Jump to content

Μια βοηθεια παρακαλω.......


thanoulis

Recommended Posts

Ειμαι αρχαριος αλλα κολλημενος με τους δισκους..!! Πηρα για αυτον τον λογο ενα 240λτ και εβαλα 4δισκακια μικρα μεσα..!!! δειχνουν καλα...!!!Χωρις πολυ λουλουδι λιγο υποστρωμα και κανα 2 ξυλακια.!Πολυ ομορφο.

1.Μηπως ειναι λιγα τα λιτρα μου? Τωρα τους ταιζω κατεξυγμενη τροφη,και οτι υπαρχει για δισκους απο Τετρα,Ριχνω βιταμινες και κατεξυγμενες λαβρες κουνουπιων(Νομιζω ετσι τα λενε :thumbup: )Καλα κανω?? Πεστε ρε παιδια τι πρεπει να συμπληρωσω η να βγαλω....! Καθε ποσο να ριχνω κατεξ. και τι αλλο μπορς να κανω για να τα δω να μεγαλωνουν?

Link to comment
Share on other sites

Αντ.οσμοση εχεις?

αλαγες νερου καθε ποτε κανεις?

Link to comment
Share on other sites

post-3787-1186916606_thumb.jpg

Αντ.οσμοση εχεις?

αλαγες νερου καθε ποτε κανεις?

Αλλαζω περιπου 70-80 λτ νερο την εδβομαδα.! Νερο βρ. και προσθετω ενα water conditioner τις ΤΕΤΡΑ που μου δωσαν για τις αλλαγες.!Μερικες φορες αλλαζω και 20 λτ την μερα αλλα μια μεγαλη καθε 5-6 μερες.Τωρα το αντ οσμωση :thumbup: δεν ξερω... τι ειναι..Αλλα πειτε μου και θα το κανω..!!

Link to comment
Share on other sites

post-3787-1186916606_thumb.jpg

Αλλαζω περιπου 70-80 λτ νερο την εδβομαδα.! Νερο βρ. και προσθετω ενα water conditioner τις ΤΕΤΡΑ που μου δωσαν για τις αλλαγες.!Μερικες φορες αλλαζω και 20 λτ την μερα αλλα μια μεγαλη καθε 5-6 μερες.Τωρα το αντ οσμωση :thumbup: δεν ξερω... τι ειναι..Αλλα πειτε μου και θα το κανω..!!

Γενικα φιλε μου δεν πρεπει να στρεσαρεσαι ιδιαιτερα,με διαβασμα και υπομονη ολα θα πανε καλα....

το ενυδρειο σου πιστευω οτι ειναι σωστο σε μεγεθος περιπου αντιστοιχει 50 λιτρα για καθε δισκο και ποτε δεν βαζεις μονο εναν....

δεν ξερω αν κανεις τεστακια για τους δεικτες αμμωνιας ,νιτρικων ph,gh,kh.για να μην εχεις προβληματα με τα ψαρακια σου πρεπει να τα εχεις κατω απο καποιες συνθηκες!!!!για να τα δεις να μεγαλωνουν και να ειναι υγιεστατα παιζουν πολλα πραγματα ρολο....ακομη και οι συχνες αλλαγες νερου.....

ενα ακομη site που λεει αρκετα πραγματα για τους δισκους ειναι

http://www.simplydiscus.com/library/index.shtml

μια ερωτηση ..το ενυδρειο σου το εχεις στρωσει πριν βαλεις τους δισκους μεσα????

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

την πρωτη μερα που το φεραν στο σπιτι εκανα τραμπα απο ενα μικροτερο που ειχα 60 λτ και τα υπολοιπα απο βρυση.Δουλεψε 3 μερες με 5 νεον και 3 πλεκο.. και μετα μπηκαν τα δισκακια..!!!! Αλλα μεχρι τωρα "φτου-φτου"καλα δειχνουν...!!! Παντως ευχαριστψ για το site!

Link to comment
Share on other sites

για αντ οσμοση δες εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/osmose.htm

και γενικα διαβασε οσο ποιο πολα μπορεις απο αυτο τι site.

Έγινε επεξεργασία - ελιν
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στον θαυμαστο κοσμο των Δισκων :thumbup::hysterical: Οτι χρειαζεσαι εδω ειμαστε για να βοηθουμε οσο περισσοτερο μπορουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...