Jump to content

Ξεκινημα


prodigy

Recommended Posts

Καλησπερα μαγκιες και απο εμενα τον καινουργιο της red sea max. τελικα σημερα το παρελαβα και ειμαι πολυ χαρουμενος που πειρα στα χερια μου το πρωτο μου θαλασσινο ενυδρειο... :thumbup: θα ηθελα ομως την γνωμη σας για κατι. ηθελα να ρωτησω αν μπορω να ξεκινησω το ενυδρειο μου βαζοντας μεσα τον ψοφιο αραγονιτι που μου προσφερει η ιδια η εταιρεια που πηρα το ενυδρειο και στην συνεχεια αφου φτιαξω την αλατοτητα να το αφησω κανα μηνα να δουλεψει και απο σεμπτεμβριο που θα υπαρχει ποιο πολυ ποικιλια στα μαγαζια να αρχισω να προσθετο σιγα σιγα κανενα ζωντανο βραχακι και παει λεγοντας.Η ερωτηση μου ομως ειναι η εξης θα μπορουσα στο διαστημα αυτο του ενος μηνος να βαλω ενα μονο ψαρακι ενα clownaki δηλαδη. Ευχαριστω εκ το προτερων ΣΠΥΡΟΣ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο! :thumbup:

Μπορείς να βάλεις τον νεκρό αραγονιτη καλό θα ήτανε να τον μπολιάσεις με λίγο ζωντανό.

Αυτό τον καιρό στα μαγαζιά έχει καλό βράχο :hysterical: γνώμη μου είναι να αγοράσεις να στρώσεις και με βράχο.

Ψαράκι όταν το ενυδρείο έχει την απαιτούμενη βιολογική ισορροπία μόνο τότε μπορείς να βάλεις ! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μαγκιες και απο εμενα τον καινουργιο της red sea max. τελικα σημερα το παρελαβα και ειμαι πολυ χαρουμενος που πειρα στα χερια μου το πρωτο μου θαλασσινο ενυδρειο... :thumbup: θα ηθελα ομως την γνωμη σας για κατι. ηθελα να ρωτησω αν μπορω να ξεκινησω το ενυδρειο μου βαζοντας μεσα τον ψοφιο αραγονιτι που μου προσφερει η ιδια η εταιρεια που πηρα το ενυδρειο και στην συνεχεια αφου φτιαξω την αλατοτητα να το αφησω κανα μηνα να δουλεψει και απο σεμπτεμβριο που θα υπαρχει ποιο πολυ ποικιλια στα μαγαζια να αρχισω να προσθετο σιγα σιγα κανενα ζωντανο βραχακι και παει λεγοντας.Η ερωτηση μου ομως ειναι η εξης θα μπορουσα στο διαστημα αυτο του ενος μηνος να βαλω ενα μονο ψαρακι ενα clownaki δηλαδη. Ευχαριστω εκ το προτερων ΣΠΥΡΟΣ :hysterical:

Σε ευχαρηστω για την ενημερωση φιλε Γιωργο απλα ηθελα να ρωτησω παιζει ρολο αν ειναι ενα η και περισσοτερα βραχακια οχι για μετα αλλα για τωρα που θα το ξεκινησω.....? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο !

ο <αραγονιτης> της red sea είναι καλσιτης και δεν είναι ότι καλύτερο για reef … δώσε τον σε φίλο σου με fish only και πάρε γνήσιο αραγονίτη

ζωντανό βράχο θα βρεις. .. καλύτερα να βάλεις τώρα και

.. τα υπόλοιπα το Σεπτέμβρη

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαρηστω για την ενημερωση φιλε Γιωργο απλα ηθελα να ρωτησω παιζει ρολο αν ειναι ενα η και περισσοτερα βραχακια οχι για μετα αλλα για τωρα που θα το ξεκινησω.....? :hysterical:

οκ! για τον αραγονιτι θα το φροντισω και σε ευχαρηστο για την ενεμερωση.Τωρα οσο για τον βραχο ειναι καθαρα μερος της αρεσκιας μου η πρεπει να μπει κατι συγκεκριμενο και με συγκεκριμενη οψη και θεση μεσα στο ενυδρειο? Μπορει να φαινοντε λιγο εως πολυ κουλα :thumbup: αλλα μου ειναι λιγο αγνωστα τεσπα..... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε prodigy, καλορίζικο το νέο σου ενυδρείο και καλώς όρισες στη θαλασσινή μας παρέα.

Το θαλασσινό νερό, είναι καλύτερο να το φτιάξεις σε μια ξεχωριστή βαρέλα, να περιμένεις ένα ή δύο 24ωρα να διαλύσει καλά και μετά το τοποθετείς στο ενυδρείο σου, βάζοντας την ζωντανή άμμο, περίπου 6cm ύψος και τον βράχο.

