Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ ΦΥΤΕΜΕΝΟΥ


pasok

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΩ!!!

ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΥΤΕΜΕΝΟ 120 ΛΤ (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ 102 ΛΙΤΡΑ)

ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΛΑΜΠΑ ΤΩΝ 30 ΛΙΤΡΩΝ ΛΕΥΚΟΥ ΦΩΤΟΣ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΕΠΑΝΩ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΜΙΑ TROPICAL(PINK) LIGHT ΤΗΣ ARCADIA 30 WATTS. ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΤΩΡΑ 60 watts ΣΥΝΟΛΟ.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

1. Η ΘΕΣΗ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ (ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ Η ΡΟΖ ΜΠΡΟΣΤΑ Η ΟΧΙ ?)

2. ΤΑ watts υπολογίζονται για τα 120 λιτρα η για τα πραγματικά? (αν ειναι για τα 120 εχω 0,5 ανά λίτρο)

3. ειναι αρκετη η ισχυς?

4. επειδη μετα από περίπου 2 μήνες λειτουργίας τα φυτα ειναι οκ (τα περισσότερα είναι εύκολα ή μέτρια στις απαιτήσεις )αλλά εχω καποια προβλήματα άλγης, να μειώσω τις ώρες του λευκού (πλήρες φάσμα) ή όχι (Τωρα ειναι 11 ώρες ροζ και 9 ώρες λευκό)

5. μια ωραία πετρα που εχει φορτωθει πολυ με αλγη πως να την καθαρίσω γισ να μην την πετάξω-- καμμια ιδέα???????

ευχαριστω ολους εκ των προτερων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου μερα!

Εγω πιστευω οτι τα 60watt στα 102 πραγματικα σου λιτρα ειναι καλα και σου δινουν την δυνατοτητα για

αρκετες επιλογες σε λιγο ποιο απαιτητικα φυτα σε φωτισμο..(καλα θα ηταν να μας ελεγες τι φυτα και ποσα

εχεις).

Επισης νομιζω αν και πολλοι εδω μεσα λενε οτι δεν παιζει ρολο, οτι η ροζ ειναι καλυτερα να ειναι μπροστα

αφου νομιζω οτι και καλυτερο οπτικο αποτελεσμα εχεις αλλα και αποφευγεις πιθανες αλγες(πρασινη σποτ κ.λ.π)

στο μπροστα τζαμι σου.. :hysterical:

Αυτα απο εμενα αλλα περιμενε και αλλες γνωμες.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνηςω κι εγω με το lmaikl δηλαδη 0,58Βατ ανα λιτρο ειναι πολυ καλα,

μπορεις να μειωσεις την φωτοπεριοδο σε 10 ωρες και με την ροζ για μπροστινη λαμπα

το οπτικο αποτελεσμα ειναι πιο ομορφο.Τη πετρα μπορεις να την τριψης με ενα σφουγκαρι,αργα η γρηγορα ολα ετσι θα γινουν μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνηςω κι εγω με το lmaikl δηλαδη 0,58Βατ ανα λιτρο ειναι πολυ καλα,

μπορεις να μειωσεις την φωτοπεριοδο σε 10 ωρες και με την ροζ για μπροστινη λαμπα

το οπτικο αποτελεσμα ειναι πιο ομορφο.Τη πετρα μπορεις να την τριψης με ενα σφουγκαρι,αργα η γρηγορα ολα ετσι θα γινουν μεσα στο ενυδρειο.

ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...