux και βλέπουμε. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dimkasta έχεις δίκαιο η gro lux είναι ιδανική για φυτά.Εχω μόνο δυο ενστάσεις, το φάσμα της είναι Three-volume, και αυτές η είδους λάμπες έχουν τρία picks. Ένα στο κυανόλευκο, ένα στο κιτρινοπράσινο και ένα στο πορτοκαλοκόκκινο.

http://www.amazon.de/gp/product/images/B00...021&s=tools

Οσο για της αλγες εάν δεν έχουμε σωστές συνθήκες στο ενυδρείο μας όλες η λάμπες ευνοούν της αλγης. Αυτά που πρεσβεύουν η εταιρίες για δήθεν κενά που έχουν στης λάμπες τους και τα οποία δεν ευνοούν της αλγης είναι ένα τρικ προώθησης των προϊόντων τους. Η αγλης είναι φυτό αν και κατώτερο αλλά είναι φυτό και φωτοσύνθετει ακριβός στο ίδιο φάσμα που φωτοσυνθέτουν τα φυτά. (με λίγες εξαιρέσεις)

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο συμφωνώ. Αυτά που έγραψα για τις άλγες κάπου τα είχα διαβάσει, χωρίς να είμαι σίγουρος πού. Νομίζω ήτανε κάποιο συγκριτικό λαμπών... Αν θυμάμαι καλά, το πίκ της gro-lux στο κίτρινο-πράσινο είναι αρκετά κάτω από αυτό της daylight.

Για τις άλγες από πείρα με 1 daylight και 1 gro-lux είχα τρελλό ξέσπασμα spot, ενώ με 2 gro-lux με επιπλέον ανακλαστήρες το πρόβλημα σχεδόν εξαλείφθηκε. Τα υπόλοιπα ήδη (BBA κλπ) δεν έχω πείρα πώς συμπεριφέρονται μιας και ποτέ δεν είχα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...