Βράχο μπορείς να διαλέξεις περισσότερα του ενός κομμάτια, φτιάχνοντας ένα ντεκόρ της αρεσκείας σου. Θα διαλέξεις κομμάτια που σου αρέσουν, προτιμώντας τα περισσότερο ελαφριά, όσο το δυνατόν πολύχρωμα και να μην βρωμάνε κλούβιο αυγό.

Μην ξεχάσεις να κατασκευάσεις και μια βάση, πάνω στην οποία θα τοποθετήσεις το βράχο, ώστε να μην βυθίζεται στην άμμο. Πληροφορίες για αυτή θα βρεις πολλές στις συζητήσεις μας.

Κατόπιν το αφήνεις να δουλέψει μόνο του, το διάστημα που θα απουσιάζεις και όταν επιστρέψεις με το καλό, θα κάνεις τις μετρήσεις σου και ανάλογα θα προχωρήσεις.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

οκ! για τον αραγονιτι θα το φροντισω και σε ευχαρηστο για την ενεμερωση.Τωρα οσο για τον βραχο ειναι καθαρα μερος της αρεσκιας μου η πρεπει να μπει κατι συγκεκριμενο και με συγκεκριμενη οψη και θεση μεσα στο ενυδρειο? Μπορει να φαινοντε λιγο εως πολυ κουλα :hysterical: αλλα μου ειναι λιγο αγνωστα τεσπα..... :hysterical:

Eυχαρηστο φιλε Νικο για την ενημερωση και οσο για τον αραγονιτι της red sea απο τι καταλαβα εισαι και εσυ κατα τεσπα απλα ελεγα να τον προτιμησω απο οικονομικης αποψη αφου υπαρχει για να μην ξοδευτω περαιτερω.Παντος σας ευχαριστω για το ενδιαφερον ολους σας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Eυχαρηστο φιλε Νικο για την ενημερωση και οσο για τον αραγονιτι της red sea απο τι καταλαβα εισαι και εσυ κατα τεσπα απλα ελεγα να τον προτιμησω απο οικονομικης αποψη αφου υπαρχει για να μην ξοδευτω περαιτερω.Παντος σας ευχαριστω για το ενδιαφερον ολους σας :thumbup:

Εγώ θα πρότεινα το εξής.

Φτιάχνεις το αλατόνερο (με αλάτι Tropic Marin Pro Reef ) για πρώτη και τελευταία φορά μέσα στο ενυδρείο.

Μετράς αλατότητα να είναι στο 1026 (με ρεφακτόμετρο και ΟΧΙ αυτή τη μπούρδα που έχει το starter kit).Δεν σε πρόλαβα να μην το πάρεις.

Βάζεις και έναν κυκλοφορητή (nanostream 6025 ) στην μία γωνία.

Βάζεις να δουλεύουν αντλίες και σκίμμερ.

Το αφήνεις έτσι 24 ώρες το λιγότερο.

Ένα απο τα βραχάκια το κάνεις μικρά κομματάκια και το βάζεις μέσα στην σακούλα που θα έβαζες το siporax.

To άσπρο βιολογικό το χαρίζεις σ'αυτόν που θα χαρίσεις και την άμμο. :hysterical:

Το μαύρο σφουγγάρι το κόβεις στη μέση και χρησιμοποιείς το μισό.

Bάζεις 12-15 κιλά βράχο να κουράρεται μέσα στο ενυδρείο.Κλείνεις τα γύρω τζάμια με εφημερίδα να μην μπαίνει καθόλου φώς και τον κρατάς τον βράχο για κουράρισμα 1,5 - 2 μήνες.

Καθαρίζεις τον πάτο με τρόμπα βυθού , βάζεις την άμμο (fuji pink ) και στήνεις τον βράχο όπως σου αρέσει (με την προυπόθεση να ακουμπάει λιγότερη επιφάνεια στην άμμο).

Το αφήνεις έτσι μια εβδομάδα , μετράς νιτρικά και όταν μηδενιστούν προσθέτεις το πρώτο σου ψάρι (προτείνω όχι damsel).

Τώρα έχει καλό βράχο και θα έλεγα να το εκμεταλευτείς.

