Jump to content

ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ PH


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα,εχω το εξης προβλημα που δεν μπορω να βρω λυση με τιποτα...........ολα πηγαιναν καλα στο δισκοενυδρειο μου για ενα χρονο μεχρι 2 βδομαδες περιπου τωρα....εχω 7 δισκακια το ph ηταν σταθερα στο 6.8 με ph controller και φιαλη διοξειδιου,

gh 9 kh 4-5 αμμωνια στα χαμηλοτερα επιπεδα nitrit ,nitrat 0 θερμοκρασια 31-32 αυτο τον καιρο...ξαφνικα ενα πρωινο κοιταω το controller 5.8 τρελλαθηκα. :thumbup::hysterical::hysterical::thumbup: το αφησα λιγο και μετα πηγε 6.5 ολο και ανεβαινε ΑΠΟΤΟΜΑ και παλι επεφτε ΑΠΟΤΟΜΑ μεχρι που ανοιξαν τα φωτα,οταν ανοιξαν τοτε σταθεροποιηθηκε στο 6.6.....απο τοτε εχω κανει 2 αλλαγες νερου αλλα δεν ξερω τι συμβαινει και πεφτει τοσο αποτομα και τοσο συντομα ,σε 5 λεπτα μπορει απο 6.8 να παει 6.0 και μετα 6.7 και παλι 6.2....

κοιταξα το ηλεκτροδιο ηταν μια χαρα του εκανα καλιμραρισμα το εβαλα σε νερο εμφιαλωμενο ειχε σταθερες ενδειξεις για πολυ πολυ ωρα

εχω αποσυνδεσει το διοξειδιο εδω και μερες....

το βραδυ δικεολογητε να πεφτει λιγο το ph αλλα οχι και ετσι............

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ....................ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε τα φίλτρα σου .

Το ΚΗ τι τιμές έχει;

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε τα φίλτρα σου .

Το ΚΗ τι τιμές έχει;

to kh einai 4-5.οταν εννοεις να καθαρισω το φιλτρο μου εννοεις να αλλαξω υαλοβαμβακα η να καθαρισω και τα βιολογικα υλικα....???

ευχαριστω........... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

τι εγινε ρε παιδια ολοι διακοπες ειναι........??????????? :thumbup::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο πιθανο που μου ερχεται για κατι τετοιο ειναι να δεχεται ηλεκτρικα και κατα επεκταση μαγνητικα πεδια.Δηλ μπορει να κανει το controller να δειχνει τρελο καποια μπριζα που μπορει να ειναι κοντα καποια συσκευη που μπορει να δουλευει σε κοντινη αποσταση.Εχεις γειωση στο ενυδρειο?Κοιτα τα ολα αυτα και πιστευω οτι θα βρεις λυση μιας και το controller ειναι καλιμπραρισμενο και δουλευει σταθερα σε εμφιαλωμενο νερο.Οταν ηταν σταθερο μεσα στο εμφιαλωμενο νερο ηταν στην ιδια θεση με οταν σου αλλαζει συνεχεια τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο πιθανο που μου ερχεται για κατι τετοιο ειναι να δεχεται ηλεκτρικα και κατα επεκταση μαγνητικα πεδια.Δηλ μπορει να κανει το controller να δειχνει τρελο καποια μπριζα που μπορει να ειναι κοντα καποια συσκευη που μπορει να δουλευει σε κοντινη αποσταση.Εχεις γειωση στο ενυδρειο?Κοιτα τα ολα αυτα και πιστευω οτι θα βρεις λυση μιας και το controller ειναι καλιμπραρισμενο και δουλευει σταθερα σε εμφιαλωμενο νερο.Οταν ηταν σταθερο μεσα στο εμφιαλωμενο νερο ηταν στην ιδια θεση με οταν σου αλλαζει συνεχεια τιμες.

οχι φιλε μου δεν ειναι στην ιδια θεση ....αλλα εκει που ηταν τοσο καιρο που ολα πηγαιναν ρολοι εκει ειναι και τωρα......υπαρχει μια συσκευη τηλεφωνου διπλα ,την εβγαλα και παλι τα ιδια δειχνει........δεν μπορω να καταλαβω....η μονη ιστορια ειναι οτι αφου καλιμπραρω το ηλεκτροδιο πρεπει να το ξεσυνδεσω για να το βαλω μεσα στο ενυδρειο και μετα να το ξανασυνδεσω γιατι αλλιως δεν μπαινει..........ισως αυτο το τρελλαινει αλλα αυτο εκανα παντα...θα καθαρισω τα βιολογικα υλικα οπως ειπε και σε προηγουμενο post o σταματης να δουμε τι θα γινει..........thanks :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...