Καλή επιτυχία. :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Eυχαρηστω φιλε Σταθη για τις συμβουλες απλα εκεινο που ηθελα να σε ρωτησω ακομα ειναι οτι απο οτι καταλαβα δεν πειραζει να βαλω τον αραγονιτι που υπαρχει ειδη της red sea.και οσο για το φιλτρο πηρα ενα κουτι siborax ενα κουτι ανθρακα και ενα φοσφεικ η καπως ετσι τελος παντον για την αλγη χρειαζεται κατι αλλο.και οσο για τον φωτισμο τον 1,5 μηνα που θα περιμενω καλο δεν θα ηταν να και τον αραγονιτι να αρχισει να δουλευει.και κατι τελευταιο για τον φωτισμο οσο καιρο θα κουραρετε ο βραχος στον 1,5 μηνα που ειπες τα φωτα δεν θα τα αναψω καθολου? πολλες οι ερωτησεις μου :thumbup: αλλα καθε αρχη και δυσκολη και ποσο μαλλον εαν δεν εχεις ασχοληθει ποτε με το αντικειμενο.οποτε μπορεις μου δινεις τις απαντησεις ευχαρηστω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα δεν πειραζει να βαλω τον αραγονιτι που υπαρχει ειδη της red sea.

αυτό που δίνει η red sea δεν είναι ακατάλληλο .. μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αν θέλεις

ο γνήσιος αραγονίτης όμως βοηθά ποικιλοτρόπως το ενυδρείο λχ στο ph γιατί μπορεί να δώσει στοιχεία στο νερό μας που σταθεροποιούν το ph ..

μπορεί να γίνει καταφύγιο μεγαλύτερης ποικιλίας μικροοργανισμών , μπορεί πιο εύκολα να δημιουργήσει ζώνες με διαφορετική οξυγόνωση που ευνοούν μεγαλύτερη ποικιλία βακτηρίων και κάνουν δυνατή την απoνιτροποίηση ..

και άλλα πολλά που θα έχουμε σύντομα τη δυνατότητα να τα ακούσουμε από το κορυφαίο σε αυτά τα θέματα R. Shimek

..

Link to comment
Share on other sites

Eυχαρηστω φιλε Σταθη για τις συμβουλες απλα εκεινο που ηθελα να σε ρωτησω ακομα ειναι οτι απο οτι καταλαβα δεν πειραζει να βαλω τον αραγονιτι που υπαρχει ειδη της red sea.

Συμφωνώ με το Τάσο.Πολλοί έχουν χρησιμοποιήσει τον αραγονίτη της RED SEA χωρίς πρόβλημα. Εγώ έβαλα fiji pink live sand , περίπου 6-7 cm και έμεινα πολύ ικανοποιημένος.

και οσο για το φιλτρο πηρα ενα κουτι siborax ενα κουτι ανθρακα και ενα φοσφεικ η καπως ετσι τελος παντον για την αλγη χρειαζεται κατι αλλο.

Εδώ θα πρότεινα για άνθρακα Μatrix Carbon , αντιφώσφορο seachem αλουμινίου, και λίγο siporax για αρχή.

Αργότερα να το αντικαταστήσεις με rubbles (κομματάκια βράχου).

Στο κουράρισμα δεν είναι απαραίτητα.Οπότε θα έχεις 2 μήνες περιθώριο να τα αγοράσεις. :hysterical:

και οσο για τον φωτισμο τον 1,5 μηνα που θα περιμενω καλο δεν θα ηταν να και τον αραγονιτι να αρχισει να δουλευει.

Μπορείς να το κάνεις και έτσι (Το έκανα και εγώ, αλλά το μετάνιωσα).

Το κακό είναι ότι τα απόβλητα του βράχου θα κάτσουν επάνω στην άμμο και δεν θα μπορείς να τα απομακρύνεις.Οπότε θα πρότεινα ένα μήνα χωρίς άμμο, σκούπισμα βυθού απο απόβλητα , και μετά την βάζεις.

και κατι τελευταιο για τον φωτισμο οσο καιρο θα κουραρετε ο βραχος στον 1,5 μηνα που ειπες τα φωτα δεν θα τα αναψω καθολου?

Οχι απλά δεν θα ανάψεις φώτα αλλά θα σκεπάσεις και τα τζάμια με εφημερίδα , όπως σου είπα.

πολλες οι ερωτησεις μου :hysterical: αλλα καθε αρχη και δυσκολη και ποσο μαλλον εαν δεν εχεις ασχοληθει ποτε με το αντικειμενο.οποτε μπορεις μου δινεις τις απαντησεις ευχαρηστω :thumbup:

Βάρα βάρα , αντέχουμε.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με αυτα που σου ειπαν τα παιδια ποιο πριν απολυτα. Το κουραρισμα και το ξεκινημα του ενυδρειου ειναι η απολυτη βαση για το μελλον του ενυδρειου σου, με σκοπο να ειχεις την καλυτερη δυνατη βαση στο ξεκινημα του! :thumbup:

Φιλε Prodigy(τι μου θυμηζεις με το ονομα σου.... :thumbup: ) σου ευχομαι και εγω με την σειρα μου οτι καλυτερο στο ενυδρειο σου. :hysterical:

Καλως ηλθες στο χωρο μας και ευχομαι να περασεις καλα!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...